ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 грудня 2018 року № 826/10485/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами письмового провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Обставини справи
з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (далі – позивач) до Головного управління ДФС у м. Києві (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0001504004.
В обґрунтування позову позивач вказує, що висновок відповідача викладений в акті від 06.06.2017 року №26/179/26-15-40-04-13/38021226 є безпідставним, оскільки позивачем у встановлений термін зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН).
Ухвалою суду від 01.09.2017 року відкрито провадження та справу призначено до вирішення в судовому засіданні.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, з яких вбачається, що податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0001504004 прийнято оскільки перевіркою встановлено порушення позивачем терміну реєстрації акцизних накладних визначеного п. 231.6 ст 231 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України (в редакції чинній з 15.12.2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Беручи до уваги те, що станом на дату прийняття рішення у справі вона знаходить на стадії розгляду у письмовому провадженні, відповідно справа розглянута з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 та ч. 5 ст. 250 КАС України в редакції з 15.12.2017 року.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку ТОВ «Київтрансойл», за результатом якої складено акт від 06.06.2017 року №26/179/26-15-40-04-13/38021226 (далі – акт перевірки).
З акту перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних в ЄРАН, а саме: №1426 від 13.03.2017 року зареєстровано 11.04.2017 року (граничний термін реєстрації 28.03.2017 року), №1427 від 13.03.2017 року зареєстровано 11.04.2017 року (граничний термін реєстрації 28.03.2017 року), №1384 від 10.03.2017 року зареєстрована 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації 25.03.2017 року), №1383 від 09.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації24.03.2017 року), №1382 від 07.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації22.03.2017 року), №1380 від 03.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації18.03.2017року), №1381 від 06.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації 21.03.2017 року).
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0001504004, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 20 649,83 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.
У відповідності до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Пунктом 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України встановлено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно із п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу.
З системного аналізу викладеного вбачається, що законодавством встановлено чіткі терміни реєстрації акцизних накладних, що надаються продавцем товару покупцю, в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за порушення яких податковим законодавством передбачено нарахування штрафних санкцій.
Водночас, штрафна санкція - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Отже, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.
Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24 лютого 2016 року, затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі.
Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.
Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Позивачем не заперечується, що накладні №1426 від 13.03.2017 року зареєстровано 11.04.2017 року (граничний термін реєстрації 28.03.2017 року), №1427 від 13.03.2017 року зареєстровано 11.04.2017 року (граничний термін реєстрації 28.03.2017 року), №1384 від 10.03.2017 року зареєстрована 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації 25.03.2017 року), №1383 від 09.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації24.03.2017 року), №1382 від 07.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації22.03.2017 року), №1380 від 03.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації18.03.2017року), №1381 від 06.03.2017 року зареєстровано 31.03.2017 року (граничний термін реєстрації 21.03.2017 року).
Проте, позивач вказує, що у зазначених вище акцизних накладних позивачем невірно вказано код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, у зв’язку з чим складено розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального та подано нові акцизні накладні.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218 у разі якщо в акцизній накладній платником податку помилково вказано неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД, платником податку, що реалізує пальне, складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем у порядку, визначеному пунктом 6 цього розділу. Після цього платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних нову акцизну накладну з правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.
Отже, якщо після проведення коригування (помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального або неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД) платник акцизного податку здійснює реєстрацію в ЄРАН нової акцизної накладної (дата складання якої повинна відповідати даті складання помилкової акцизної накладної) пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою складання такої нової акцизної накладної, то до такого платника застосовується відповідальність, визначена ст. 120-2 Податкового кодексу України.
Якщо ж платник акцизного податку здійснює реєстрацію в ЄРАН нової акцизної накладної, дата складання якої відповідає даті складання помилкової акцизної накладної, протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за такою датою, то до такого платника не застосовується штрафна санкція, встановлена ст. 120-2 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається та відповідачем не заперечується, що позивачем подано та зареєстровано в ЄРАН накладні від 13.03.2017 року №1350/2, №1351/2, від 10.03.2017 року №1344/2, від 09.03.2017 року №1340/2, від 07.03.2017 року №1334/2, від 03.03.2017 року №1323/2, від 06.03.2017 року №1330/2 у термін визначений п. 231.6 ст 231 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що позивачем вчинено дії щодо реєстрації акцизних накладних, хоча й помилкові, проте така помилка виправлена у термін визначений п. 231.6 ст 231 Податкового кодексу України, відтак суд не вбачає підстав для застосування до позивача штрафних санкцій визначених п. 120-2.1 ст 120.2 Податкового кодексу України, отже позов підлягає задоволенню.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України судові витрати позивача підлягають стягненню на користь позивача.
керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 – 11, 19, 72 – 77, 90, 139, 241 – 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул Берегівська-Об’їзна, 11, код ЄДР 38021226) до Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР 39439980) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0001504004.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2017 року №0001504004.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул Берегівська-Об’їзна, 11, код ЄДР 38021226) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДР 39439980) судовий збір в сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя В.І. Келеберда