Рішення № 78660814, 14.12.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2018
Номер справи
620/3401/18
Номер документу
78660814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3401/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Новгород-Сіверське ОУ ПФУ) про: визнання протиправним рішення Новгород-Сіверського ОУ ПФУ від 12.09.2018 № 13 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання Новгород-Сіверського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.10.2018.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 йому виповнилось 55 років і він набув право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особа, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується відповідною довідкою. Разом з тим, відповідач протиправно відмовив йому у призначенні такої пенсії з підстав, що з 24.12.1984 по 31.12.1990 позивач працював на Деревообробному комбінаті № 6 виробничо-комплектуючого об'єднання «Київдревкомплект».

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 18.10.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

09.11.2018 відповідачем, у встановлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з підстав, що періоди проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю, як окремі підстави для зниження пенсійного віку кожна, є недостатніми за тривалістю проживання позивача в даній зоні для зниження пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також відповідач у відзиві звернув увагу суду на невідповідність довідки Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208 вимогам до оформлення документів, а саме - пункту 5.23 розділу 5 ДСТУ 4163-2003.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 13.11.2018, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових документів та з метою заслуховування усних пояснень учасників справи, вирішено провести розгляд справи № 620/3401/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надіслали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.

Судове засідання здійснювалося в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) досяг 55-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 та є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується паспортом позивача серії НОМЕР_2, виданим 01.07.1996 Семенівським РВ УМВС України в Чернігівській області та посвідченням громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серія НОМЕР_3, виданим 27.12.1999 Чернігівською обласною державною адміністрацією (а.с.42-45).

Як вбачається з довідок Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208, від 08.10.2018 № 226, від 21.11.2018 № 252, від 12.12.2018 № 266 ОСОБА_1 зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 з 26.04.1986 по 31.07.1986 та з 01.08.1986 по 31.12.2014, і по теперішній час. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 № 17-Р, як доповнення до постанови від 23.07.1991 № 106, даний населений пункт відносився до 4 зони посиленого радіоекологічного контролю до 31.12.2014 (а.с.14,30,56,69).

07.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Новгород-Сіверського ОУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком. Як вбачається з відзиву на позов, до заяви позивачем було додано, зокрема: посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серія НОМЕР_3 від 27.12.1999; довідку Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208 про період проживання з 26.04.1986 по 31.12.2014 у зоні посиленого радіоекологічного контролю (а.с.29,30,45).

Рішенням Семенівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Новгород-Сіверського ОУ ПФУ від 12.09.2018 № 13 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав, що відповідно до паспортних даних позивач зареєстрований в с. Галаганівка Семенівського району Чернігівської області з 01.07.1996, а період роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 підтверджується лише за 2 роки (а.с.46).

Листом від 13.09.2018 № 571/05 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення (а.с.11).

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону № 796-XII визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з частиною 3 статті 15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до положень частини 3 статті 65 Закону № 796-XII посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону № 796-XII визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Як встановлено судом вище та підтверджується матеріалами справи, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи та у період з 26.04.1986 по 31.07.1986 був зареєстрований та проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю - по АДРЕСА_1

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що посвідчення ОСОБА_1 - посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серія НОМЕР_3 від 27.12.1999 недійсним не визнавалось, його статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, на момент розгляду справи, не оспорюється.

У свою чергу, призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону (частина 3 статті 55 Закону № 796-XII ).

Відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Згідно з пунктом 2.1.вищевказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Отже при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII для підтвердження статусу потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи обов'язково надаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а також довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Як встановлено судом вище та підтверджується матеріалами справи, позивачем до заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до вимог статті 55 Закону № 796-XII було додано, зокрема, посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серія НОМЕР_3 від 27.12.1999; довідку Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208 про період проживання з 26.04.1986 по 31.12.2014 у зоні посиленого радіоекологічного контролю (а.с.29,30,45).

У свою чергу, з оскаржуваного рішення вбачається, що підставою для відмови у призначенні пенсії став той факт, що відповідно до паспортних даних позивач зареєстрований в с. Галаганівка Семенівського району Чернігівської області з 01.07.1996, а період роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 підтверджується лише за 2 роки (а.с.46).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії паспорта позивача серії НОМЕР_2, виданого 01.07.1996 Семенівським РВ УМВС України в Чернігівській області, ОСОБА_1 зареєстрований АДРЕСА_1 у день видачі паспорта - 01.07.1996 (а.с.42-44).

Згідно з Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106, с. Галаганівка Семенівського району Чернігівської області до 31.12.2014 відносилось до 4 зони посиленого радіологічного контролю.

Відповідно до статті 3 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Водночас реєстрація та проживання позивача у період з 26.04.1986 по 31.07.1986 у зоні посиленого радіоекологічного контролю - по вулиці Молодіжна, 8 у селі Галаганівка Семенівського району Чернігівської області підтверджується довідкою Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208, наданою позивачем відповідачу разом з заявою про призначення пенсії від 07.09.2018 (а.с.29,30).

Крім того, наданою позивачем до суду довідкою Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 12.12.2018 № 266 підтверджується факт реєстрації та проживання ОСОБА_1 у зоні посиленого радіоекологічного контролю - по вулиці Молодіжна, 8 у селі Галаганівка Семенівського району Чернігівської області з 01.08.1986 по 31.12.2014 (а.с.69).

Отже подані позивачем документи підтверджують факт та не викликають сумнівів щодо проживання ОСОБА_1 в зоні посиленого радіологічного контролю у період з 26.04.1986 по 31.12.2014.

Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідачем не надано доказів на спростування вищевказаних обставин, а отже не доведено правомірності свого рішення.

Суд відхиляє посилання відповідача на невідповідність довідки Виконавчого комітету Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області від 27.08.2018 № 208 вимогам до оформлення документів, а саме - пункту 5.23 розділу 5 ДСТУ 4163-2003, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не може посилатися на обставини, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним рішення Новгород-Сіверського ОУ ПФУ від 12.09.2018 № 13 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і задоволення позовних вимог у цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Новгород-Сіверського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то остання також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги, яку судом задоволено.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач досяг пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років (55-річчя) ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.42-44). Із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся до Новгород-Сіверського ОУ ПФУ 07.09.2018 (а.с.29), тобто в межах строку звернення, передбаченого пунктом першим частини першої статті 45 Закону № 1058-IV.

Разом з тим, позивач у адміністративному позові просить суд зобов'язати Новгород-Сіверське ОУ ПФУ призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років саме з дня, наступного за днем досягнення ним 55-річчя - з 02.10.2018.

Отже з урахуванням вищенаведеного, права позивача підлягають відновленню з 02.10.2018.

За таких обставин, враховуючи встановлення судом вище права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надання останнім відповідачу, разом з заявою про призначення пенсії, всіх необхідних документів, а також те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності свого рішення щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Новгород-Сіверського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.10.2018.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новгород-Сіверського ОУ ПФУ на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 12.09.2018 № 13 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.10.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 19.12.2018.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач: Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України, вул. Соборна, 3, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ - 40378696.

Суддя В.В. Падій