
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/619/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Косменко Х.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача Каулі-Негрич О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" ОСОБА_1; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській обл., відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на підставі поданої заяви з 27.02.2018 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що має право на зарахування до стажу на підземних роботах за списком №1 у потрійному розмірі час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р, що становить 7 місяців 9 днів. Позивач стверджує, що стаж ОСОБА_1 на підземних роботах за списком №1 складає 15 років 3 дні, що дає право на перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Таким чином, позивач зазначив, що відмова управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є протиправною, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просило у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити. У відзиві відповідачем зазначено, що стаж роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р. зараховано до стажу за Списком №1 в трьохкратному розмірі, що в пільговому обчисленні складає 7 місяців та 9 днів. Однак, відповідач заперечує проти зарахування вказаного періоду до стажу на підземних роботах за Списком №1, оскільки під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не працював безпосередньо на підземних роботах на вугільній шахті. На підставі вказаного відповідач вважає обґрунтованою відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Ухвалою суду від 16.07.2018 р. відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Ухвалою суду від 17.08.2018 р. суд дійшов висновку розглянути справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання по справі.
В підготовчому засіданні 11.10.2018 р. судом відкладено розгляд справи на 30.10.2018 р., у зв'язку із надходженням 04.10.2018 р. клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.
Судове засідання 30.10.2018 р. не відбулось у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці. Розгляд справи призначено на 27.11.2018 року.
В судовому засіданні 27.11.2018 р. закрито підготовче провадження та розглянуто справу по суті. Позивач та представники позивача підтримали заявлений позов, в той час як представник відповідача заперечував проти його задоволення.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 з 19.06.2003 р. призначено, а з 01.10.2017 р. проведено перерахунок пенсії за віком, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». (а.с. 45).
Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1, позивач у період з 05.09.1987 р. по 17.08.1987 р., з 01.11.1987 р. по 01.11.1988 р. та з 18.11.1988 р. по 26.04.1993 р. працював на підземних роботах у вугільній шахті. У період з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р., брав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою військкомату. (а.с. 15-18).
Згідно розрахунку стажу ОСОБА_1 Список №1 як шахарю, за роботу у вугільній шахті, зараховано стаж роботи 14 років 4 місяці 23 дні. Період участі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р. зараховано до пільгового стажу позивача за Списком №1 у розмірі 7 місяців 9 днів, однак не як шахтарю. (а.с. 31а, 46).
27.02.2018 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". (а.с. 19).
Згідно листа від 21.05.2018 р. пенсійний орган відмовив позивачу у задоволенні заяви від 27.02.2018 р., зазначивши, що на учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не поширюється. Відповідач зазначив, що стаж безпосередньої роботи ОСОБА_1 на підземних роботах в період з 05.09.1978 р. по 17.08.1987 р., з 01.11.1987 р. по 01.11.1988 р. та з 18.11.1988 р. по 26.04.1993 р. становить менше 15 років, що позбавляє права обчислити пенсію позивачу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". (а.с. 20).
До матеріалів справи додано архівну довідку нарахованої заробітної плати у підвищеному розмірі за період роботи на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р., яка виплачувалась позивачу по місцю роботи на шахті. (а.с. 76).
Судом встановлено, що спірні правовідносини полягають у невключені відповідачем до стажу роботи на пільгових умовах Список №1 на підземних роботах у вугільній шахті період участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р. складає 7 місяців 9 днів.
Суд вважає безпідставним та необґрунтованим твердження відповідача, що на учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не поширюється. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зараховується до стажу роботи за Списком №1 у потрійному розмірі. Позивач з 05.09.1987 р. по 17.08.1987 р. працював на підземних роботах у вугільній шахті, а тому у ОСОБА_1 виникло право на пільгове обчислення пенсії за Списком №1 як шахтарю. Оскільки, з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р. позивач був відряджений для роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до вимог ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказаний період підлягає зарахуванню до стажу роботи за Списком №1 - як шахтарю.
Таким чином, доводи позивача підтверджено матеріалами справи, зокрема архівною довідкою про нараховану заробітну плату у підвищеному розмірі за період роботи на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р., яка виплачувалась позивачу по місцю роботи на шахті.
Спірні правовідносини врегульовані: Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року N 345-VI; Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. N 796-XII; постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 р. №461; постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської Ради профспілкових союзів "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища".
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. N 796-XII (у редакції з 01.07.1992 р.) час роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком N 1).
Згідно п. 8 частини першої Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської Ради профспілкових союзів "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища", час роботи у 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС військовослужбовцям і військовим будівельникам військово- будівельних загонів і частин, а також військовозобов'язаним, призваним на збори, зараховується у трьохкратному розмірі у трудовий стаж і в стаж, який надає право на пільгову пенсію по Списку N 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08. 1956 г. N 1173.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року N 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 р. №461 до Списку №1 «виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» належать підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
На підставі вказаного судом встановлено, що період роботи ОСОБА_1 з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р. підлягає зарахуванню позивачу до пільгового стажу за Списком №1 - як шахтарю. Вказане підтверджено архівною довідкою про нарахування заробітної плати у підвищеному розмірі за період роботи на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р., яка виплачувалась позивачу по місцю роботи на шахті, а тому і включення вказаного періоду роботи позивача повинно відбуватись як шахтарю.
На підставі зазначеного суд вважає, що стаж роботи ОСОБА_1 на підземних роботах, з урахуванням періоду участі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1987 р. по 30.10.1987 р., за Списком №1 як шахтаря складає 15 років 3 дні, а тому позивач відповідно до вимог т. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року N 345-VI має право на перерахунок пенсії.
Таким чином, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійсненні перерахунку роботи ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є протиправною, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку із вказаним, суд дійшов висновку, що задля відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській обл., відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на підставі поданої заяви від 27.02.2018 року.
Приписами частин 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено суду правомірність відмови у проведені перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" .
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській обл., відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на підставі поданої заяви від 27.02.2018 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне судове рішення складено 10 грудня 2018 р.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, вул. Оренбурзька, 7А, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Т.М. Брезіна