Рішення № 78660561, 19.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2018
Номер справи
520/10330/18
Номер документу
78660561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 грудня 2018 р. № 520/10330/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту- позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі по тексту - відповідач, Шевченківське ОУПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова по не виконанню з 01.01.2008 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав Позивача на своєчасне нарахування підвищення до пенсії за період з 01.01.2008 року по 19.11.2018 рік;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова нарахувати Позивачу, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за 2008-2018 роки з 01 січня 2008 року по 19 листопада 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має статус «Дитина війни», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 142658, виданого 09.12.1991 року Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневої районної ради м. Харкова. Враховуючи зазначений статус, соціальний захист регулюється Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсія або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак всупереч діючому законодавству, позивачу за період з 01.01.2008 року по 31.10.2018 рік підвищення до пенсії як «Дитині війни» не було встановлено, нараховане та виплачено, що підтверджується листом відповіддю від 23.10.2018 року № 806/Н-11, у зв'язку з чим просила задовольнити зазначені позовні вимоги в повному обсязі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу і отримана уповноваженою особою.

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволені позову зазначивши, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01.10.1994 року відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу було встановлено до пенсії підвищення подружжю померлих інвалідів війни за померлого чоловіка ОСОБА_2, інваліда 2 групи в розмірі 25 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01 січня 2006 року, ветеранам війни, які мають право на отримання чи підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із Законів.

Оскільки підвищення подружжю померлих інвалідів війни позивачу було встановлене до набрання чинності Законом України «Про соціальний захист дітей війни» то сума цього підвищення перевищує підвищення «Дітям війни», позивачу з 01.10.1994 року і по теперішній час виплачується підвищення подружжю померлих інвалідів війни, яке становить 398,58 грн. Також управління зазначає, що підвищення, встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « провадиться у фіксованому розмірі 66,43 грн.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Перевіривши матеріали справи і оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Як підтверджено матеріалами справи, позивачка є особою, на яку поширюються положення Закону України "Про соціальний захист дітей війни", позивачка має статус "дитина війни", що підтверджується відміткою в її пенсійному посвідченні №192658 від 09.12.1991 року (а.с. 9).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про перерахунок соціальної допомоги (Дітям Війни) - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова по не виконанню з 09.07.2007 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав ОСОБА_1 на своєчасне нарахування підвищення до пенсії за період з 09.07.07 по 31.12.07. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова нарахувати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за 2007 рік з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2009 року апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова залишено без задоволення. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2009 р. по справі № 2-а-23276/08/2070 залишено без змін (а.с.10-13).

Листом від 18.12.2017 року №569/Н-11 позивача повідомлено про розрахунок пенсії з 01.12.2017 року, а саме з наступних складових: розмір пенсії за віком - 1972,10 грн., доплата за понаднормовий стаж - 232,32 грн., підвищення подружжю померлих інв. війни - 363,00 грн., доплата до підвищення членам сімей померлих осіб - 35,58 грн., всього - 2603,00 грн. (а.с. 14-15).

Листом від 23.10.2018 року №806/Н-11 позивача повторно повідомлено про складові пенсійної виплати (а.с.17).

З наданого розрахунку судом встановлено, що позивачу не здійснюється виплата надбавки згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Так, згідно пп.2 п.41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що вплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до ч.4 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року доказів виплати вказаної надбавки представником відповідача до матеріалів справи не надано.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року були визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими була змінена редакція ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", і відновлена дія попередньої редакції.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок пенсії згідно відновленої редакції ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у період після 22.05.2008 року, та за період часу з 2009 року по грудень 2010 року, оскільки у цей період продовжила діяти попередня редакція зазначеної норми Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та, при цьому, мали враховуватися положення ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". У період з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року доказів виплати вказаної надбавки представником відповідача до матеріалів справи не надано.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року №3491 -VІ, який набрав чинності 19 червня 2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України ''Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Згідно п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року за №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та «Про жертви нацистських переслідувань) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 гривні. У період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року доказів виплати вказаної надбавки представником відповідача до матеріалів справи не надано.

Розмір підвищення пенсії з 01 січня 2012 року по даний час визначений постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (в редакції від 24 квітня 2014 року), а саме відповідно до п. 4 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 гривні.

Згідно п.3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.

Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

У період з 01.01.2012 року по 19.11.2018 року доказів виплати ОСОБА_1 вказаної надбавки представником відповідача до матеріалів справи не надано.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання представника відповідача у відзиві на адміністративний позов про право позивача на отримання позивачем, за його вибором, або підвищення подружжю померлих інвалідів війни або підвищення встановлене ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни» суд зазначає наступне.

Підвищення подружжю померлих інвалідів війни ОСОБА_1 встановлено ще з 01.10.1994 року.

Втім, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року визнавалась протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова по не виконанню з 09.07.2007 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав ОСОБА_1 на своєчасне нарахування підвищення до пенсії за період з 09.07.07 по 31.12.07 та було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова нарахувати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за 2007 рік з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Втім після виконання вказаного рішення відповідачем, Шевченківським ОУПФУ м. Харкова, приписи статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" продовжують не виконуватися чим тривалий час порушують права ОСОБА_1

У зв'язку з чим позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова по не виконанню з 01.01.2008 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав Позивача на своєчасне нарахування підвищення до пенсії за період з 01.01.2008 року по 19.11.2018 рік підлягає задоволенню у повному обсязі.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова нарахувати Позивачу, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за 2008-2018 роки з 01 січня 2008 року по 19 листопада 2018 року, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом при розгляді цієї справи, у період з 01.01.2008 року по 19.11.2018 року відбулися численні зміни у нормативно- правових актах щодо регулювання питання про нарахування та виплати підвищення, яке встановлене ст. 6 Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Тому у суду немає підстав для задоволення вказаної позовної вимоги у повному обсязі.

Суд також акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова ВС України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині спірного розміру підвищення та відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення у спосіб зобов'язання Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії встановлене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2008 року по 19 листопада 2018 року з урахуванням внесених змін, оскільки вказане є дотриманням наданих Законом гарантії, та того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, а відтак у позовній вимозі про зобов'язання Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова нарахувати Позивачу, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" слід відмовити.

Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності, а отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Ухвалою від 22.11.2018 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (м-н Свободи, 5, 4 під., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 41248278) по не виконанню з 01.01.2008 року приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на своєчасне нарахування підвищення до пенсії за період з 01.01.2008 року по 19.11.2018 року.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (м-н Свободи, 5, 4 під., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 41248278) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) підвищення до пенсії встановлене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01 січня 2008 року по 19 листопада 2018 року в розмірі з урахуванням внесених у цей період законодавчих змін.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19 грудня 2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.