
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2519/18
17 грудня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Чортківське ОУПФУ Тернопільської області), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №93 від 04.10.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 08.10.2018 року.
Позов обґрунтований тим, що відповідач своїм рішенням, оформленим протоколом №93 від 04.10.2018 року відмовив позивачу в призначенні спірної пенсії, оскільки позивач проживає на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю з 22.07.2004 року, а робота з 11.11.1987 року по 06.06.2001 року та з 05.04.2006 року по теперішній час проходила в організаціях, які знаходяться на радіаційно забрудненій території. Однак зважаючи на те, що специфіка роботи в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання своїх обов'язків, відповідач прийшов до висновку, що факт роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії (26.04.1986 року) по 01.01.1993 року не менше 4 роки документально не підтверджений. З таким рішенням позивач не погоджується та вважає його помилковим, оскільки 10.01.1994 року Тернопільською обласною державною адміністрацією позивачу видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 17.12.2018 року о11:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до поданих позивачем документів неможливо встановити факт роботи в зоні посиленого радіологічного контролю. Крім того, зазначив, що позивач працював на посадах, які потребують додаткового уточнення, а документи не збереглися. Тому, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, просили справу розглядати в письмовому провадженні на підставі наявних доказів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без участі представника Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, при винесенні рішення керуватися нормами чинного законодавства України та запереченнями на адміністративний позов.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 03.10.2018 року звернувся із заявою (зареєстровано за №1911) до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Разом із вказаною заявою позивачем також подано такі документи: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення НОМЕР_4, копію трудової книжки НОМЕР_2, копію трудової книжки НОМЕР_1, копію військового квитка НОМЕР_3, довідку №245-246 від 01.10.2018 року про роботу в колгоспі "Поділля", копію атестату НОМЕР_5.
Рішенням Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформленого Протоколом №93 від 04.10.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", оскільки відповідно до поданих документів ОСОБА_1 проживає на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю з 22.07.2004 року; робота з 11.11.1987 року по 06.06.2001 рік та з 05.04.2006 року по теперішній час проходила в організаціях , які знаходяться на радіаційно забрудненій території, але специфіка роботи в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього виконання своїх обов'язків; заявник додатково повідомив, що ніяких інших документів на підтвердження факту своєї роботи на території посиленого радіологічного контролю він надати не може; відповідно до вище сказаного факт роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 01.01.1993 року не менше 4 роки документально не підтверджено.
Не погодившись із даним рішенням, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі Закон №796).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону №796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону №796 визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з частиною 3 статті 15 Закону №796, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до положень частини 3 статті 65 Закону №796, посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону №796, визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з положеннями статті 55 Закону №796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Статтею 55 Закону №796 також передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону. Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у АДРЕСА_1, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_7. Позивач має посвідчення громадянина (громадянки), який (яка) постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія4) серії НОМЕР_6. Відповідно до ч.3 с.65 Закону №796, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом, тобто особам, якщо вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 02 роки та додатково рік за 03 роки проживання, роботи, але не більше 05 років.
З аналізу наведених норм права вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС та надає право на користування пільгами, встановленими Законом №796, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Така правова позиція міститься у Постанові Верховного суду від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17 та Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі №588/538/16-а (К/9901/13169/18).
Довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд зазначає, що на час звернення позивача до суду дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорюване, не визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає до застосування при наданні пільг, встановлених чинним законодавством. Однією з таких пільг є зменшення пенсійного віку для призначення і виплати пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону №796.
Населений пункт м.Чортків Тернопільської області віднесено до території зони посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року.
Разом з тим, у відповідності до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження трудового стажу або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, при прийнятті рішення по суті, суд приймає до уваги довідку про заробітну плату, видану 05.11.2018 року ТзОВ "Чортківське автотранспортне підприємство 16142" за №210 щодо виплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з квітня 1989 року по травень 1992 року, довідку №793, видану 01.11.2018 року Заводською селищною радою Чортківського району Тернопільської області про те, що піонерський табір "Дружба" був постійно розташований на території смт.Заводське, довідку ТОВ "Чортківське АТП -16142" від 26.10.2018 року №196 про те, що позивач дійсно працював на даному підприємстві водієм автобуса з 15.04.1989 року (наказ №54 від 14.04.1989 року) по 19.06.1992 року (наказ №100 від 19.06.1992 року), з 05.04.2006 року (наказ №26 від 04.04.2006 року) і працює водієм автобуса по даний час. оскільки вказані довідки мають уточнюючий характер та, на думку суду, підтверджують роботу позивача в зоні посиленого радіологічного контролю.
Крім того, довідкою №196 від 26.10.2018 року, виданої ТОВ "Чортківське АТП -16142" підтверджене також те, що позивач отримував радіаційні відшкодування до заробітної плати з квітня 1991 року по 19.06.1992 року, з 05.04.2006 року по 31.12.2014 року, отримував чорнобильські відпустки. Зазначені довідки підтверджують працевлаштування позивача за місцями роботи, зазначеними у трудовій книжці серії НОМЕР_1.
Таким чином, відповідно до записів у трудовій книжці та зазначених довідок, вбачається факт постійної роботи позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше 04 років станом на 01.01.1993 року.
В той же час, судом не беруться до уваги документи ОСОБА_2, ОСОБА_3, долучені до справи стороною позивача, оскільки ОСОБА_2, ОСОБА_3 не є учасниками даної адміністративної справи, а зазначені документи не стосуються даного спору.
Також, перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Згідно вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження статусу потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи обов'язково надаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а також довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
В той же час право на пільги і компенсації позивача підтверджені посвідченням громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, яке подавалося позивачем до органу Пенсійного фонду 03.10.2018 року.
У відповідності до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, з огляду на норми ст.2 КАС України, суд приходить до переконання, що рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, яке викладене у протоколі № 93 від 04.10.2018 року є протиправним і таким що підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.
У відповідності до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, сплачений судовий збір підлягає відшкодуванню у розмірі 1409,60 грн. на користь ОСОБА_1
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №93 від 04.10.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вікм на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
3.Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Тернопільська область, м.Чортків, вул.Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_8) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 08.10.2018 року.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Тернопільська область, м.Чортків, вул.Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_8) судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 грудня 2018 року.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.