
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2018 р. Справа №480/4050/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження повідомлення від Державної пенітенціарної служби України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; зобов'язати відповідача повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294", відповідно до якої з 01.01.2017 підвищено розмір грошового забезпечення осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив службу в Державній установі "Шосткинська виправна колонія (№ 66)". Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 та з 01.01.2017 підвищено розмір грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби. Після цього, розмір пенсії позивача повинен був бути перерахований, однак такий перерахунок не було проведено. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача про відсутність повідомлення про підстави проведення перерахунку від Пенсійного фонду України. При цьому Пенсійний фонд України підтвердив той факт, що від Державної пенітенціарної служби України надійшла інформація про підстави проведення перерахунку пенсії, однак повідомлення про проведення перерахунку до Головних управлінь не надсилались з огляду на те, що Уряд не визначив умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Представник Пенсійного фонду України надіслав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що Законом України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ пункт 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" був викладений у наступній редакції: "усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України". Тобто Кабінет Міністрів України має визначити умови, порядок та розміри перерахунку пенсій особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, на виконання п. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21.02.2018, якою визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій особам, яким вона призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі якої позивачу проведено перерахунок пенсії.
Щодо здійснення перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 зазначив, що Пенсійний фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України за роз'ясненнями щодо підстав для проведення перерахунку пенсій на підставі вказаної постанови. Міністерство у свою чергу вказало на відсутність умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій, про що було доведено територіальним органам.
Також відповідач зазначає про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позовні вимоги стосуються 2016 року, що виходить за межі шестимісячного строку звернення, а позивач не звертався із заявою про поновлення пропущеного строку та не вказав поважних причин його пропуску.
Ухвалою від 19.11.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, з 01.08.2013, на підставі документів, наданих Шосткинською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області, йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Вказаною постановою були збільшені розміри грошового забезпечення осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області, що є підставою для перерахунку пенсії осіб, які отримують такі пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку із цим ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії, у відповідь на яку, Головне управління листом від 05.02.2018 № 237/Є-11, роз'яснило, що повідомлення відповідно до Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не надходило, у зв'язку із чим відсутні підстави для перерахунку пенсії (а.с. 12-13).
У подальшому, позивач звернувся до Пенсійного фонду України. Листом від 07.03.2018 № 4490/Є-11 Пенсійний фонд повідомив ОСОБА_1, що листом від 12.01.2017 № 4/4-83-Тл/2-17 Державна пенітенціарна служба України повідомила Фонд про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036. Листом від 24.02.2017 № 3838/0/2-17/21 Міністерство соціальної політики повідомило Фонд, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу органів системи виконання покарань, однак не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Також вказано про те, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103, відповідно до якої пенсія позивача буде перерахована після надходження від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення (а.с. 14-15).
Таким чином відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсій у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 відсутні, із чим суд не погоджується та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Так, відповідно до п. п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
28.12.2016 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294", якою затверджено з 01.01.2017, у тому числі схему посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області.
З огляду на це, Державна пенітенціарна служба України листом від 12.01.2017 № 4/4-83-Тл/2-17 повідомила Пенсійний фонд України про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036.
Зазначені обставини Пенсійний фонд України підтвердив у тому числі, в листі від 07.03.2018 № 4490/Є-11, адресованому ОСОБА_1 (а.с. 14).
З огляду на положення Порядку № 45 (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, в тому числі на момент повідомлення Державною пенітенціарною службою України Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій) підставами для перерахунку пенсії ОСОБА_1 є: прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців; повідомлення про таке рішення відповідним центральним органом (у даному випадку Державної пенітенціарної служби України) на адресу Пенсійного фонду України, який повідомляє головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу головне управління складає список на ім'я ОСОБА_1, направляє до уповноваженого органу, який готує довідку про розмір грошового забезпечення позивача та у місячний строк подає її головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що після повідомлення Державною пенітенціарною службою України про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036, Пенсійний фонд України не повідомив головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про необхідність складення списку, в тому числі на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, чим допустив протиправну бездіяльність та не виконав вимоги Порядку № 45.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги та визнає протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягала у не повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Державної пенітенціарної служби України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Також суд вважає за необхідне зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області згідно інформації Державної пенітенціарної служби України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність включення до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ОСОБА_1
Щодо строку звернення до суду, який на думку представника Пенсійного фонду порушено позивачем, суд зазначає наступне.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою від 28.12.2016 № 1036 не проведений з 01.01.2017 з вини Пенсійного фонду, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2017 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" судом визнаються необґрунтованими, оскільки пунктом 1 вказаної постанови передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням складових грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка була прийнята уже після постанови від 28.12.2016 № 1036.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягала у не повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до абзацу 2 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Державної пенітенціарної служби України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області згідно інформації Державної пенітенціарної служби України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність включення до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ОСОБА_1.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 19.12.2018.
Суддя С.М. Гелета