
Справа № 420/5495/18
УХВАЛА
17 грудня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження по справі № 420/5495/18, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 1 січня 2018 року - 50 відсотків від підвищення, що не відповідає вимогам пункту "а" ст. 13 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_2 пенсію з 01.01.2018 року, з розрахунку 100 % від підвищення: 4053,93 грн., що у підсумку пенсії (з надбавками) складає: 5664,76 грн. з послідуючим її перерахунком у відповідності до діючого законодавства та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії, на час ухвалення постанови судом.
Представником відповідача до суду надано клопотання про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18.
Позивачем до суду надано заперечення щодо задоволення клопотання про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18. В обґрунтування заперечень позивач вказує, що у своєму позові ним не оскаржуються пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, а вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розрахувало його пенсію з 01 січня 2018 року змінивши умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби передбачені Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, чим порушено вимоги ст. 1-1 цього Закону.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання представника відповідача є обґрунтованим з огляду на наступне.
Так, як вбачається з позовної заяви ОСОБА_2, в обґрунтування своєї позиції позивач посилається на неправомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахуванні пенсії, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, в тому числі щодо розміру підвищення пенсії в частині норм її виплати з 1 січня 2018 року по 1 січня 2020 року, та відсотків грошового забезпечення.
Крім того, позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані, в тому числі, внесенням Постановою КМУ № 103 змін до Порядку № 45, які, на думку позивача, порушують вимоги Закону № 2262-ХІІ.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/3783/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_3 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18, в тому числі, відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової.
При цьому, в ухвалі Верховного Суду зазначено, що, зокрема, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, що як видно з немалої кількості судових рішень внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 242 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Станом на 17 грудня 2018 року рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 не набрало законної сили.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що справу № 420/5495/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, неможливо розглянути до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, а тому провадження по справі № 420/5495/18 слід зупинити до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18.
Керуючись ст. ст. 236, 243, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Зупинити провадження у справі № 420/5495/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.ст 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 19 грудня 2018 року.
Суддя О.А. Левчук