Рішення № 78660088, 13.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
1340/4396/18
Номер документу
78660088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4396/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 року м. Львів

11 год. 17 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Курпіти П., представників позивача Боровика Б.М., Кравчук С.О., Зубко М.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Галичина-Авто» до Державної фіскальної служби України про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Приватне акціонерне товариство «Галичина-Авто» (далі - ПрАТ «Галичина-Авто») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області про скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі накладних або відмову в такій реєстрації № 475787/32801235 від 22.12.2017; зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні приватного акціонерного товариства «Галичина-Авто» розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників № 703 від 23.11.2017 до податкової накладної № 143 від 07.08.2017, реєстраційний номер документу:9262207001 на загальну суму з ПДВ у розмірі 441593,00 грн. (ПДВ - 73598,83 грн.) за датою подання - 23.11.2017.

В обґрунтування позову зазначено, що, не зважаючи на дотримання позивачем усіх вимог щодо формування та реєстрації податкових накладних, реальність господарських операцій позивача з його контрагентом, навіть надання додаткових пояснень та додаткових документів на вимогу відповідача, податкову накладну не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних з незалежних від позивача обставин. Вказане свідчить про протиправність рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних, необхідність його скасування та для відновлення порушених прав позивача необхідність зобов'язати відповідача зареєструвати відповідну податкову накладну. У зв'язку з викладеним, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 26.09.2018 цю позовну заяву залишено без руху.

Відповідно до заяви про усунення недоліків позовної заяви за вх. № 31538 від 08.10.2018 надано уточнену позовну заяву, відповідно до якої позовні вимоги звернуто до відповідача - Державної фіскальної служби України, а саме: скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі накладних або відмову в такій реєстрації № 475787/32801235 від 22.12.2017 та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних приватного акціонерного товариства «Галичина-Авто» розрахунку коригувань кількісних і вартісних показників № 703 від 23.11.2017 до податкової накладної № 143 від 07.08.2017, реєстраційний номер документу: 9262207001 на загальну суму з податком на додану вартість у розмірі 441593,00 грн. (ПДВ - 73598,83 грн.), за датою подання - 23.11.2017.

Ухвалою суду від 12.10.2018 провадження у справі відкрито, а ухвалою суду від 29.11.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено таку до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги на виконання вимог про усунення недоліків позовної заяви) та відповіді на відзив за вх. № 39484 від 07.12.2018. Просили позов задовольнити.

Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання 13.12.2018 не забезпечив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судових засіданнях проти позову заперечив з підстав, що викладені у відзиві. Зазначив, що як свідчать обставини справи, на електронну адресу позивача надійшла квитанція про призупинення реєстрації податкової накладної, у зв'язку з невідповідністю такої накладної відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення ПН/РК, затверджених наказом міністерства фінансів України № 567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних" та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів.

В подальшому, Комісією прийнято Рішення в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податків документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідач вважає, що вищевказаний факт зі сторони платника податку, що відображено в оскаржуваному Рішенні, був достатньою підставою для його прийняття, таке є правомірним, прийнятим у порядку та спосіб, що визначені чинним законодавством, а відтак, позов не підлягає задоволенню.

Суд не встановив підстав відповідно до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України для відкладення розгляду справи.

Суд заслухав пояснення представників позивача, з'ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини та встановив таке.

ПрАТ «Галичина-Авто» зареєстроване як юридична особа 06.04.2004, код ЄДРПОУ: 32801235, основний вид діяльності за КВЕД: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, діє на підставі Статуту.

04.08.2017 між позивачем (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛБУД» (покупець) укладено договір поставки автомобіля № 0752600629, відповідно до якого продавець керуючись рішенням покупця, який вибрав потрібний йому автомобіль, модель Merсedes-BENZ GLE 350d 4V Couple C292, рік випуску 2017, замовлення № 0752600629 їх представлених в салоні зразків, зобов'язується передати у власність покупцеві автомобіль, аналогічний вибраному взірцю і який буде придбаний продавцем в майбутньому, а покупець зобов'язується прийняти переданий автомобіль і оплатити його за ціною в розмірі та порядку, визначеному цим Договором.

Згідно з п. 2.4.2 Договору покупець протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту укладення цього договору зобов'язується сплатити на поточний рахунок продавця частину повної ціни автомобіля (не менше 20%) у сумі 441593,00 грн., що відповідає 14417,00 Євро, згідно з комерційним курсом станом на день підписання цього договору, в тому числі ПДВ - 73598,83 грн.

Згідно з випискою за 07.08.2017 Львівського ОУ АТ «Ощадбанк» ТОВ «ЗЕЛБУД» здійснено проплату у сумі 441593,00 грн. (частину повної ціни автомобіля (не менше 20%)) (а.с.59).

07.09.2017 позивачем виписано податкову накладну № 143 від 07.08.2017 на суму 441593,00 грн. (в т.ч. ПДВ 73598,83 грн.) (а.с.60) та на виконання вимог чинного законодавства скеровано таку відповідачу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанцією № 1 від 22.08.2017 документ прийнято (а.с.61).

21.11.2017 ТОВ «ЗЕЛБУД» скерувало Генеральному директору ПрАТ «Галичина-Авто» за вих. № 21 заяву про повернення оплачених коштів у зв'язку з тим, що керівництвом компанії прийнято рішення про економічну недоцільність придбання даного автомобіля (а.с.62).

Згідно з додатковою угодою від 23.11.2017 до Договору поставки автомобіля № 0752600629 від 04.08.2017, ПрАТ «Галичина-Авто» та ТОВ «ЗЕЛБУД» сторони керуючись власними волевиявленням погодились розірвати договір поставки, авансовий платіж вирішено повернути (а.с.63).

Відповідно до платіжного доручення № 106 від 23.11.2017 кошти в сумі 441593,00 грн. повернуто ТОВ «ЗЕЛБУД» (а.с.64).

23.11.2017 позивачем складено розрахунок № 703 коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної № 143 від 07.08.2017, відповідно до якого: сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), у тому числі -73598,83 грн.; сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту за основною ставкою (-) (+) -73598,83 грн.; усього підлягають коригуванню обсяги постачання без урахування податку на додану вартість, що оподатковуються основною ставкою (-) (+) (код ставки 20) -367994,17 грн. (а.с.65)

Згідно з квитанцією від 11.12.2017 документ прийнято, однак реєстрація такого зупинена. В тому числі у цій квитанції зазначено виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України № 567 від 13.06.2017. Відповідно до підпункту 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація РК зупинена. РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України № 567 від 13.06.2017 (зі змінами та доповненнями). Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. „в" підпункту 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом № 567 від 13.06.2017 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу (а.с.66).

15.12.2017 позивачем скеровано контролюючому органу Таблицю даних платника податку, № 4, яка відповідно до квитанції від 19.12.2017 прийнята, інформація з таблиці даних платника податку врахована (а.с.67, 68).

15.12.2017 за № 4 позивачем скеровано контролюючому органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/якого зупинено (а.с.69), відповідно до якого зазначено, що 07.08.2017 ТзОВ «ЗЕЛБУД» перерахувало на рахунок позивача аванс за автомобіль Merсedes-BENZ GLE, згідно з договором № 0752600629 в сумі 441593,00 грн., в т.ч. ПДВ. За авансом сформовано податкову накладну № 143 від 07.08.2017 на суму 441593,00 грн., в т.ч. ПДВ, яка зареєстрована 21.08.2017, реєстраційний №9168404649. Згідно з листом від ТзОВ «ЗЕЛБУД» за № 21 від 21.11.2017 ПрАТ «Галичина-Авто» 23.11.2017 повернула кошти в сумі 441593,00 грн., в т.ч. ПДВ та сформувала розрахунок. Разом із цим повідомленням платником скеровано контролюючому органу платіжне доручення № 618 від 07.08.2017, договір поставки автомобіля № 0752600629 від 04.08.2017, податкову накладну № 143 від 07.08.2017 з квитанцією; договір постановки автомобіля з ПрАТ «Автокапітал» № 09/02 від 14.07.2017 (дилерський договір поставки автомобілів); платіжне доручення № 21 від 08.08.2017, за яким позивачем перераховано кошти за цей автомобіль дилеру; податкову накладну № 550 від 08.08.2017 з квитанцією, виписаною дилером ПрАТ «Автокапітал»; журнал-ордер, б/н від 23.11.2017, яким підтверджено врахування цих коштів у бухгалтерському обліку позивача по рахунку 363 (а.с.70-76), про що надано роздруківки з електронного кабінету платника податків. (копії цих документів долучено до матеріалів справи (а.с.78-97)).

22.12.2017 рішенням Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 475787/32801235, відмовлено у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 190 від 29.03.2017 (а.с.98).

Позивачем подано скаргу до ДФС України на це рішення (а.с.100).

Згідно з листом від 25.01.2018 ДФС України повідомила позивача про те, що вказана заява перебуває на опрацюванні. (а.с.110).

08.06.2018 позивач звернувся із заявою до контролюючого органу у зв'язку з відсутністю мотивованого рішення, про задоволення заяви, скасування рішення від 22.12.2017та зареєструвати розрахунок коригування № 703 від 23.11.2017 (а.с.122-123).

Листом від 02.07.2018 ДФС України повідомила позивача проте, що така подана з порушенням строку надсилання скарг, рішення може бути оскаржене в судовому порядку.

Позивач вважаючи рішення від 22.12.2017 протиправним, таким, що порушує права позивача, звернувся із цим позовом до суду.

Вирішуючи справу суд керується таким.

У абзаці 1 п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з приписами абзацу 1-2 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції з 31.12.2017), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України на день виникнення спірних правовідносин мав іншу редакцію: «Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу».

Відповідно до п. 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 за № 409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за № 536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 753/30621 (які 25.05.2018 втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за № 536/31988) але діяли під час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Постановою № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» від 29.03.2017 (яка 22.03.2018 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018) Кабінет Міністрів України постановив: «Установити, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу».

Згідно з п. 2 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 752/30620 (надалі «Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації (п.16 «Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»).

Відповідно до п. 19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України № 1246 (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано усі описані у описовій частині рішення первинні документи до матеріалів справи, та такі скеровувались та одержані відповідачем, що підтверджується витягами із бази даних про скеровані документи.

У Рішенні комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 475787/32801235 від 22.12.2017 підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».

Позивачем на виконання вимог контролюючого органу надано документи на підтвердження відповідних операцій відповідно до повідомлення № 4 від 15.12.2017 з копіями підтверджуючих документів, представник відповідача у відзиві на позов не висловив жодних зауважень щодо поданих позивачем документів.

Відповідно до п. 21 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 31.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - «Порядок заповнення податкової накладної»), у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

У п. 22 «Порядку заповнення податкової накладної» зазначено, що розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю). З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що складені до 01 лютого 2015 року, а також розрахунки коригування до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складання таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 01 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року на отримувача (покупця), - платнику податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Згідно з приписами п. 23 «Порядку заповнення податкової накладної», реєстрація розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) здійснюється на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України або обчислену відповідно до пункту 200-1.9 статті 200-1 Податкового кодексу України.

Відповідачем, долученими до матеріалів справи письмовими доказами документально не доведена відповідність РК № 703 від 23.11.2017 критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

У чому саме полягає «… Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. Відповідно пункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПКУ реєстрація РК зупинена. РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним підпунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації РК в ЄР …», відповідач не пояснив.

З огляду на вказане пропозиція надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН», на думку суду є необґрунтованим.

Судом з'ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації - відповідач не пояснив.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.

З огляду на наведене, позиція контролюючого органу щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України - є необґрунтованою.

Контролюючим органом не виставлено перед платником податків вимогу щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію у розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У позивача, на переконання суду, були наявні документи достатні для прийняття контролюючим органом рішення/рішень про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідачем не надано до суду доказів подання платником податку контролюючому органу копій документів, які складені з порушенням законодавства, або невідповідність таких вимогам закону.

Враховуючи приписи ч. 2 ст. 2 КАС України, суд оцінив письмові докази, що долучені до матеріалів справи, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення № 475787/32801235 від 22.12.2017 винесено Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірним.

Відповідно до п. 20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 703 від 23.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ПрАТ «Галичина Авто» є обґрунтованими і підлягають задоволенню

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 132 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином на користь позивача слід стягнути судові витрати у вигляді судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 475787/32801235 від 22.12.2017.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ: 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватного акціонерного товариства «Галичина-Авто» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 282; код ЄДРПОУ: 32801235) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 703 від 23.11.2017 року до податкової накладної від 07.08.2017 року № 143, реєстраційний номер документу: 9262207001 на загальну суму з податком на додану вартість в розмірі - 441593,00 грн. (ПДВ - 73598,83 грн.) за датою подання - 23.11.2017 р.

4. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Галичина-Авто» (79040, м. Львів, вул. Городоцька, 282; код ЄДРПОУ: 32801235) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ: 39292197) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засідання проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2018 року.

Суддя Качур Р.П.