
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/5460/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2018 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 15 від 26.10.2018 року, щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 період роботи з 01.03.1984 року по 30.11.1987 року на посаді слюсара по ремонту апаратного обладнання та з 01.12.1987 року по 01.08.1992 року на посаді слюсара - ремонтника у РБМУ - 5 тресту «Південьзахідхімрембудмонтаж» за списком 2 виробництва, робіт, професій, з важкими умова праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і пільгових розмірах затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, що становить 8 років 5 місяців 1 день та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.10.2018 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні йому пенсії відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не враховано періоди роботи з 01.03.1984 року по 30.11.1987 року на посаді слюсара по ремонту апаратного обладнання та з 01.12.1987 року по 01.08.1992 року на посаді слюсара - ремонтника у РБМУ - 5 тресту «Південьзахідхімрембудмонтаж».
Ухвалою від 19.11.2018 суддя відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.
11.12.2018 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що позивачем не було додано уточнюючої довідки, відповідно до вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, а також не подано документи щодо атестації робочих місць на підприємстві, а відтак підстав для призначення пенсії за віком за списком 2 відсутні.
На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін на підставі наявних матеріалів згідно з ч.5 ст.262, КАС України, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 17.10.2018 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. (а.с.11).
Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 27 Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області рішенням № 15 від 26.10.2018 року відмовило позивачу у призначені пенсії за віком, у зв'язку з тим, що позивачем не було додано уточнюючої довідки, відповідно до вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, а також не подано документи щодо атестації робочих місць на підприємстві.
Своє рішення відповідач обґрунтовував тим, що за період роботи після 01.08.1992 року, крім уточнюючої довідки встановленого зразка до документів пенсійної справи долучається: виписка з наказу про проведення атестації робочих місць; перелік професій і посад, робочі місця які атестовані; висновок державної експертизи.
В рішенні відповідача відсутні інші підстави для відмови в призначенні позивачу пенсії за віком.
Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 27 Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області скеровано на адресу позивача листа від 07.11.2018 року № 1049/03-38, яким повідомлялося, що рішенням №15 від 26.10.2018 року було відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Рішенням Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 27 Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області рішенням № 15 від 26.10.2018 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», через відсутність уточнюючої довідки, відповідно до вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, а також не подано документи щодо атестації робочих місць на підприємстві.
З копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 судом встановлено, що позивач працював в ремонтному будівельно - монтажному управлінні № 5 тресту «Південьзахід - хімрембудмонтаж» з 01.03.1984 р. по 30.11.1987 - слюсар по ремонту апаратного обладнання; з 01.12.1987 р. по 15.03.1993 року - слюсар - ремонтник.
Згідно архівної довідки від 11.03.2014 року № 26 виданої архівним відділом Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, вбачається, що в документальних матеріалах архівного фонду РБМУ-5 тресту «Югзапхімремстрой», а саме згідно актів обліку часу роботи в цехах, віднесених до сп.№1, і №2 ОСОБА_1 працював, із зазначенням його відпрацюваних календарних днів по сп.№1 і №2.
Згідно архівної довідки від 11.03.2014 року № 27 виданої архівним відділом Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, вбачається що в документальних матеріалах архівного фонду РБМУ-5 тресту «Югзапхімремстрой» за 1984-1991 роки не виявлені документи, а саме: накази про проведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, про надання відпусток без збереження заробітної плати, про надання чергових відпусток (в тому числі за шкідливі умови праці), книги нарахування заробітної плати, документи з атестації робочих місць.
У своєму рішенні про відмову у призначенні пенсії відповідач посилається на те, що не надано документів, а саме уточнюючої довідки, відповідно до вимог Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, а також не подано документи щодо атестації робочих місць на підприємстві.
Однак такі твердження відповідача не беруться до уваги, оскільки подання уточнюючих довідок здійснюється лише у випадках неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, або у разі відсутності відповідних записів у ній, однак як вбачається із записів трудової книжки, в ній відображені періоди роботи позивача.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 01.09.1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Записи про вищевказані періоди роботи позивача засвідчені відповідною печаткою підприємств і дефектів їх вчинення не мають.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637. Згідно пункту 1 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Пунктом 20 зазначеного Порядку (надалі - Порядок) передбачено, що в разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 (надалі - Порядок), (п. 3) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У постанові Верховного Суду у справі №687/975/17 від 21.02.2018 року зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що жодних підстав для не зарахування спірних періодів до пільгового стажу позивача у відповідача не було, у звязку з чим, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог підпункту 1 пункту 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернувся 17.10.2018, тому пенсія має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 19.10.2018 року.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не доказав правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Оскільки рішенням суду позовні вимог позивача задоволено повністю, а відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України з відповідача слід стягнути судовий збір у розмірі 704, 80 грн.
Підстав для допущення рішення до негайного виконання, передбачених ст.371 КАС України, суд не вбачає.
Судові витрати не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,- задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) № 15 від 26.10.2018 року, щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1 період роботи з 01.03.1984 року по 30.11.1987 року на посаді слюсара по ремонту апаратного обладнання та з 01.12.1987 року по 01.08.1992 року на посаді слюсара - ремонтника у РБМУ - 5 тресту «Південьзахідхімрембудмонтаж» за списком 2 виробництва, робіт, професій, з важкими умова праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і пільгових розмірах затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, що становить 8 років 5 місяців 1 день та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.10.2018 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 19 грудня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.