
4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
10 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2780/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2, довіреність від 13.09.2018,
представників відповідача - Манька О.Ю., довіреність від 02.10.2018 № 543;
представника третьої особи - 1 - Калашник Л.І., довіреність від 11.10.2018;
представників третьої особи -2 - Двоіменної Ю.В., довіреність від 09.10.2018 № 1336;
Івашкіної О.А., витяг з ЄДРЮОФОПГФ від 17.09.2018 № 100443578;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Сєвєродонецька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільської районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Бондарівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Старобільської районної ради, відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
14 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) до Старобільської районної ради Луганської області (далі - відповідач, Старобільська районна рада), в обґрунтування якої зазначено таке.
29.08.2018 відповідач відповідно до пункту 20 частини першої та частини другої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 25 Закону України «Про освіту», статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту», пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, розглянувши пропозиції Старобільської районної державної адміністрації, прийняв рішення від 29.08.2018 № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області», яким вирішив, зокрема, реорганізувати Бондарівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області в Бондарівську загальноосвітню школу І ступеню Старобільської районної ради Луганської області.
Згідно із пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII з 1 вересня 2016 року фінансування загальноосвітніх навчальних закладів (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції не здійснюється.
На момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення в Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів рахувалось 25 учнів, тому її фінансування було передбачено за рахунок освітньої субвенції. Підстави (зменшення граничної кількості дітей для отримання освітньої субвенції), які зазначені в оскаржуваному рішенні, не виникли та є надуманими.
Фактично депутати Старобільської районної ради були введені неправомірними пропозиціями Старобільської районної державної адміністрації в оману щодо необхідності прийняття оскаржуваного рішення. Проте, якщо б навіть дітей справді було менше граничного рівня для отримання освітньої субвенції, оскаржуване рішення, на думку позивача, не відповідає Конституції України та Законам України та підлягає скасуванню.
З посиланням на рішення Конституційного Суду України від 04.03.2004 у справі № 1-4/2004 позивач зазначив, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам частини другої статті 8, частин другої та третьої статті 22, частин першої та другої статті 24 Конституції України, порушує не тільки конституційне право позивача та інших жителів села Бондарівка, їхніх дітей на доступність та обов'язковість освіти, а і обмежило їх конституційне право за місцем проживання та іншими ознаками, дискримінувало та уразило цих та інших осіб в їх конституційних правах. За оскаржуваним рішенням виявилось, що якщо питома вартість навчання дитини в Бондарівській ЗОШ вища, ніж в школах інших населених пунктів Старобільського району, тоді відповідач може порушити наведені норми Конституції України, знехтувати конституційними правами цих дітей, батьків.
Пропозиції Старобільської районної державної адміністрації та оскаржуване рішення порушують також частину першу статті 3, частину першу статті 4, частину першу статті 5, частину першу статті 6, частини першу та другу статі 13 Закону України «Про освіту». Законодавство чітко розмежовує вимоги щодо максимальної наближеності та доступності закладу початкової та базової середньої освіти від закладів профільної освіти, які можуть розташовуватись в межах освітнього округу, та до якого можуть підвозитись діти з інших населених пунктів. В цьому випадку і вік дітей для здобуття профільної освіти за межами села Бондареве буде не менше 16 років в межах допустимого для таких заходів як транспортування дітей до відповідного навчального закладу. Оскаржуване рішення всупереч цим вимогам протиправно відокремило від найближчого і доступного місця отримання початкової та базової середньої освіти, якою є Бондарівська ЗОШ, можливість здобуття базової середньої освіти.
На думку позивача, поки в с. Бондареве Старобільського району Луганської області є громадяни, які мають право на отримання доступної та обов'язкової базової середньої освіти в Бондарівській ЗОШ, відповідач не вправі позбавити їх прав, передбачених Конституцією та Законами України, та порушувати інші їхні інтереси, пов'язані зі здобуттям базової середньої освіти в Бондарівській ЗОШ, а відвезення дітей віком від 9 до 14 років до найближчої школи в с. Веселе Старобільського району Луганської області на відстані 15 км за умови, коли є наявний та працюючий навчальний заклад початкової та базової середньої освіти, є неадекватним заходом та виглядає знущанням відповідача над дітьми та батьками.
Бондарівська ЗОШ є не тільки важливим освітнім закладом для громади села Бондареве, а й важливим соціальним та культурним об'єктом в житті цієї громади, позивача та дітей села, оскільки в школі працюють вчителі, які є членами громади, позбавлення яких працевлаштування з наступним їх вірогідним від'їздом в пошуках працевлаштування може потягти дисбаланс розвитку цього села та його вимирання в кінцевому підсумку.
У позивача в Бондарівській ЗОШ навчаються дві дитини - донька ОСОБА_7, 2010 року народження, учениця 3 класу, та син ОСОБА_8, 2006 року народження, учень 7 класу. Оскаржуване рішення порушує батьківські права позивача та його дітей на доступне та обов'язкове здобуття базової середньої освіти в Бондарівській ЗОШ.
На підставі викладеного позивач просив суд скасувати рішення Старобільської районної ради Луганської області від 29 серпня 2018 року за № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області».
Ухвалою суду від 17.09.2018, з урахуванням ухвали від 05.11.2018 про виправлення описки, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Бондарівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Старобільської районної ради та відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (т.1 арк.спр. 1-3, т.2 арк.спр. 57).
Ухвалою суду від 17.09.2018 задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову за позовною заявою ОСОБА_1 до Старобільської районної ради Луганської області про скасування рішення, зупинено дію рішення двадцять восьмої сесії сьомого скликання Старобільської районної ради Луганської області від 29 серпня 2018 року № 28/1 "Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області" до моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі № 1240/2780/18 (т.1 арк.спр. 35-36).
Ухвалою суду від 11.10.2018 у підготовчому провадженні повернуто представнику позивача заяву про забезпечення позову без розгляду (т.1 арк.спр. 188).
Ухвалою суду від 12.10.2018 у підготовчому провадженні відмовлено у задоволенні заяви представника ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 про вступ до участі у справі № 1240/2780/18 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача (т.2 арк.спр. 15-16).
Ухвалою суду від 24.10.2018 заяву третьої особи Відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації про роз'яснення судового рішення у справі № 1240/2780/18 повернуто заявнику без розгляду (т.2 арк.спр.32).
Ухвалою суду від 09.11.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (т.2 арк.спр. 52).
Ухвалою суду від 19.11.2018 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_2 про додаткове забезпечення позову (т.2 арк.спр. 103-104).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали з підстав, викладених у відзиві (т.1 арк.спр. 121-124). Так, зазначили, що відповідно до освітнього законодавства України безпосереднє керівництво навчальними закладами середньої освіти, координацію і моніторинг їх діяльності здійснюють органи виконавчої влади у сфері освіти. І оскільки районні ради не є органами виконавчої влади та не мають у своєму складі виконавчих органів, в даному випадку відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації здійснює керівництво навчальними закладами середньої освіти, готує інформацію і відповідні документи (включно і проекти рішень), які мають стати підґрунтям і основою для затвердження депутатами відповідного рішення у галузі освіти.
Тому саме керівництвом відділу освіти Старобільської райдержадміністрації був підготовлений лист-клопотання від 06.08.2018 № 01-17/1808 про розгляд на сесії Старобільської районної ради, крім іншого, питання щодо реорганізації Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів. Також було надано пояснювальну записку до проекту рішення і сам проект, розробником якого є начальник відділу освіти Старобільської РДА, погоджено начальником управління фінансів Старобільської РДА. Тому депутати приймали рішення, виходячи з наданої виконавчою владою інформації щодо підстав та необхідності реорганізації Бондарівської ЗОШ. Оскільки депутати не мали приводів не довіряти інформації відповідальних органів, рішення про реорганізацію було ухвалено.
Після надходження на адресу відповідача листа від керівника Старобільської РДА про розгляд декількох питань в галузі освіти, в.о. голови районної ради заступник голови районної ради відповідно до частини десятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» видав розпорядження від 17.08.2018 № 13 «а» про скликання чергової 28 сесії районної ради сьомого скликання, в якому визначив дату проведення сесії та перелік питань порядку денного сесії. Оскільки на той час веб-сайт Старобільської районної ради не працював, розпорядження про скликання 28 сесії районної ради та проект рішення з додатковими матеріалами були оприлюднені на сайті Старобільської РДА.
Всі розпорядження та рішення опубліковані на офіційному веб-сайті Старобільської районної ради.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пунктів 2.9.16, 2.9.18 Регламенту Старобільської районної ради сьомого скликання матеріали, зокрема, щодо питання реорганізації Бондарівської ЗОШ, були направлені для розгляду на засіданні постійної комісії районної ради з питань соціально - гуманітарного розвитку (протокол № 23). Окрім наданих письмових матеріалів щодо реорганізації Бондарівської ЗОШ, які були опрацьовані депутатами - членами постійної комісії, на засіданні постійної комісії виступила з промовою та поясненнями щодо проведення реорганізації начальник відділу освіти Старобільської РДА Івашкіна О.А., після чого депутати вирішили винести питання на розгляд сесії. Зазначене питання розглядалося на пленарному засіданні 28 сесії, яке відбулось 29.08.2018. З 34 депутатів районної ради в роботі сесії приймали участь 21 депутат, що складає більшість від загального складу ради, згідно частини дванадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Заслухавши пояснення начальника відділу освіти депутати затвердили рішення про реорганізацію Бондарівської ЗОШ одноголосно.
Важливою та головною підставою для затвердження рішення є той факт, що відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, з 01.09.2016 фінансування загальноосвітніх навчальних закладів (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції не здійснюється. Зі змісту пояснювальної записки начальника відділу освіти Старобільської РДА вбачається, що за повідомленням директора Бондарівської ЗОШ кількість учнів у школі станом на 06.08.2018 складає 23 дитини, тому фінансування за рахунок освітньої субвенції припиняється. Щоб зберегти фінансування з державного бюджету необхідно реорганізувати школу шляхом пониження ступеню школи до початкового.
Але 10.09.2018 з'являється список дітей 1-9 класів Бондарівської ЗОШ за підписом т.в.о. завідувача початкової школи Бондарівської ЗОШ Шрамко О.О., у якому зазначено вже 25 дітей, тобто гранична чисельність. При цьому перші два учні списку (1 клас) 2013 року народження, одній дитині станом на 01.09.2018 - 5 років 7 місяців, іншій дитині - 5 років 3 місяці. Відповідно до статті 12 Закону України «Про освіту», статті 20 Закону України «Про загальну середню освіту» зарахування учнів до загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється, як правило, з шести років. У пункті 1.4 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 29.07.2009 № 20 наголошено посилити контроль за комплектуванням перших класів, не допускати прийом до школи дітей молодше 5 років 8 місяців. За інформацією відділу освіти, одного з учнів 7 класу - ОСОБА_29, наказом від 10.09.2018 зараховано до числа учнів 7 класу Петрівської ЗОШ. У підсумку виходить 22 учні, тобто менше 25 учнів для можливості бюджетного фінансування за рахунок освітньої субвенції.
Також представник відповідача зазначив, що реорганізація школи шляхом пониження ступеню, не порушує прав дітей щодо отримання обов'язкової, безоплатної, загальної середньої освіти, оскільки держава, крім іншого, створює умови для набуття більш якісних знань, забезпечує підвезення учнів до найближчих навчальних закладів можливо з кращими базовими умовами навчання, що і є реалізацією конституційних прав людини на здобуття повної середньої освіти. Немає ніякої проблеми щодо навчання дітей сільської місцевості у найближчих повністю укомплектованих школах, оскільки держава забезпечує підвезення учнів 5-9 класів Бондарівської ЗОШ до найближчої Петрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. При цьому організація підвезення не потребує додаткових коштів, оскільки шкільний автобус і раніше підвозив дітей старших класів до Петрівської ЗОШ. Практика підвозу учнів шкільними автобусами притаманна багатьом європейським країнам, батьки розуміють необхідність отримання дитиною якісної освіти. Тому прийняття рішення щодо реорганізації школи сприятиме вирішенню питання щодо надання якісних освітніх послуг кожній дитині вчителями з відповідною профільною освітою.
Позиція законодавця, викладена в пункті 4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, пояснюється освітньою реформою, необхідністю економії коштів, перерозподілу їх для надання більш якісної освіти, раціонального фінансування навчальних закладів. Середня вартість утримання одного учня по Старобільському району і по Бондарівській ЗОШ наведені в пояснювальній записці, суми витрат не співставні при тому, що навантаження на одного вчителя Бондарівської ЗОШ в рази менша, ніж на того ж вчителя по району.
Правовими підставами прийняття рішення ж також вимога, зазначена в абзаці 3 пункту 5 частини шостої Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, відповідно до якої необхідно забезпечити продовження роботи з оптимізації мережі загальноосвітньої навчальних закладів, інших галузей бюджетної сфери, насамперед оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів із скороченням їх кількості (орієнтовно на 5 відсотків за рахунок об'єднання малокомплектних шкіл, зміни їх типу та/або ступеня, реорганізації тощо), підвищення наповнюваності класів, груп з урахуванням соціально - економічної та демографічної ситуації.
Представник третьої особи Бондарівської ЗОШ надав пояснення, що станом на 25.05.2018 в школі навчалося 26 учнів (на підставі наказу № 1 від 25.05.2018 «Про переведення учнів до наступних класів та допуск учнів 9 класу до складання ДПА») та 18.05.2018 поступила заява від ОСОБА_32 про прийняття до першого класу його доньки ОСОБА_33. Станом на 08.06.2018 двох учнів - випускників відрахували зі школи на підставі наказу від 08.06.2018 № 2 «Про випуск учнів зі школи». Станом на 06.08.2018 поступила заява від опекуна ОСОБА_11 про прийняття до першого класу ОСОБА_41. Станом на 21.08.2018 два учні зараховано до першого класу на підставі наказу № 3 «Про зарахування учнів до першого класу», і відраховано учня 5 класу ОСОБА_30 на підставі наказу № 4 «Про відрахування учня 5 класу». Тобто станом на дату прийняття оскаржуваного рішення в школі навчалося 25 учнів.
Представники третьої особи Відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві від 01.10.2018 за вх. № 24225/2018 (т.1 арк.спр. 49-54). Зазначив, що відповідно до пункту 9.1 Статуту Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради, затвердженого рішенням сесії ради від 15.03.2017 № 16/12, рішення про припинення (реорганізацію або ліквідацію) закладу приймає власник відповідно до чинного законодавства України. Щодо ситуації, яка склалася в Бондарівській ЗОШ, станом на 06.08.2018 за повідомленням директора Бондарівської ЗОШ стало відомо, що кількість учнів у школі складає 23 дитини. Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 911-VІІІ з 01.09.2016 фінансування загальноосвітніх навчальних закладів (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції не здійснюється.
Середня вартість утримання одного учня по району за 2017 рік склала 21053 грн, а по Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів - 62057 грн. За перше півріччя 2018 року середня вартість утримання одного учня по району склала 15127 грн, а по Бондарівській ЗОШ - 46014 грн.
08.08.2018 Відділ освіти направив листи № 1036 та № 1037 голові Старобільського районного комітету профспілок працівників освіти та голові профспілкового комітету Бондарівської ЗОШ про можливу реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів до Бондарівської ЗОШ І ступеня, у зв'язку із зменшенням кількості дітей у закладі. 20.08.2018 Відділ освіти повідомлено про те, що у школі вже наявні 25 учнів. Про цей факт начальник Відділу освіти Івашкіна О.А. повідомила комісію районної ради з питань соціально - гуманітарного розвитку під час її засідання. До реорганізації у вказаному закладі освіти 25 учнів мали б навчати 9 вчителів, що становить 2,8 учня на одного вчителя (по району 8,6). Із зазначених педагогів мають: 5 вчителів вищу освіту за спеціальністю «Українська мова та література», 1 вчитель з вищою освітою за спеціальністю «Початкові класи», 1 вчитель з вищою освітою за спеціальністю «Історія», 1 вчитель з вищою освітою за спеціальністю «Програмна інженерія», 1 вчитель з вищою освітою за спеціальністю «Соціальна педагогіка» (директор). У школі працює 9 осіб обслуговуючого персоналу. Учні 5-9 класів Бондарівської школи підвозяться шкільним автобусом до Петрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
На підставі викладеного, та, беручи до уваги економічне обґрунтування щодо фінансування Бондарівської ЗОШ, депутатами районної ради одноголосно прийнято рішення від 29.08.2018 № 28/1.
За повідомленням адміністрації Бондарівської ЗОШ станом на 20.09.2018 у початковій школі нараховується 8 учнів, із 17 учнів середньої школи 1 учень навчається у Петрівській ЗОШ, 16 - не приступили до навчального процесу. З початку навчального року, а саме з 03.09.2018 директор Петрівської ЗОШ надсилає доповідні до Відділу освіти про те, що учні не відвідують навчальний заклад та складає про це акти.
Станом на 24.09.2018 16 учнів 5-9 класів реорганізованої Бондарівської ЗОШ не приступили до навчання в Петрівській ЗОШ, що є грубим порушенням статті 53 Конституції України. І станом на теперішній час в Бондарівській ЗОШ знаходиться 24 особові справи.
Також представники третьої особи зазначили, що представники Відділу освіти неодноразово виїжджали в с. Бондареве для зустрічей та обговорення з педагогічними працівниками та громадськістю ситуації, під час яких батьки учнів грубо поводили себе, погрожували, категорично та принципово відмовлялися від освітніх послуг у Петрівській ЗОШ, до якої здійснюється підвезення учнів Бондарівської ЗОШ. Також с. Бондареве відвідував директор Департаменту освіти і науки Луганської області, представники Старобільської РДА, поліції, служби у справах дітей, однак батьки не бажають йти на компроміс. У серпні 2017 року відбувалися громадські обговорення щодо можливої реорганізації школи, тобто громадськість села, педагогічний колектив були заздалегідь поінформовані про можливу реорганізацію школи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено такі фактичні обставини.
Бондарівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області зареєстрована як юридична особа 16.09.2009, № запису 1 377 120 0000 000692, організаційно - правова форма: комунальна організація (установа, заклад), засновник - Старобільська районна рада, належить до сфери управління відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.09.2018 за № 1004435779 (т.1 арк.спр. 19-21).
Згідно із пунктом 1.1 розділу 1 Статуту Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області, затвердженого рішенням районної ради від 15.03.2017 № 16/12 (далі - Статут), Бонадірвська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області (далі - Заклад) - це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття базової загальної середньої освіти, згідно з рішенням Старобільської районної ради від 28 листопада 2001 р. № 18/1 «Про прийняття до спільної власності територіальних громад району будівель сільських установ освіти», переданий в районну комунальну власність, зареєстрований в Караяшницькій сільській раді рішенням сільської ради від 30.12.2003 №1 та реорганізований рішенням Старобільської районної ради від 25 серпня 2016 р. № 11/9 (т.1 арк.спр. 62-72).
Пунктами 1.6, 1.7 розділу 1 Статуту визначено, що власник Закладу - територіальні громади Старобільського району в особі Старобільської районної ради (далі - Власник). Орган управління Закладом - відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області. Власник здійснює фінансування Закладу, його матеріально - технічне забезпечення, затверджує статут. Заклад у своїй діяльності підпорядкований власнику, відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, Міністерству освіти і науки України.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, є батьком ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_6, які є учениками Бондарівської ЗОШ, що підтверджується копіями паспорту (т.2 арк.спр. 125-127), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (т.2 арк.спр. 128), сідоцтв про народження (т.1 арк.спр. 225-226), списками дітей 1-9 класів Бондарівської ЗОШ від 10.09.2018 № 94 (т.1 арк.спр. 10-12).
Директором Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_34 06.08.2018 за № 73 направлено до Відділу освіти Старобільської райдежадміністрації повідомлення, що у Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів у 2017 - 2018 роках навчалося 26 учнів. Випустили зі школи 2 учні, 1 учень вибуває серез зміну місця проживання. За списком учнів у школі залишається 23 учні (т.1 арк.спр. 211).
06.08.2018 листом за вих.№ 01-17/1808 Старобільська районна державна адміністрація Луганської області звернулася до Старобільської районної ради з пропозицією розглянути на черговій сесії питання, зокрема, «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» (т.1 арк.спр. 125).
Листами від 08.08.2018 №№ 1036 та 1037 Відділ освіти повідомив голову Старобільського районного комітету профспілок працівників освіти Лобко В.І. та голову ПК Бондарівської ЗОШ Курдюкову О.О. про можливу реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів до Бондарівської ЗОШ І ступеня у зв'язку зі зменшенням кількості дітей у закладі. За інформацією адміністрації школи на сьогоднішній день в Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів нараховується менше 25 учнів. Наведено норми пункту 4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, частини першої статті 11 Пикінцевих положень Закону України «Про освіту», та зазначено, що на черговій сесії Старобільської районної ради буде розглядатися питання стосовно реорганізації Бондарівської ЗОШ, що в свою чергу призведе до зменшення штатного розпису закладу (т.1 арк.спр. 73, 74).
Рішенням двадцять восьмої сесії сьомого скликання Старобільської районної ради Луганської області від 29.08.2018 № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» відповідно до пункту 20 частини першої та частини другої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 25 Закону України «Про освіту», статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту», пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015, розглянувши пропозиції Старобільської районної державної адміністрації, вирішено реорганізувати Бондарівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області в Бондарівську загальноосвітню школу І ступеню Старобільської районної ради Луганської області; затвердити Статут Бондарівської загальноосвітньої школи І ступеню Старобільської районної ради Луганської області; відділу освіти Старобільської РДА (Івашкіній О.А.) забезпечити проведення реєстраційних дій по реорганізованій школі; контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально - гуманітарного розвитку (т.1 арк.спр. 143).
Педагогічний склад Бондарівської ЗОШ ознайомлено з цим рішенням під розписку 31.08.2018 (арк.спр. 75 зв.).
30.08.2018 Відділом освіти видано наказ № 251-к «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» на підставі рішення сесії Старобільської районної ради від 29.08.2018 № 28/1 (т.1 арк.спр. 79).
Листами від 31.08.2018 № 1121 та № 1122, адресованими директору Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_34 та голові профсоюзного комітету, Відділом освіти доведено до відома про пониження ступеню школи відповідно до рішення сесії Старобільської районної ради від 29.08.2018 № 28/1 (т.1 арк.спр. 78) та запропоновано варіанти працевлаштування колективу у зв'язку з реорганізацією закладу та зміною штатного розпису (т.1 арк.спр. 76-77).
Наказом Відділу освіти від 03.09.2018 № 263-к директора Бондарівської ЗОШ І ступеня ОСОБА_34 звільнено за власним бажанням, залишивши вчителем цього ж закладу з 03.09.2018 (т.1 арк.спр. 80), та наказом Відділу освіти від 04.09.2018 № 263-к переведено ОСОБА_34 на посаду вчителя історії та на 0,5 тарифної ставки соціального педагога Петрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Старобільської районної ради з 04.09.2018 (т.1 арк.спр. 81).
Згодом, листом від 26.09.2018 № 47-КЛ-400-2 голова Старобільської районної державної адміністрації А. Гаркавий надав відповідь на колективне звернення жителів с. Бондареве щодо реорганізації Бондарівської школи, згідно із якою 06.08.2018 до відділу освіти надійшла інформація від директора Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів про те, що кількість учнів у школі зменшилася і складає менше 25 дітей, у зв'язку з чим Старобільською райдержадміністрацією було подано до Старобільської районної ради (засновник) інформацію про зменшення учнів та проект рішення по реорганізації школи. 20.08.2018 стало відомо, що кількість учнів у школі склала 25 учнів. Зазначений факт начальник відділу освіти повідомила комісії районної ради з питань соціально - гуманітарного розвитку перед винесенням проекту рішення по реорганізації Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступеня на сесію Старобільської районної ради. Причинами для реорганізації закладу освіти є не лише мала кількість учнів, а і фінансово - економічна складова, тому на комісії було розглянуто питання утримання Бондарівської школи. Зазначено, що контингент учнів у Бондарівській школі щороку зменшується та збільшується вартість утримання одного учня. Так, середня вартість утримання одного учня по району за 2017 рік склала 21053 грн, а по Бондарівській ЗОШ І-І ст. - 62057 грн. За перше півріччя 2018 року середня вартість утримання одного учня по району склала 15127 грн, а по Бондарівській школі - 46014 грн. Також зазначено, що не вбачається доцільності відміни рішення від 29.08.2018 № 28/1 (т.1 арк.спр. 175).
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97), Законом України від 09.04.1999 № 586-ХІV «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон № 586), Законом України від 05.09.2017 № 2145-VІІІ «Про освіту» (далі - Закон № 2145), Законом України від 13.05.1999 № 651-ХІV «Про загальну середню освіту» (далі - Закон № 651), Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 911).
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні питання щодо відповідності оскаржуваного рішення пункту 1 та пункту 9 частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з такого.
Згідно із положеннями абзацу другого частини першої статті 1 та статті 6 Закону № 280/97 територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Триторіальна громада села, селища, міста є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 280/97 місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами (частина друга статті 10 Закону № 280/97).
Таким чином, Старобільська районна рада представляє спільні інтереси територіальних громад відповідних сіл, селищ, міст, зокрема, і територіальної громади с. Бондареве Старобільського району, на території якого знаходиться Бондарівська ЗОШ І-ІІ ступенів.
Відділом освіти надано копію протоколу громадських обговорень щодо реорганізації Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів від 09.08.2017, в якому зазначено про присутність на обговореннях, зокрема, батьківської громади без зазначення кількості та поіменного списку таких осіб. Батьківська громада висловила свої незадоволення модливим реорганізаційним діям щодо Бондарівської школи та пообіцяли, що кількість дітей в школі не зменшиться протягом навчального року. За наслідками громадських обговорень вирішено у 2017 -2018 навчальному році за умови збереження 26 дітей не реорганізовувати Бондарівську школу (т.1 арк.спр. 215).
Разом з тим, зазначений протокол складено більш ніж за рік до прийняття оскаржуваного рішення, і за інших обставин, тому він не може вважатися належним доказом врахування інтересів територіальної громади с. Бондареве при прийнятті спірного рішення.
Частиною тринадцятою статі 46 Закону № 280/97 визначено, що пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян (частина тринадцята статті 46 Закону № 280/97).
Пропозиції щодо внесення питань на розгляд сесії ради можуть вноситися головою ради, постійними комісіями, депутатами ради, головою районної державної адміністрації. Питання вносяться зазначеними органами та особами не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії. Проекти рішень з відповідними матеріалами, що подаються до районної ради пізніш, як за 20 робочих днів до відкриття сесії, не включаються до порядку денного ради та розглядаються на наступній черговій сесії районної ради (підпункт 2.9.1 пункту 2.9 Регламенту).
Відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області зареєстрований як юридична особа 20.12.2006, № запису 1 377 120 0000 000483, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.09.2018 за № 1004435784 (т.1 арк.спр. 22-24).
Згідно із Положенням про Відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації від 20.10.2016 № 303, Відділ відповідно до покладених на нього завдань: сприяє розвитку мережі навчальних закладів у районі, утворює у межах своїх повноважень навчальні заклади або вносить в установленому порядку пропозиції щодо їх утворення, реорганізації та ліквідації, створення освітніх округів тощо (п.6 р.7), здійснює повноваження, делеговані органами місцевого самоврядування (п.44 р.7) (т.1 арк.спр. 55-61).
Як зазначалося вище, 06.08.2018 листом за вих.№ 01-17/1808 за підписом першого заступника голови, в.о. голови райдержадміністрації О.С.Калініна, Старобільська районна державна адміністрація Луганської області звернулася до Старобільської районної ради з пропозицією розглянути на черговій сесії питання, зокрема, «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» (т.1 арк.спр. 125).
Таким чином, головою районної державної адміністрації можуть вноситися пропозиції щодо внесення питанб на розгляд сесії, проте з дотриманням визначеного строку - 20 робочих днів до відкриття сесії, який дотримано не було (внесення пропозицій - 06.08.2018, відкриття сесії - 29.08.2018, тобто 16 робочих днів).
Частиною першою статті 46 Закону № 280/97 визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (частина четверта статті 46 Закону № 280/97).
Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 Регламенту Старобільської районної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Старобільської районної ради 20.11.2015 № 1/3, зі змінами 22.01.2016 № 4/16 та 10.08.2017 № 20/1 (далі - Регламент), визначено, що наступні сесії скликаються та ведуться головою ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. У разі неможливості його скликати сесію ради сесія скликається заступником голови ради (т.1 арк.спр. 146-157).
Так, на період чергової відпустки голови Старобільської районної ради М.О. Кулачки з 01.08.2018 по 31.08.2018 обов'язки голови районної ради було покладено на заступника голови районної ради Домарєва С.А. згідно з розпорядженням голови районної ради від 31.07.2018 № 21 (т.1 арк.спр. 128).
Розпорядженням в.о. голови районної ради С.А. Домарєва від 17.08.2018 № 13 а «Про скликання чергової 28 сесії районної ради сьомого скликання» скликано 29 серпня 2018 року 28 сесію Старобільської районної ради сьомого скликання, яка відбудеться о 10-00 в залі засідань районної ради, на розгляд сесії винести питання, зокрема, про реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів Старобільської районної ради (т.1 арк.спр. 129).
Згідно із частиною десятою статті 46 Закону № 280/97 рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до підпункту 2.3.6 пункту 2.3 Регламенту, інформація про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за 1 день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пунктом 2.9.21 пункту 2.9 Регламенту визначено, що проекти рішень з найбільш важливих питань за розпорядженням голови ради можуть оприлюднюватися в друкованих засобах масової інформації, або в інший спосіб, для попереднього обговорення.
В ході судового розгляду справи встановлено, що 16.08.2018 розпорядження в.о. голови районної ради про скликання 28 сесії районної ради, проект рішення та відповідні додаткові матеріали до проекту оскаржуваного рішення (лист райдержадміністрації та пояснювальна записка) були розміщені на веб-сайті Старобільської районної державної адміністрації за посиланнями (http://stb.loga.gov.ua/content/novini_rayonnoyi_radi) та (http://stb.loga.gov.ua/content/proekti_rishen) відповідно, оскільки на той час веб-сайт Старобільської районної ради не працював.
Суд враховує, що частиною десятою статті 46 Закону № 280/97 не визначено конкретного способу доведення до відома населення рішення про скликання сесії, разом з тим, відповідачем не надано доказів того, що до відома зокрема, мешканців с. Бондареве, доводився той факт, що веб-сайт ради не працює, що всі акти та повідомлення розміщуються на веб-сайті районної державної адміністрації, та що в будь-який інший спосіб населення було проінформовано про розгляд на сесії 29.08.2018 питання про реорганізацію Бондарівської ЗОШ.
Тобто в даному випадку суд вважає, що відповідачем не дотримано критерію, передбаченого пунктом 10 частини другої статті 2 КАС України - прийняття рішення з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, в той час як присутність на засіданні сесії представників територіальної громади, зокрема, позивача, та надання їм можливості довести до відома депутатів зміни в чисельності учнів Бондарівської ЗОШ станом на 29.08.2018 могло безпосередньо вплинути на прийняття рішення районною радою.
Крім того, частиною одинадцятою статті 59 Закону № 280/97 передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Згідно із частиною третьою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Проект оскаржуваного рішення оприлюднено на веб-сайті райдержадміністрації 16.08.2018, а рішення прийнято 29.08.2018, тобто не дотримано строку, визначеного частиною третьою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Також, частиною першою статті 47 Закону № 280/97-ВО визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Згідно із підпунктом 2.9.16 пункту 2.9 Регламенту матеріали, що надійшли на розгляд ради, попередньо розглядаються головою чи заступником голови ради, потім виносяться на розгляд профільної постійної комісії чи кількох постійних комісій ради.
Постійні комісії розглядають пропозиції та проекти рішень на засіданнях із запрошенням розробників, за необхідністю залучають спеціалістів. За результатами вивчення і розгляду постійні комісії готують висновки та рекомендації з наданих проектів рішень. Комісія має право підготувати власний проект рішення (підпункт 2.9.18 пункту 2.9 Регламенту).
21.08.2018 відбулось засідання постійної комісії районної ради з питань соціально - гуманітарного розвитку, до порядку денного було сключено питання про реорганізацію Бондарівської ЗОШ, з приводу якого Івашкіна О.А., начальник відділу совіти Старобільської райдержадміністрації, ознайомила присутніх з проектом рішення «Про реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» та надала пояснення щодо проведення реорганізації, після чого постійною комісією було одноголосно вирішено винести дане питання на розгляд сесії районної ради, що зафіксовано у протоколі від 21.08.2018 № 23 (т.1 арк.спр. 130-131).
Разом з тим, суд зауважує, що в протоколі відсутні відомості про доведення до відома постійної комісії того факту, що станом на 21.08.2018 чисельність учнів у Бондарівській ЗОШ склала 25 осіб, в той час як ця обставина могла мати вирішальне значення для прийняття обгрунтованого рішення ради.
Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97 сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Пунктом 2.4 Регламенту визначено, що сесія ради є правомочною при наявності на засіданні більше половини депутатів від загального складу ради.
Підпунктами 2.14.22, 2.14.24, 2.14.25 пункту 2.14 Регламенту визначено, що рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради, якщо законодавством не передбачено інший порядок голосування, та підписується головою ради або головуючим на сесії у випадках, коли сесію веде не голова ради. Прийняте рішення у п'ятнадцятиденний термін орзмножуються та розсилаються для виконання, відома та контролю відповідним виконавцям, постійним комісіям, районній державній адміністрації, посадовим особам, міському та сільським головам, громадянам, яких стосується відповідне рішення. Рішення набувають чинності з моменту прийняття, якщо інший термін не встановлено рішенням сесії.
Частинами першою - третьою статті 59 Закону № 280/97 визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Аналогічні положення містяться в підпунктах 2.14.1, 2.14.2, 2.14.9 пункту 2.14 Регламенту.
Згідно із протоколом чергової 28 сесії Старобільської районної ради сьомого скликання від 29.08.2018 з 34 депутатів районної ради був присутній 21 депутат, що складає більше половини від загального складу ради; 20-ма голосами прийнято в цілому зі змінами порядок денний, в якому під порядковим номером 1 зазначено питання про реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів Старобільської районної ради (т.1 арк.спр. 132-141).
По першому питанню порядку денного доповідала Івашкіна О.А. - начальник відділу освіти Старобільської райдержадміністрації (пояснювальна записка до протоколу додається), на питання ОСОБА_40 відповіла, що 17 учнів будуть підвозитись до Петрівської ЗОШ, і після оголошення проекту рішення 21 голосом прийнято цей проект за основу, та в цілом, що підтверджується протоколом від 29.08.2018 та результатами поіменного голосування від 29.08.2018 по розгляду проекту Рішення № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області» (т.1 арк.спр. 142).
Оскаржуване рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті Старобільської районної ради (http://rada-stb.lg.ua/_rayrada_docs/28_sesija/Rishennya_28_1.pdf).
Таким чином, з огляду на наведене, Старобільською районною радою було допущено низку процедурних порушень при прийнятті оскаржуваного рішення - в частині включення до порядку денного пропозиції, що надішла менш ніж за 20 робочих днів до відкриття сесії, порушення вимог частини третьої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо оприлюднення проекту рішення, не надано належні та допустимі докази доведення до відома територіальної громади, зокрема, населення с. Бондареве, розпорядження про скликання сесії з метою надання доступу громадськості до процесу прийняття рішення, а також не надано доказів врахування інтересів територіальної громади с. Бондареве, інтереси якої, спільні з інтересами інших територіальних громад Старобільського району, представляє відповідач.
Щодо наявності у Старобільської районної ради повноважень приймати рішення про реорганізацію навчального закладу комунальної форми власності, суд зазначає таке.
Абзацом першим пункту 30 частини першої статті 26 Закону № 280/97 визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Повноваження районних та обласних ради визначені статтею 43 Закону № 280/97, зі змісту якої вбачається, що до виключних повноважень районної ради не відноситься вирішення питань про утворення, реорганізацію чи ліквідацію навчальних закладів.
В спірному рішенні міститься посилання на пункт 20 частини першої та частину другу статті 43 Закону № 280/97, згідно з якими виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників. Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Разом з тим, абзацом другим пункту 30 частини першої статті 26 Закону № 280/97 визначено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради (тобто сільської, селищної, міської).
Засновником Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17.09.2018 за № 1004435779 є Старобільська районна рада, заклад освіти належить до комунальної форми власності.
Абзацами першим та другим частини першої статті 11 Закону № 651 визначено, що рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником закладу загальної середньої освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Статтею 25 Закону №2145 визначає права і обовязки засновника закладу, серед яких обумовлено право створювати заклад освіти, що здійснює освітню діяльність на кількох рівнях освіти, та обов'язок у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.
При цьому, спеціальним законом, який визначає повноваження органів місцевого самоврядування, і яким в першу чергу має керуватися відповідна рада, є Закон № 280/97.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що рішення про реоргіназіцію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева рада (стаття 26 Закону № 280/97 - сільська, селищна, міська), при цьому районна рада уповноважена бути засновником навчального закладу, однак, не наділена повноваженнями щодо прийняття рішення про реорганізацію діючого закладу освіти комунальної форми власності.
Такий висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.08.2018 у справі № 359/6814/17.
З огляду на наведене, оскаржуване рішення не відповідає критеріям, визначеним пунктам 1, 9 частини другої статті 2 КАС України.
Надаючи оцінку відповідності рішення ради від 29.08.2018 № 28/1 вимогам щодо обгрунтованості, добросовісності, розсудливості, пропорціності (пункти 3, 5, 6, 8 частини другої статті 2 КАС України), суд враховує таке.
У пояснювальній записці до рішення від 29.08.2018 № 28/1 зазначено посилання на пункт 4 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII та те, що станом на 6 серпня 2018 року за повідомленням директора Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів стало відомо, що кількість учнів у школі складає 23 дитини. Середня вартість утримання одного учня по району за 2017 рік склала 21053 грн, а по Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів 62057 грн. За перше півріччя 2018 року середня вартість утримання одного учня по району склала 15127 грн, а по Бондарівській школі - 46014 грн. У зв'язку з вищезазначеним та відповідно до норм чинного законодавства припиняється фінансування Бондарівської школи за рахунок освітньої субвенції, так як кількість учнів у школі менше 25 осіб. Таким чином, аби зберегти фінансування Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів з державного бюджету необхідно розглянути питання реорганізації школи шляхом пониження ступеню школи до початкового (1-4 класи) (т.1 арк.спр. 127).
Таким чином, основним обгрунтуванням необхідності реорганізації Бондарівської ЗОШ було збереження фінансування за рахунок освітньої субвенції, а також висока вартість утримання учнів Бондарівської ЗОШ порівняно з такими ж показниками по інших навчальних закладах району.
Дійсно, відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII з 1 вересня 2016 року фінансування загальноосвітніх навчальних закладів (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції не здійснюється.
Як зазначалося вище, директором Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_34 06.08.2018 за № 73 направлено до Відділу освіти Старобільської райдежадміністрації повідомлення, що у Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступенів у 2017 - 2018 роках навчалося 26 учнів. Випустили зі школи 2 учні, 1 учень вибуває серез зміну місця проживання. За списком учнів у школі залишається 23 учні (т.1 арк.спр. 211).
Станом на дату направлення зазначеного повідомлення - 06.08.2018, ОСОБА_34 була відкликана з щорічної відпустки наказом Відділу освіти Старобільської райдержадміністрації від 06.08.2018 № 225-бк (т.2 арк.спр. 137).
Зазначені обставини підтверджено також поясненнями свідка ОСОБА_34, яка з 01.09.2010 по 03.09.2018 обіймала посаду директора Бондарівської ЗОШ.
Свідок також пояснила, що кожного місяця до 5-го числа подаються до відділу освіти повідомлення про рух учнів. 06.08.2018 вона направила повідомлення про те, що у школі залишається 23 учні. Пояснила, що двох учнів до першого класу зараховано 21.08.2018 після надання медичних довідок, а станом на 06.08.2018 були лише заяви законних представників ціх дітей про зарахування до першого класу, чого вона як директор школи не мала можливості зробити без відповідних медичних висновків, оскільки дітям станом на 01 вересня ще не виповнялося 5 років 8 місяців. 16.08.2018 свідок написала заяву про звільнення з посади директора за власним бажанням. Не пам'ятає, як доводила до відома відділу освіти інформацію про те, що станом на 21.08.2018 в школі рахувалося вже не 23, а 25 учнів.
Судом встановлено, що згідно списків дітей 1-9 класу від 10.09.2018 № 94, підписаних т.в.о. завідувача початкової школи Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступеня ОСОБА_28, кількість учнів становить 25 осіб - ОСОБА_33, дата народження (далі - д.н.) ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_41, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_7, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_42, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_43, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_44, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_12, ОСОБА_45, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_13, ОСОБА_46, д.н. ІНФОРМАЦІЯ_14, ОСОБА_47, 2008 р.н., ОСОБА_48, 2008 р.н., ОСОБА_49, 2008 р.н., ОСОБА_50, 2008 р.н., ОСОБА_51, 2008 р.н., ОСОБА_52, 2007 р.н., ОСОБА_53, 2007 р.н., ОСОБА_54, 2006 р.н., ОСОБА_29, 2006 р.н., ОСОБА_55, 2006 р.н., ОСОБА_8, 2006 р.н., ОСОБА_56, 2006 р.н., ОСОБА_57, 2004 р.н., ОСОБА_58, 2005 р.н., ОСОБА_59, 2004 р.н., ОСОБА_60, 2005 р.н., ОСОБА_61, 2004 р.н. (т.1 арк.спр.10-12).
Вивченням оригіналу Книги руху учнів Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів встановлено, що наказом директора Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів від 25.05.2018 № 1 «Про переведення учнів та допуск учнів 9 класу до складання ДПА» переведено до наступних класів 24 учні та допущено до складання ДПА 2 учні 9 класу (т.2 арк.спр. 41-45).
Наказом директора Бондарівської ЗОШ від 28.06.2018 № 2 «Про випуск учнів зі школи» випущено зі школи 2 учнів (т.2 арк.спр. 45).
18.05.2018 ОСОБА_32 подано заяву директору Бондарівської ЗОШ про прийняття до 1 класу його доньки ОСОБА_33 (т.2 арк.спр. 40).
06.08.2018 ОСОБА_11 подано заяву директору Бондарівської ЗОШ про зарахування до 1 класу онука ОСОБА_41 (т.2 арк.спр. 47).
Наказом директора Бондарівської ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_34 від 21.08.2018 № 3 «Про зарахування учнів до першого класу» зараховано до першого класу 2018-2019 навчального року ОСОБА_33 та ОСОБА_41 (т.2 арк.спр. 45 зв. - 46).
Таким чином, станом на дату прийняття оскаржуваного рішення - 29.08.2018, в Бондарівській ЗОШ І-ІІ ступеня навчалося 25 учнів, чого не було враховано при прийнятті рішення, не відображено у протоколах засідання постійної комісії та протоколі засідання районної ради, не відображено у пояснювальній записці до проекту рішення, проте в рішенні зазначено як підставу для його прийняття зокрема і пункт 4 Прикінцевих положень Закону № 911.
Інша підстава для прийняття рішення - надмірно висока вартості утримання школи, на думку суму, може бути підставою для пониження ступеня школи, проте за умови доведення такого фінансового обгрунтування належними та допустимими доказами, докладного вивчення цього питання постійною комісією в процесі підготовки відповідного рішення, з дотриманням всіх визначених законом гарантій та прав територіальної громади, а в даному випадку в оскаржуваному рішенні міститься лише посилання на пропозиції Старобільської районної державної адміністрації, в пояснювальній записці зазначено лише середню вартість утримання учнів по району та по школі у цифровому виразі, без підтвердження первинною документацію, фінансовою звітністю тощо.
У пункті 58 рішення ЄСПЛ від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04) зокрема, зазначено, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Крім того, ЄСПЛ у своїй практиці (рішення у справах «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 (заява № 4909/04), «Гримковська проти України» від 21.07.2011 (заява № 38182/03), «Савіни проти України» від 18.12.2008 (заява № 39948/06), та інші) неодноразово наголошував на обовязку суворого дотримання при прийнятті рішень вимоги щодо пропорційності рішення суб'єкта владних повноважень передбачає, зокрема, прийняття рішення суб'єктом владних повноважень з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
При цьому цілями прийняття рішення було збереження освітньої субвенції, яка за умови наявності 25 учнів (що має місце у Бондарівській ЗОШ станом на дату прийняття рішення) зберігається, тоді як несприятливими наслідками для позивача стала необхідність щоденного відправлення неповнолітніх дітей поза межі с. Бондареве на навчання в інший заклад освіти на значну відстань.
Таким чином, оскаржуване рішення не відповідає вимогам щодо обгрунтованості, добросовісності, розсудливості, пропорційності, що є підставою для його скасування.
При цьому, щодо посилань позивача на порушення відповідачем норм Конституції України, а саме - конституційного права на здобуття освіти, дискримінацію за місцем проживання та іншими ознаками, суд зауважує, що позивачем не наведено обгрунтувань, які саме обмеження за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками він зазнав з боку відповідача.
Доводи відповідача про те, що відповідно до статті 12 Закону України «Про освіту», статті 20 Закону України «Про загальну середню освіту» зарахування учнів до загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється, як правило, з шести років; у пункті 1.4 Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 29.07.2009 № 20 наголошено посилити контроль за комплектуванням перших класів, не допускати прийом до школи дітей молодше 5 років 8 місяців, а двоє зарахованих до школи першокласників не досягли рекомендованого віку, суд оцінює критично, оскільки при прийнятті рішення зазначені обставини не досліджувалися, і станом на теперішній час є чинними накази про зарахування цих учнів до школи.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача та третьої особи -2 на те, що правовими підставами прийняття рішення ж також вимога, зазначена в абзаці 3 пункту 5 частини шостої Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, відповідно до якої необхідно забезпечити продовження роботи з оптимізації мережі загальноосвітньої навчальних закладів, інших галузей бюджетної сфери, насамперед оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів із скороченням їх кількості (орієнтовно на 5 відсотків за рахунок об'єднання малокомплектних шкіл, зміни їх типу та/або ступеня, реорганізації тощо), підвищення наповнюваності класів, груп з урахуванням соціально - економічної та демографічної ситуації, оскільки в спірному рішенні не міститься жодних посилань на норми щодо оптимізації мережі навчальних закладів.
Щодо решти доводів сторін, суд зазначає, що за практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи відповідача як суб'єкта владних повноважень є необґрунтованими, відповідачем не доведено безпідставність позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення двадцять восьмої сесії сьомого скликання Старобільської районної ради Луганської області від 29 серпня 2018 року за № 28/1 «Про реорганізацію Бондарівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Старобільської районної ради Луганської області».
Стягнути зі Старобільської районної ради Луганської області (код ЄДРПОУ 20188655, 92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, 35) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_3 (АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 18 грудня 2018 року.
Суддя А.Г. Секірська