
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2018 р. Справа№200/10181/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області; територіального сервісного центру № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 жовтня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області; територіального сервісного центру № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області від 22.08.2018 року в частині скасування реєстрації автомобіля MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рамки) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_1; зобов'язати Територіальний сервісний центр № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області відновити державну реєстрацію автомобіля марки MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рамки) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_5.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний висновок прийнятий без достатніх правових підстав, з порушенням встановленого законодавством порядку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
20 листопада 2018 року представник Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (Порядок № 1388), не передбачено проведення такої дії як відновлення державної реєстрації транспортного засобу, а відповідно відсутні правові підстави для проведення територіальними сервісними центрами такої операції.
03 грудня позивач надав заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 17 грудня 2018 року заява про уточнення позовних вимог повернута позивачу без розгляду.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) є власником автомобіля марки MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, державний номер НОМЕР_1.
Вказаний автомобіль був придбаний позивачем 01.03.2018 року на підставі договору купівлі - продажу транспортного засобу № 1442/2018/845216 від 01.03.2018 року і у територіальному сервісному центрі 1442 ТСЦ РСЦ в Донецькій області була здійснена перереєстрація зазначеного вище транспортного засобу. У день купівлі - продажу вищевказаного автомобіля в м. Бахмут автомобілю було видано номерний знак НОМЕР_1.
18 вересня позивач дізнався, що 23 серпня 2018 року на підставі висновку Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області від 22.08.2018 року, реєстрація транспортного засобу MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_1 - скасовано у зв'язку із здійсненням першої реєстрації вказаного транспортного засобу без сплати власником передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) та за відсутності сертифікатів відповідності, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованим відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури України.
У повідомленні від 23.08.2018 року № 31/5-1442-2504 територіальний сервісний центр № 1442 Регіонального сервісного центру повідомив позивача про те, що реєстрацію транспортного засобу MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_1, скасовано на підставі висновку Регіонального сервісного центру МВС в Донецькій області від 22.08.2018 року, згідно постанови Генеральної прокуратури України від 27.07.2018 року, прийнятої прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні № 32016100040000058 - прокурором відділу прокуратури Запорізької області ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації та перереєстрації транспортних засобів згідно додатку до постанови, у зв'язку із здійсненням першої реєстрації вказаного транспортного засобу без сплати власником передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) та за відсутності сертифікатів відповідності, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Головний сервісний центр МВС України здійснює надання платних і безоплатних послуг, віднесених до компетенції Міністерства внутрішніх справ України, а також бере безпосередню участь у реалізації державної політики в сфері надання адміністративних послуг.
Головний сервісний центр МВС України створений 7 листопада 2015 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 889 «Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ». Він є міжрегіональним територіальним органом Міністерства внутрішніх справ України.
Система сервісних центрів МВС включає Головний сервісний центр, регіональні сервісні центри областей, Автономної Республіки Крим та міст Києва і Севастополя, а також територіальні сервісні центри МВС, які на правах відділів входять до складу відповідних регіональних сервісних центрів.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року № 3353 (далі - Закон № 3353), до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 34 Закону № 3353, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону № 3353, забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
Експлуатація транспортних засобів також забороняється в разі: порушення вимог щодо їх переобладнання; порушення порядку встановлення і використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв; виявлення технічних несправностей і невідповідності вимогам правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також неукомплектованості відповідно до призначення.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388), встановлено єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 3 Порядку № 1388 визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).
Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Пунктом 15 Порядку № 1388, зокрема, визначено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.
Відповідно до абз .1-3 п. 40 Порядку № 1388, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється фахівцем експертної служби МВС відповідним актом, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою адміністратора сервісного центру МВС.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Отже вказаною нормою чітко визначено, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе у разі подання заяви власника або виявлення працівниками сервісного центру МВС під час огляду транспортного засобу, який проводиться на підставі заяви власника, факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація.
З норм діючого законодавства не вбачається, що факт фіктивності чи підробки документів, за якими проводилися реєстрації транспортних засобів може бути встановлений слідчим під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження. Підставою для скасування державної реєстрації може бути судове рішення (вирок суду) за результатом розгляду кримінального провадження, яким буде встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких були зареєстровані автомобілі.
Суд враховує, що як на момент скасування державної реєстрації транспортного засобу позивача, так і на час судового розгляду справи, відсутнє судове рішення, яким би було встановлено факт підробки (фіктивності) документів, що стали підставою для проведення державної реєстрації автомобіля позивача, зокрема сертифікату про відповідність конструкції автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху, що підтверджує необґрунтованість та передчасність дій та рішення відповідача.
Крім того, суд зауважує, що під час вчинення дій з реєстрації автомобіля відповідач не був позбавлений можливості здійснити перевірку видачі сертифікату відповідності, у разі наявності сумніву щодо поданих документів.
Судом також встановлено, що відповідачем скасовано державну реєстрацію автомобіля позивача з посиланням на п. 10 Порядку № 1388, яким передбачено вимоги для первинної державної реєстрації транспортних засобів що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України. Посилання на п. 40 Порядку № 1388, котрим передбачено підстави для скасування державної реєстрації транспортних засобів, в спірному рішенні відповідача відсутнє взагалі.
Суд також, звертає увагу, на те, що позивач 01 березня 2018 року придбав автомобіль MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, державний номер НОМЕР_1, який мав українську реєстрацію у громадянина України. При оформленні угоди купівлі - продажу транспортного засобу територіальний сервісний центр № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області проводив перереєстрацію транспортного засобу і жодного зауваження з боку відповідачів щодо правомірності перереєстрації транспортного засобу або сплати зборів, платежів, або арештів, тощо, не було.
Відповідно до наказу МВС України № 1646 від 29.12.2015 року «Про затвердження Положення про територіальний сервісний центр МВС» ТСЦ МВС є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС і до основних функцій ТСЦ РСЦ МВС є, у тому числі, здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених до експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; провидить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тощо п. ІІ Положення № 1646).
Отже, враховуючи зазначене, суд вважає, що належним та допустимим способом захисту порушених прав позивача є відновлення державної реєстрації транспортного засобу позивача, оскільки саме територіальний сервісний центр № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області наділений цими повноваженнями.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області; територіального сервісного центру № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: 84500, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області (місцезнаходження: 87523, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Нове життя, 14, код ЄДРПОУ 40112123); територіального сервісного центру № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Ювілейна, 41) про визнання протиправним, скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області (місцезнаходження: 87523, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Нове життя, 14, код ЄДРПОУ 40112123) від 22.08.2018 року в частині скасування реєстрації автомобіля MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рамки) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_1.
Зобов'язати Територіальний сервісний центр № 1442 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Ювілейна, 41) відновити державну реєстрацію автомобіля марки MERCEDES-BENZ VIANO, 2012 року випуску, чорного кольору, VIN номер НОМЕР_3, номер шасі (кузова, рамки) НОМЕР_4, чорного кольору, державний номер НОМЕР_5.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області (місцезнаходження: 87523, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Нове життя, 14, код ЄДРПОУ 40112123) на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: 84500, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) судовий збір у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.