
УКРАЇНА
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 174/925/18
п/с 2/174/504/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області у складі :
головуючого судді - Данилюк Т.М.,
за участю секретаря - Шарапової О.О.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Вільногірськ, цивільну справу за позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6866,46 грн., та стягнення надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 13102,77 грн.
В обґрунтування позову зазначили, що 13.01.2016 року до управління соціального захисту населення департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (УСЗН ДСГП), звернулася ОСОБА_1, із заявою «Про призначення усіх видів соціальної допомоги компенсації, субсидій та пільг» (допомога на дітей одиноким матерям, на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При подачі заяви відповідачем були надані необхідні документи для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Рішеннями УСЗН ДСГП «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми», відповідачу було призначено допомогу на період з 01 січня 2016 року до 30 червня 2016 року, з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року, з 01 січня 2017 року по 31 червня 2017року, з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017року, з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року.
Рішеннями УСЗН ДСГП від 13 січня 2016 року «Про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», відповідачу було призначено допомогу на період з 01 січня 2016 року до 30 червня 2016 року, з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року, з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2017року, з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року, з 01 лютого 2018 року по 31 липня 2018року.
Допомога призначена відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
При наданні документів на підставі яких відповідачу призначено допомогу, вона зобов'язувалася повідомляти управління соціального захисту населення про всі обставини, які впливають на виплату допомоги або призводять до припинення виплати допомоги.
Державним соціальним інспектором УСЗН ДСГП, проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої нею для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В ході перевірки виявлено, що відповідач не надала інформації про отримання нею аліментів за період з 01.07.2015 року по 31.01.2018 року.
Таким чином, згідно із актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів допомоги від 02 травня 2018 року № 1377, та розрахунком переплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, сума переплати допомоги відповідачу за період з 01 січня 2016 року до 30 червня 2018 року, становить на дітей одиноким матерям в розмірі 6866,46 грн., та стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 13102,77 грн.
В свою чергу, ДСГП вжито всіх заходів щодо досудового врегулювання спору з данного питання. Відповідачу було направлено повідомлення про загальну суму переплати та було запропоновано добровільно повернути вищезазначені кошти. Добровільно переплачені кошти не повернуто, а тому просять суд, стягнути з відповідача надміру нараховані та виплачені суми державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Ухвалою від 26.11.2018 року, було відкрито спрощене позовне провадження по даній справі з повідомленням (викликом) сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов з доказами його обґрунтування. Копію ухвали та копію позовної заяви із додатками було надіслано відповідачеві за адресою його реєстрації.
У визначений в ухвалі строк відповідачем відзив не подано.
Сторони про справі, будь-яких заяв та клопотань до суду не подавали.
Представник позивача, який діє на підставі довіреності, у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, якою просить задовольнити позовні вимоги, розглянути справу у його відсутність, у разі неявки відповідача ухвалити заочне рішення по справі.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України - фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши та оцінивши в сукупності надані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження НОМЕР_2, виданого 04.09.2013 р. відділом ДРАЦС реєстраційної служби Вільногірського МУЮ Дніпропетровської області, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.(а.с.6).
Відповідачка зверталась до органу праці та соціального захисту населення із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, що підтверджується копіями заяв (а.с.7-22).
При зверненні із відповідними заявами нею, заповнювались декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій останньою Розділі ІІ, в графі «джерело доходу» зазначено в - УСЗН, інші розділи відомостей не містять. (а.с.23-38).
Згідно копії рішень про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та рішень про призначення допомоги сім'ям з дітьми, відповідачу призначались зазначені допомоги (а.с.39-50).
В відповідь на запит заступника директора ДСГП, філія ПАТ «ОГХК» надала довідки про доходи ОСОБА_4 № 914,915,916,917 від 26.04.2018 року, з яких вбачається, що починаючи з січня 2015 року по січень 2018 року, відповідачка отримувала аліменти, сума яких в загальному розмірі складає - 18606,43 грн.(а.с.52-55).
Згідно розрахунку переплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, що виникла внаслідок подання не повних даних про доходи сім'ї - сума переплати за період з січня 2016 року по травень 2018 року складає - 7171,98 грн. (а.с.56)
Відповідно до розрахунку переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що виникла внаслідок подання не повних даних про доходи сім'ї, сума переплати допомоги відповідачу за період з 01 січня 2016 року по травень 2018 року складає - 13925,42 грн. (а.с. 57).
Актом про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів державної соціальної допомоги № 137 від 02.05.2018 року, встановлено, що ОСОБА_1, надміру зарахована та виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року у розмірі 6866,46 грн. (7171,98 -305,52 грн., надмірно нарахована державна соціальна допомога за травень 2018 року, знята з поточних нарахувань) та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року у розмірі 13102,77 грн. (13925,42 грн. - 822,65 грн., надмірно нарахована державна соціальна допомога за травень 2018 року, знята з поточних нарахувань) (а.с.58)
Копіями листів № 2365/01-78/18-04.2 від 07.05.2018 року, № 3351/01-78/18-04.3/2 від 26.06.2018 року, № 4261/01-78/18-04.3/2 від 16.08.2018 року, підтверджується факт звернення позивача до відповідача з пропозицією добровільно повернути надміру нараховану переплату (а.с.59-61) .
Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька) дитини.
Статтею 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.
Згідно до п.п.п. 46,48, 49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
У відповідності до ст. 22 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та згідно п. 49 Порядку № 1751 суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Встановлені в справі обставини дозволяють суду зробити висновок, що відповідач свідомо не внесла до декларації інформацію про отримання аліментів, тому суд вважає встановленим факт недобросовісності набувача, та враховуючи розрахунок наданий позивачем, вважає що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а з відповідача підлягає стягненню надміру виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям в розмірі - 6866,46 грн. та надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі - 13102,77 грн.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі ст.ст. 1166 ЦК України, ст. 18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 12, 81, 133, 141, 206, 247, 263- 265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, про стягнення надміру нарахованих та виплачених сум державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 51700, АДРЕСА_1, на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. Ю.М. Устенка, 29, код ЄДРПОУ 23928609) надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі - 6866 (шість тисяч вісімсот шістдесят шість гривень), 46 копійок, які перерахувати за реквізитами: одержувач - ДСГП, р/р 35418087152947, в ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 23928609 .
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 51700, АДРЕСА_1, на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. Ю.М. Устенка, 29, код ЄДРПОУ 23928609) надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі - 13102 (тринадцять тисяч сто дві гривні) 77 копійок, які перерахувати за реквізитами: одержувач - ДСГП, р/р 35412072152947, в ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 23928609.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 51700, АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору, що становить 881 гривню.
Повернути Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору, що становить 881 гривню.
Управлінню Державної казначейської служби України у м. Вільногірську Дніпропетровської області, здійснити повернення Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, 50 відсотків сплаченого судового збору згідно платіжного доручення № 1667 від 26 жовтня 2018 року, що становить 881 гривню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
В свою чергу, у відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України 2017 р., до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Вільногірського міського суду
Дніпропетровської області Т.М.Данилюк