
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2318/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, йому з 1989 року призначена пенсія, яку він отримує відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), та яка виплачувалася йому в розмірі 88 процентів від суми грошового забезпечення.
Позивачу стало відомо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2016, обмеживши її розмір до 70 процентів суми грошового забезпечення.
18.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 88 процентів від суми грошового забезпечення.
Листом від 29.10.2018 № 1184/Д-01 відповідач повідомив, що перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ з нового грошового забезпечення у розмірі 70 процентів (максимальному).
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження з 01.01.2016 максимального розміру пенсії на рівні 70 процентів від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 01.01.2016, у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-XII, на підставі Постанови № 103.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 22.11.2018 № 9381/06-39 (а. с. 18-20) представник відповідача Наумчик О.О. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ застосовуються як для призначення, так і для перерахунку пенсій, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Дослідивши письмові докази (в т. ч. оригінал пенсійної справи) та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яка була йому призначена з 29.08.1989 у розмірі 75 процентів від суми грошового забезпечення, а в подальшому був здійснений її перерахунок та виплата до грудня 2017 року, виходячи із 88 процентів грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 29.08.1989 (а. с. 24) та матеріалами пенсійної справи № ХА 2586-МВС (а. с. 23-31).
21.03.2018 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала позивачу довідку № 804 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а. с. 29).
23.03.2018 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи із розміру 70 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 № 804, що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХА2586-МВС (а. с. 28).
19.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 88 процентів від суми грошового забезпечення (а. с. 6-7).
Листом від 29.10.2018 № 1184/Д-01 відповідач повідомив позивача, що перерахунок його пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ з нового грошового забезпечення у розмірі 70 процентів (максимальному) (а. с. 8).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Преамбулою Закону № 2262-ХІІ, прийнятого 09.04.1992, визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частинами першою - третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у його первісній редакції) було визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії щорічно перераховуються згідно з установленим за станом на 1 січня поточного року рівнем грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюються пенсії.
Згідно із пунктом «а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (у первісній редакції) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Як убачається із матеріалів справи, пенсію позивачу було призначено з 29.08.1989, тобто до прийняття Закону № 2262-ХІІ, та її розмір був обчислений, виходячи із 75 процентів грошового забезпечення.
В подальшому, у зв'язку із прийняттям Закону № 2262-ХІІ пенсія позивача підлягала перерахунку, а її максимальний розмір відповідно до частини другої статті 13 вказаного Закону (у первісній редакції) не повинен був перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини четвертої статті 63 чинної редакції Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із пунктами 3, 5 Постанови № 103 перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Як передбачено частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри «90» замінено цифрами «80».
В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри «80» замінено цифрами «70». Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 висловив таку позицію: оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Зазначені висновки щодо застосування норм права, викладені у вказаній постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.
Крім того, суд також враховує, що ні Законом № 2262-ХІІ, ні Постановою № 103 не передбачено під час здійснення саме перерахунку пенсії зменшення розміру пенсії за вислугу років, обчисленої в процентах відповідних сум грошового забезпечення станом на день її призначення, до максимального розміру пенсії, встановленого на дату перерахунку.
Відтак, на думку суду, оскільки позивачу була призначена пенсія у розмірі 75 процентів грошового забезпечення, тому дії відповідача щодо зменшення її розміру до 70 процентів грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 є протиправними.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другої статті 245 КАС України суду повноважень, з вказаних вище мотивів взаємопов'язані позовні вимоги підлягають до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивачу на рівні 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії, починаючи з 01.01.2016 у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі Постанови № 103.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі саме 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення до задоволення не підлягають, оскільки позивачу була призначена пенсія у розмірі саме 75 процентів грошового забезпечення, який (з урахуванням викладеної вище правової позиції) і має застосовуватися при перерахунку пенсії. На думку суду, та обставина, що позивач до проведення перерахунку з 01.01.2018 отримував пенсію у розмірі 88 процентів грошового забезпечення, не впливає на висновки суду, оскільки нарахування та виплата пенсії протягом певного періоду у процентному розмірі більшому, ніж вона була призначена, прав позивача не порушило. Крім того, суд враховує, що здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 із зменшенням проценту відповідних сум грошового забезпечення не призвело до фактичного зменшення розміру пенсії у числовому значенні.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, оскільки при зверненні до суду з цим позовом із позовними вимогами, які є пов'язаними між собою, позивач сплатив судовий збір у сумі 704,80 грн. згідно з квитанцією від 08.11.2018 № 0.0.1179435586.1 (а. с. 2, 14), тому зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути витрати на сплату судового збору, пропорційно до задоволеної частини вимог у сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 243 - 246, 250, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 на рівні 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) на користь ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352 гривні 40 копійок (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх