Рішення № 78653940, 10.12.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
802/1896/18-а
Номер документу
78653940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

10 грудня 2018 р. Справа № 802/1896/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Комара П.А.,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,

представників позивача: Скрежешевського М.С., Кардаш А.С.,

представника відповідачів: Мякінькової Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: фермерського господарства "Одарочка" (вул. Михайлівська, 30А, с. Комарів, Вінницький р-н, Вінницька обл., 23251)

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100), Державної фіскальної служби України (площа Львівська, 8, м. Київ)

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося фермерське господарство "Одарочка" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ФГ "Одарочка" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, було складено податкові накладні №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017 на поставку насіння соняшника в адресу TOB "Катеринопільський елеватор" та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманих витанцій від 10.11.2017 податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинено.

В Квитанціях про зупинення реєстрації даних податкових накладних та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1206 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПК/РК в ЄРПН відповідно до п. "в" п.п. 201.16.1. п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №576 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу.

Як зазначає позивач, на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПКУ, що діяла в редакції до 01.01.2018, ФГ "Одарочка" неодноразово, протягом листопада - грудня 2017 року направлялись на адресу ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК.

На лист ФГ "Одарочка" від 06.02.2018 в адресу ГУ ДФС у Вінницькій області з проханням повідомити, чи прийнято ДФС України рішення про щодо реєстрації податкових накладних №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017, отримано лист від 16.02.2018 №1286/10/02-32-12-00, яким не надано жодної ствердної відповіді по фактичним обставинам та лише розписано законодавчу процедуру реєстрації податкових накладних, її зупинення, відмови та оскарження.

ФГ "Одарочка" на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПКУ подавалися Повідомлення від 22.02.2018 №01 та №02 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено. Однак, згідно квитанцій документи прийняті не були.

В зв'язку з безпідставною відмовою контролюючим органом в прийнятті повторно поданих повідомлень, ФГ "Одарочка" повторно подано Повідомлення від 03.04.2018 №11 та №12 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено. Згідно квитанцій документи прийняті не були.

Також, до вищезазначених Повідомлень позивачем до ДФС України подано Додаток до критеріїв оцінки ступеня ризиків - Таблиця даних платника податків від 03.04.2018 №11.

В особистому кабінеті платника податків ФГ "Одарочка" отримано від ДФС України Рішення від 03.04.2018 №628616/32938769 про врахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 №11.

Таким чином, в зв'язку з безпідставною відмовою контролюючим органом в прийнятті повторно поданих повідомлень, ФГ "Одарочка" повторно подано Повідомлення від 25.04.2018 №1 та №04 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено. Згідно квитанцій документи прийняті не були.

Крім того, головою Комісії ДФС України в особистий кабінет платника податків ФГ "Одарочка" направлено Рішення від 25.04.2018 №664749/32938769 про неврахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 №11, яке суперечить попередньо прийнятому Рішенню від 03.04.2018 №628616/32938769 про врахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 № 11.

Таким чином, позивач вважає, що має місце триваюча протиправна бездіяльність відповідача, що полягає у не реєстрації податкових накладних №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017.

На підставі викладеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 23.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

07.08.2018 представником Головного управління ДФС у Вінницькій області подано до суду відзив на адміністративний позов, згідно якого заперечує проти заявлених позовних вимог та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

17.09.2018 представником позивача подано до суду заяву про зміну предмету позову.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, від 20.09.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про зміну предмету позову.

18.10.2018 представником фермерського господарства "Одарочка" подано заяву про зміну предмету позову. Обґрунтовуючи дану заяву, позивач зазначає наступне.

У відзиві на адміністративний позов Головним управлінням ДФС у Вінницькій області вказано, що рішення щодо вказаних податкових накладних та розрахунок коригувань кількісних і вартісних показників станом на день подачі позову не прийнято, однак безпосередньо перед судовим засіданням, яке мало відбутись 04.09.2018, представниками відповідача повідомлено, що по спірним накладним були прийняті рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних.

Таким чином, для отримання позивачем достовірної та офіційної інформації з приводу прийняття комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних подано запит до Головного управління ДФС у Вінницькій області №8921 від 21.09.2018.

Головне управління ДФС у Вінницькій області надало інформацію про те, що Рішеннями Комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області від 29.03.2018 за №620039/32938769 та №620035/32938769 відмовлено в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки підприємством не надано жодних первинних документів щодо підтвердження здійснення операцій наведених у податкових накладних (договорів з контрагентами, видаткових накладних, складських квитанцій, розрахункових документів, виписок з банку, тощо), окрім, статистичного звіту за формою 29 - сг.

Таким чином, позивач дізнався про наявність даних рішень лише 28.09.2018 (на момент подачі позову не було відомо про існування таких рішень), в зв'язку з чим вважає за необхідне змінити предмет позовних вимог.

Крім того, просив суд поновити строк для подачі заяви про зміну предмету позову як такий, що пропущений з поважних причин та прохальну частину позовної заяви викладено в такій редакції:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації від 29.03.2018 №620039/32938769, яким відмовлено в реєстрації складеної ФГ "Одарочка" податкової накладної №44 від 21.10.2017 та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №44 від 21.10.2017 на поставку насіння соняшника в адресу TOB "Катеринопільський елеватор", ціна постачання 322070,12 грн., в т.ч. сума ПДВ за основною ставкою 53678,35 грн.;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації від 29.03.2018 №620035/32938769, яким відмовлено в реєстрації складеної ФГ "Одарочка" податкової накладної №46 від 23.10.2017, та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 46 від 23.10.2017 на поставку насіння соняшника в адресу TOB "Катеринопільський елеватор", ціна постачання 315864,12 грн., в т.ч. сума ПДВ за основною ставкою 52644,02 грн.;

- присудити на користь ФГ "Одарочка" суму фактичних, документально підтверджених судових витрат у справі, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Вінницькій області.

25.10.2018 представником Головного управління ДФС у Вінницькій області подано до суду відзив на адміністративний позов, у якому вказали, що заперечують щодо задоволення позовних вимог та просять в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, з огляду на наступне.

Відповідно до Квитанцій, які платником було отримано за допомогою програми електронного документообігу, зазначено, що згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних зупинена, оскільки дані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

ФГ "Одарочка" направило повідомлення №04 від 28.03.2018 щодо подачі документів про підтвердження операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, проте, до повідомлення додано один документ довільного формату 9053089022 від 28.03.2018 (форма 29 сг(1)) а саме, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2017.

Комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області прийнято рішення №620035/32938769 від 29.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №46 від 23.10.2017, №620039/32938769 від 29.03.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №44 від 21.10.2017 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Разом з тим, на момент прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач не виконав всіх умов визначених законом, не надав необхідних документів на підтвердження реальності господарської операції.

Таким чином, як зазначає Головне управління ДФС у Вінницькій області, відсутні підстави зобов'язувати ДФС реєструвати податкові накладні.

Ухвалою суду від 15.11.2018 позовну заяву фермерського господарства "Одарочка" до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишено без руху та надано позивачу час усунути недоліки позовної заяви шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України, а саме:

- із уточненням складу відповідачів та/або позовних вимог; у разі зміни складу відповідачів - подати суду обґрунтування залучення такого;

- здійснити доплату судового збору в розмірі 1762,00 грн. та надати суду відповідні докази.

22.11.2018 представником ФГ "Одарочка" на виконання вимог ухвали суду від 15.11.2018 подано через канцелярію суду за вх. №53561 клопотання про усунення недоліків позовної заяви та залучення співвідповідача.

Ухвалою суду від 26.11.2018 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Державну фіскальну службу України. Справу призначено до розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник ДФС України та ГУ ДФС у Вінницькій області у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

На виконання Договору поставки №10560/к від 28.09.2017 постачальником ФГ "Одарочка" (Контрагент) в адресу покупця TOB "Катеринопільський елеватор" (МХП) поставило сільськогосподарську продукцію власного виробництва - насіння соняшника:

- за видатковою накладною від 21.10.2017 № ОД-0000047 на загальну суму 322 070,12 грн., в т.ч. ПДВ 53 678,35 грн.,;

- за видатковою накладною від 23.10.2017 № ОД-0000049 на загальну суму 315 864,12 грн., в т.ч. ПДВ 52 644,02 грн.

Доставка товару підтверджена товарно-транспортними накладними від 21.10.2017 №856039 та від 23.10.2017 №856045.

За результатами вказаних операцій поставки позивачем виписані податкові накладні № 44 від 21.10.2017 року та № 46 від 23.10.2017, які було своєчасно подано відповідачеві на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних засобами електронного зв'язку.

Однак в подальшому, позивачем отримано квитанції, в яких зазначалося, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1206 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПК/РК в ЄРПН відповідно до п. "в" п.п. 201.16.1. п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №576 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу.

Листом від 16.02.2018 №1286/10/02-32-12-00 Головне управління ДФС у Вінницькій області повідомило позивачу що розглянуто лист ФГ "Одарочка" від 06.02.2018 №21 щодо зупинення реєстрації податкових накладних. Однак, у даному листі лише розписано законодавчу процедуру реєстрації податкових накладних, її зупинення, відмови та оскарження.

ФГ "Одарочка" на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПКУ подано: повідомлення від 22.02.2018 року №01 (а.с. 60); щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №44 від 21.10.2017; повідомлення від 22.02.2018 №02 (а.с. 63) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №46 від 23.10.2017. Згідно квитанцій, документи прийняті не були (а.с. 59, 62).

У зв'язку з відмовою контролюючим органом в прийнятті даних документів, позивачем повторно подано: повідомлення від 03.04.2018 №11 (а.с. 66) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №44 від 21.10.2017; повідомлення від 03.04.2018 №12 (а.с. 70) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №46 від 23.10.2017. Згідно квитанцій, документи прийняті не були (а.с. 67, 69).

Головою комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації прийнято Рішення від 03.04.2018 №628616/32938769 про врахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 №11 (а.с. 75).

У зв'язку з відмовою контролюючим органом в прийнятті повторно поданих повідомлень, ФГ "Одарочка" подано: повідомлення від 25.04.2018 №1 (а.с. 77) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №44 від 21.10.2017, до якого додано документ довільного формату: видаткова накладна від 21.10.2017 та документ довільного формату: товарно-транспортна накладна від 21.10.2017; повідомлення від 25.04.2018 №04 (а.с. 83) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №46 від 23.10.2017, до якого додано документи довільного формату: виписка з поточного рахунку за 23.10.2017, видаткова накладна від 23.10.2017, товарно-транспортна накладна від 23.10.2017.

Головою комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації прийнято Рішення від 25.04.2018 №664749/32938769 про неврахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 №11.

В ході розгляду даної справи представником позивача подано адвокатський запит №8921 від 21.09.2018 до Головного управління ДФС у Вінницькій області, для отримання достовірної та офіційної інформації з приводу прийняття комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Головним управлінням ДФС у Вінницькій області надано відповідь від 28.09.2018р. на вказаний вище адвокатський запит, де зазначено, що Рішеннями Комісії ГУ ДФС у Вінницькій області від 29.03.2018 за №620039/32938769 та №620035/32938769 відмовлено в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки підприємством не надано жодних первинних документів щодо підтвердження здійснення операцій наведених у податкових накладних (договорів з контрагентами, видаткових накладних, складських квитанцій, розрахункових документів, виписок з банку, тощо), окрім, статистичного звіту за формою 29 - сг.

Головою комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо податкових накладних від 21.10.2017 №44 та від 23.10.2017 №46 прийнято рішення від 29.03.2018 №620039/32938769 та №620035/32938769 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, де зазначено, що підставою відмови в реєстрації податкових накладних є ненадання платником копій первинних документів, а саме не надано договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту Квитанцій по податковій накладній №44 від 21.10.2017, та №46 від 23.10.2017 видно, що контролюючим органом сформовано висновки про невідповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567.

У зазначених Квитанціях критерієм оцінки ступеня ризиків вказано, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206, на підставі чого було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних.

Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу № 567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567 вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Також, зі змісту Квитанцій по податковій накладній №44 від 21.10.2017 року, та Квитанцій по податковій накладній №46 від 23.10.2017 року випливає, що фіскальним органом запропоновано ФГ "Одарочка" надати пояснення та/або копії документів.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Судом встановлено, що у порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, позивачем були надані Вінницькій ОДПІ Головного управління ДФС у Вінницькій області копії пояснення та копії документів на підтвердження реальності вчинення господарської операції.

Разом з тим, відповідачем прийнято Рішення від 25.04.2018 №664749/32938769 про неврахування Таблиці даних платника податків від 03.04.2018 №11.

Також, згідно квитанцій від 25.04.2018 року, відмовлено в прийнятті Повідомлення ФГ "Одарочка" від 25.04.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №44 від 21.10.2017, та Повідомлення від 25.04.2018 №04 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено - по податковій накладній №46 від 23.10.2017.

Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

При цьому, відповідачем не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що з рішень про зупинення реєстрації ПН, а також з жодних інших доказів відповідача не вбачається, чому надані позивачем документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Тобто, в рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи для реєстрації податкових накладних, у реєстрації яких відмовлено.

Судом встановлено, що господарські операції підтверджуються відповідними первинними документами, за результатами яких видані податкові накладні №44 від 21.10.2017 та № 46 від 23.10.2017 та носять реальний характер. Позивач на момент здійснення таких господарських операцій мав достатні технічні, людські та матеріальні ресурси.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між фермерським господарством "Одарочка" та товариством з обмеженою відповідальністю "Катеринопільський елеватор", та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача прийняті не у спосіб визначений законом, а відтак, є протиправними. Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, підлягають скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Аналізуючи дані положення КАС України, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами підпункту 201.16.4. статті 201 Податкового кодексу України, згідно якого визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на висновок суду щодо протиправності рішень відповідача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №44 від 21.10.2017 на загальну суму 322 070,12 грн., в т. ч. ПДВ 53 678,35 грн. та №46 від 23.10.2017 на загальну суму 315 864,12 грн., в т. ч. ПДВ 52 644,02 грн.

Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації від 29.03.2018 №620039/32938769 та №620035/32938769.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №44 від 21.10.2017 та №46 від 23.10.2017.

Стягнути на користь фермерського господарства "Одарочка" (вул. Михайлівська, 30А, с. Комарів, Вінницький р-н, Вінницька обл., 23251, код ЄДРПОУ 32938769) 3524, 00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ - 39402165).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Комар Павло Анатолійович