Рішення № 78629678, 03.12.2018, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
709/2186/18
Номер документу
78629678
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 709/2186/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2018 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді - Чубая В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Кіян С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Державна служба України з безпеки на транспорті, про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -

в с т а н о в и в:

Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з цивільним позовом до ОСОБА_2 (далі – відповідач), третя особа - Державна служба України з безпеки на транспорті, про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що до Золотоніської місцевої прокуратури надійшли матеріали перевірки Управління Укртрансбезпеки у Одеській області за фактом перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України. Згідно з матеріалами перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 17 грудня 2017 року у пункті габаритно-вагового контролю на 450 км + 500 м автодороги Київ-Одеса здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «МАN GENERAL TRAILERS», реєстраційний номер СОХ 100810/СХО 100833, який належить ОСОБА_2 За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 17 грудня 2017 року складено акт № 005673 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0014123 від 17 грудня 2017 року, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 456,80 євро. За даними управління Укртрансбезпеки у Черкаській області у термін протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, ОСОБА_2 добровільно не сплатила вказану суму, що станом на 17 грудня 2017 року еквівалентна 14911,26 грн.

У судове засідання представник позивача не з’явився, згідно поданої заяви прокурор Чорнобаївського відділу Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_3 просила проводити розгляд справи за її відсутності, позов підтримала.

Відповідач у судове засідання не з’явилася, в поданій до суду заяві просила проводити розгляд справи за її відсутності, позов визнала в повному обсязі.

Представник третьої особи Державної служби України з безпеки на транспорті у судове засідання не з’явився, у направлених до суду письмових поясненнх позов підтримав, просив задовольнити, посилаючись на приписи підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють діяльність третьої особи та регламентують порядок проведення перевірок.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом встановлено наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.

17 грудня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю на 450 км + 500 м автодороги Київ - ОСОБА_1 здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «МАN» (д.н.з. НОМЕР_1) з напівпричепом «GENERAL TRAILERS» (д.н.з. НОМЕР_2) За результатами проведеного габаритно-вагового контролю складено акт № 005673 про порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевезення вантажів з перевищенням транспортним засобом нормативних вагових параметрів без оформлення відповідного дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України. Так, фактична повна маса транспортного засобу становить 39,42 т при допустимій - 40 т; нормативно допустиме осьове навантаження становить 11, 11, 22 т, а фактичне – 6,94, 12,40, 6,78, 6,74, 6,56 т (а.с. 14, 16).

На підставі викладеного Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 456,84 євро (а.с. 17).

Автомобіль марки «МАN» (д.н.з. НОМЕР_1) та напівпричеп «GENERAL TRAILERS» (д.н.з. НОМЕР_2) згідно зі свідоцтвами про реєстрацію належать ОСОБА_2 (а.с. 19).

Законність проведення рейдової перевірки транспортних засобів на дотримання Закону України «Про автомобільний транспорт» та Правил надання послуг пасажирським і вантажним автомобільним транспортом в межах Одеської області з 11 по 17 грудня 2017 року підтверджується направленням на рейдову перевірку № 026245 від 8 грудня 2017 року, виданим Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі наказу Укртрансбезпеки № 1189 від 7 грудня 2017 року (а.с. 21-24).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з п.п. 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м здійснюється за спеціальними правилами.

Згідно з п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Управлінням Укртрансбезпеки, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

У п. 28 Порядку № 879 зазначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Таким чином плата за проїзд, несплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.

У п. 27 Порядку № 879 зазначено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на

17 грудня 2017 року, курс гривні до євро складав 3264,00 грн. Таким чином сума 456,84 євро еквівалентна 14911,26 грн.

Згідно з п. 31-1 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. За даними управління Укртрансбезпеки у Черкаській області у визначений вище строк ОСОБА_2 добровільно не сплатила суму 456,80 євро.

Відповідно до п. 41 Порядку № 879 бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 3 ст. 56 ЦПК України.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

З огляду на задоволення позову, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_1 (19900, Черкаська область, смт. Чорнобай, вул. Центральна, 218, код ЄДРПОУ 02911119) до ОСОБА_2 (19900, Черкаська область, смт. Чорнобай, вул. Гагаріна, 41-а, ідентифікаційний номер НОМЕР_3), третя особа: Державна служба України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, вул. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816843), про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом – задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід державного бюджету України 456,84 євро, що еквівалентно 14911,26 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ, МФО 820172) судовий збір у розмірі 1762,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.

Суддя В.В. Чубай