Ухвала суду № 78625779, 18.12.2018, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
927/889/17
Номер документу
78625779
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

18 грудня 2018 року м. Чернігівсправа № 927/889/17

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., розглянувши матеріали справи:

за заявою ліквідатора боржника

Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ”

вул. Авіаторів, 19, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 39916040

предмет спору: про порушення справи про банкрутство

Учасники справи не з’явились.

Головою комісії з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст.11, 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

В обґрунтування поданої заяви боржник зазначив, що під час ліквідації боржника не у зв’язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість задовольнити вимоги кредиторів на загальну суму 3214078,43 грн, у зв’язку з чим він був зобов’язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25 вересня 2017 року вказана вище заява була прийнята до розгляду з призначенням підготовчого засідання.

02 жовтня 2017 року ухвалою Господарського суду Чернігівської області порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” (код 39916040); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; розгляд питання щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури призначено в судовому засіданні на 09 жовтня 2017 року.

Постановою Господарського суду Чернігівської області від 09 жовтня 2017 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, обов’язки ліквідатора покладено на голову ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” ОСОБА_1, зобов’язано ліквідатора надати суду реєстр вимог кредиторів, виконати дії, передбачені розділом ІІІ “Ліквідаційна процедура” Закону про банкрутство, а також надати господарському суду ліквідаційний баланс та звіт про проведену роботу.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року затверджено реєстр вимог кредиторів з включенням до нього грошових вимог наступних кредиторів у такій сумі до VI черги задоволення вимог кредиторів: товариства з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_2 ТЕХНОЛОГІЇ” в сумі 3213908,43 грн; Офісу великих платників податків ДФС України в сумі 170,00 грн; затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс; ухвалено ліквідувати юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” (14005, м. Чернігів, вул. Авіаторів, 19, код ЄДРПОУ 39916040); провадження у справі про банкрутство припинено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 04 червня 2018 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишено без задоволення, а постанову Господарського суду Чернігівської області від 09 жовтня 2017 року і ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року у справі №927/889/17 – без змін.

Постановою Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задоволено; постанову Київського апеляційного господарського суду від 04 червня 2018 року; постанову Господарського суду Чернігівської області від 09 жовтня 2017 року та ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року у справі №927/889/17 скасовано. Справу №927/889/17 передано для розгляду до Господарського суду Чернігівської області в підсумковому судовому засіданні в іншому складі суду.

Автоматизованою системою документообігу Господарського суду Чернігівської області для розгляду справи визначено суддю Белова С.В.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 06 грудня 2018 року прийнято до розгляду справу №927/889/17 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ”; розгляд питання щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури призначено в судовому засіданні на 18 грудня 2018 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, господарський суд встановив.

Згідно ч.1 ст.59 Господарського кодексу України, припинення суб’єкта господарювання здійснюється відповідно до закону. Юридична особа припиняється, зокрема, в результаті ліквідації (ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України).

У відповідності з п. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство, зокрема, у разі якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Частиною 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що якщо вартості майна боржника – юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов’язаний звернутися до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов’язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

За змістом ч. 1, 3, 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

ОСОБА_1 заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

У відповідності з ч. ч. 1, 2, 4 ст. 13 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем:

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії;

Пенсійного фонду України - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Положеннями п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що початок процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця є підставою для здійснення документальної позапланової перевірки.

Згідно п. 11.1, 11.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300, платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Призначається та розпочинається перевірка, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, не пізніше десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

У зв’язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання, зокрема, відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Відповідно до ч. 3, 4, 7, 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Згідно ч. 7 ст. 111 Цивільного Кодексу України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Згідно частини 8 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до частини 11 статті 111 Цивільного кодексу України після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Стаття 11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначає, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі, до заяви боржника додаються зокрема, відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансове кредитних установах, їх реквізити.

Згідно з п. 11.16 Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України №1588 від 09 грудня 2011 року (в редакції наказу Міністерства фінансів України №462 від 22 квітня 2014 року «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків та зборів»), належним доказом наявності відкритих / закритих рахунків у боржника є Довідка ДПІ по розрахункових рахунках боржника в банківських установах, розміру залишку коштів та їх закриття.

В силу приписів ч.4 ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до п. 12 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28 березня 2013 року № 01-06/606/2013 „Про Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22 грудня 2011 року N 4212-VI)" слід мати на увазі, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат (частина четверта статті 11 Закону). У разі відсутності майна, достатнього для покриття судових витрат, господарський суд повинен повернути заяву боржника про порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з тим, що заява не відповідає вимогам, зазначеним у Законі. Зазначеною нормою фактично передбачено обов'язок боржника довести факт наявності у останнього майна, достатнього для покриття судових витрат у справі про банкрутство.

Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” зареєстровано в якості суб’єкта господарювання 28 липня 2015 року, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості за №10731020000029321.

13 червня 2017 року загальними зборами учасників ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації (протокол від 13 червня 2017 року) з встановленням строку заявлення кредиторами вимог – до 15 серпня 2017 року.

14 червня 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення загальних зборів учасників ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” щодо припинення діяльності товариства шляхом ліквідації.

Під час ліквідації ліквідатором проводилась інвентаризація майна боржника, а також вживалися заходи щодо розшуку майна боржника шляхом направлення відповідних запитів до реєструючих органів.

Рішенням загальних зборів учасників ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” (протокол від 21 вересня 2017 року) був затверджений складений ліквідатором проміжний ліквідаційний баланс, відповідно до якого вартість активів товариства становить 0,0 грн.

Загальними зборами учасників ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” 21 вересня 2017 року було прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів проведення головою комісії з припинення аналізу первинних документів з метою дослідження, які правочини вчинялись боржником за рік до дати звернення до суду з відповідною заявою, а у разі наявності таких, які дії претензійно-позовного характеру вживались ним з метою повернення майна боржника чи стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи.

Крім того, докази звернення головою ліквідаційної комісії боржника до ДПІ для отримання довідки з переліком рахунків юридичної особи боржника та відомостей про їх закриття в матеріалах справи відсутні, як і відсутня довідка ДПІ по розрахункових рахунках боржника.

За відсутності доказів про наявність відкритих рахунків або їх відсутність, руху коштів на них, залишку коштів на рахунках ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ”, на дату прийняття рішення про припинення діяльності боржника неможливо дійти висновку про обґрунтоване співвідношення активу та пасиву за даними проміжного ліквідаційного балансу боржника, враховуючи розбіжності в фінансовому звіті станом на 22 серпня 2017 року, згідно якого наявні активи, та проміжному ліквідаційному балансі станом на 21 вересня 2017 року, згідно якого активи відсутні, що в свою чергу також свідчить про порушення досудової процедури ліквідації товариства, зокрема ч. 3 ст. 111 ЦК України.

Всупереч наведених норм ч. 7, 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, матеріали справи не містять доказів подання первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку до контролюючих органів.

Згідно матеріалів справи, в ході здійснення ліквідаційної процедури було проведено інвентаризацію активів підприємства та заборгованості боржника, в результаті якої встановлено відсутність у боржника активів, грошових коштів та дебіторської заборгованості у підприємства. При цьому учасником ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” компанія «Антворк лтд» в особі представника за довіреністю ОСОБА_3 подано до суду гарантійний лист в порядку ч.4 ст.11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, в якому зазначено про гарантування виплати винагороди ліквідатору, відшкодування витрат ліквідатора, судового збору, тощо.

Відсутність у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат, виключає можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в силу імперативних приписів ч. 4 ст. 11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. (Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України у справі № 915/604/14 від 11 лютого 2015 року).

Викладене вище свідчить про те, що боржником не дотримано в повному обсязі вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, а також не надано на момент порушення провадження у цій справі всіх належних та допустимих доказів на підтвердження повної досудової процедури ліквідації боржника, що є порушенням вимог ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у зв’язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю, у зв'язку з не дотриманням боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Керуючись Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі №927/889/17 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” (вул. Авіаторів, 19, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 39916040) закрити.

2. Копію даної ухвали надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ”, голові комісії з припинення ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ” ОСОБА_1 (провул. Нахімова, 50, м. Чернігів, 14000), Деснянському районному суду міста Чернігова (14038, м. Чернігів, просп. Перемоги, 141), Чернігівському окружному адміністративному суду (14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23), Деснянському відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції (14030, м. Чернігів, вул. Шевченка, 118), Чернігівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 6), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (14032, м. Чернігів, вул. Рокосовського, 20-а) та відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (14005, м. Чернігів, проспект Миру, 49-а, к. 703).

Ухвала складена та підписана 18 грудня 2018 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.В. Белов

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/