
Справа № 631/951/18
Провадження № 3/615/431/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Товстолужський О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: 26228000875, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
До Валківського районного суду Харківської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 51930651 від 10.08.2018 року зазначено, що ОСОБА_1 знаючи, що повинен сплачувати аліменти на утримання дитини, у період часу з 05.04.2016 року по 10.08.2018 рік допустив заборгованість у розмірі 24590 грн. 30 коп., що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, хоча був повідомлений належним чином про день, час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив.
Згідно положень ст. 268 КУпАП інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення за ст. 183-1 КУпАП не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні правопорушника є обов’язковою, у зв’язку з чим судовий розгляд проведено за його відсутності, за наявними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Розглянувши адміністративний матеріал, дослідивши надані докази в їх сукупності, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Законом України «Про внесення змін додеяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни, та главу 14 кодексу доповнено статтею 183-1 «Несплата аліментів», який, в даній частині, набув чинності 06.02.2018 року.
Частина 1статті 183-1КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сімї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вже було зазначено, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 року, а відтак, саме з 06.02.2018 року введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має.
З вищевикладеного вбачається, що з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за 6 (шість) місяців, наявність якої передбачена диспозицією ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію статті 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1В, заборгованість зі сплати аліментів виникла з моменту пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що дата вчинення даного адміністративного правопорушення частково охоплюється періодом, коли вчинення такого правопорушення не визнавалось КУпАП як правопорушення, що відповідно виключає притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення встановлене законом, що набрав чинності вже після його вчинення, оскільки закон, що встановлює відповідальність не має зворотної сили.
Натомість, вина ОСОБА_1В у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
- змістом протоколу про адміністративне правопорушення № 51930651 від 10.08.2018 року;
- виконавчим листом, виданим Нововодолазьким районним судом Харківської області 27.05.2016 року про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини;
- постановою про відкриття виконавчого провадження серії ВП №51930651;
-розрахунком заборгованості зі сплати аліментів від 10.08.2018 року, що був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, згідно якого, за період з лютого 2018 року по серпень 2018 року сума заборгованості по сплаті аліментів складає 8 886 грн. 30 коп., сума відповідних платежів за шість місяців становить 8 433 грн., інформація щодо сплачених аліментів відсутня;
- згодою з протоколом підписаною ОСОБА_1
В період з набрання статтею 183-1 КУпАП чинності, заборгованість ОСОБА_1 складає 8 886 грн. 30 коп., що обумовлює його притягнення до адміністративної відповідальності.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що своїми діям ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, тобто несплата аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, обставину, що пом’якшує відповідальність, тобто погодження особою, що притягується до адміністративної відповідальності з протоколом, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк в межах санкції передбаченої ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За таких обставин, суд вважає за доцільне стягнути з особа, що притягується до адміністративної відповідальності судовий збір на користь держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб., що складає 352,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183-1, 245, 268, 283, 284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 (сто двадцять) годин.
Судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп. стягнути з ОСОБА_1 на користь держави:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: 31211256026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Строк пред’явлення постанови до виконання становить три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Товстолужський