
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 530/1744/18
Номер провадження 3/530/263/18
14.12.2018 р. р. Суддя Зіньківського районного суду Полтавської області Должко С.Р.. в присутності захисника адвоката ОСОБА_1. розглянувши матеріали, які надійшли від Зіньківського РВ ДВС ГТУЮ у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП,
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючої в ТОВ «Фармасьютікаkc», індивідуальний ідентифікаційний номер суду невідомий, до адміністративної відповідальності раніше не притягуваkfся,-
ВСТАНОВИВ:
19.11.2018 року до Зіньківського районного суду Полтавської області надійшов для розгляду адміністративний матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_2, 24.10.2018 року, на а/д Суми-Полтава, керувала автомобілем Шкода-Рапід, номерний знак НОМЕР_1, не вибрала безпечну швидкість і не врахувала дорожну обстановку та здійснила наїзд на гілку дерева, яка лежала на проїзджій частині, чим порушила вимоги п.13.1 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_2, вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Заслухавши ОСОБА_2, яка не згідна з протоколом про адміністративне правопорушення, захисника ОСОБА_1, В.А. який вказав, що протокол про адміністративне правопорушення в частині п.13.1 ПДР України не відповідає вимогам Закону та дослідивши адміністративний матеріал, приходжу до висновку, що він підлягає поверненню до Зіньківського ВП Гадяцького ВП ГУНП у Полтавській області на доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає вирішенню ряд питань, зокрема чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ст. 124 КУпАП.
П.13.1 ПДР України вказано, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, працівником поліції нічого не вказується про особливості вантажу, безпечну дистанцію та безпечний інтервал.
Також не вказано, про наслідки для транспортного засобу після наїзду.
Вивчивши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_2, суд приходить до висновку, що є підстави для повернення матеріалів для належного дооформлення, виходячи з таких підстав.
Відповідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Норма ст.61 Конституції України встановлює, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно ст. 62 ч.3 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, згідно Рішення Конституційного Суду № 12-рп/2011 від 20.10.2011 р..
Відповідно до частин 1,2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. При цьому, застосування уповноваженими на те посадовими особами заходів адміністративного впливу здійснюється в точній відповідності з законом (ч.3 ст.7 КУпАП).
Згідно з статтею 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до норм КУпАП, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин адміністративного провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв’язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до вимог ст.251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Нормами ст.251 КУпАП передбачено, що обов’язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
В зв’язку з встановленими судом обставинами неналежної підготовки даних матеріалів, належить звернути увагу начальника Зіньківського відділення поліції Гадяцького ВП ГУ Національної поліції в Полтавській області на те, що неналежна підготовка матеріалів не сприяє реалізації завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення, як-то своєчасного, всебічного, повного і об’єктивного з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно п.2 ст.278 КУпАП посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до абз. 4-5 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності для того законних підстав, направити до суду, адже ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Всі вказані в даній постанові недоліки не дають суду змоги з’ясувати обставини, що підлягають з’ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення в порядку ст.280 КУпАП. З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а зазначений вище недолік не може бути усунутий в суді, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законне й обґрунтованого судове рішення, тому суд вважає за необхідне матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_2 повернути компетентному органу Зіньківському відділенню поліції Гадяцького ВП ГУ Національної поліції в Полтавській області від якого надійшли матеріали до суду, для належного дооформлення.
На підставі вищевикладеного, з метою повного та всебічного з’ясування обставин вчиненого правопорушення, керуючись ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», ст.ст. 256, 278, 280, 283,284,289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Повернути Зіньківському відділенню поліції Гадяцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області матеріал адміністративної справи № 530/1744/18 відносно ОСОБА_2про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області ОСОБА_3