
Справа № 359/9573/18
Номер провадження № 3/359/3635/2018
Номер протоколу № 0745/12500/18
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
7 грудня 2018 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши за участю представника митниці ОСОБА_1, адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: ОСОБА_2, місце проживання: Україна, АДРЕСА_1, тимчасово не працює, паспорт громадянина ОСОБА_2 серії J №4794440, виданий 03.11.2010 року, посвідка на постійне проживання в Україні серії ДП №16154, видана 20.02.2007 року, орган що видав – УМВС України, -
в с т а н о в и в :
19.09.2018 року о 15 годині 20 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу „Приліт” терміналу „D” ДПМА “Бориспіль” громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), який прилетів до України з ОСОБА_2, м. Делі, рейсом № 392, літаком а/к "МАУ" та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) та його багаж через аеропорт «Бориспіль» слідував трансфером до м. Дніпро рейсом авіакомпанії 7W105 по „Технології обслуговування пасажирів та багажу категорії INT-DOM, введеною в дію наказом ДПМА «Бориспіль» від 07.10.2014 № 01-07-1008.
Відповідно до п.п. 3.1. Технології пасажири категорії INT-DOM, які у пункті відправлення зареєстрували багаж до кінцевого пункту призначення, слідують трансфером через аеропорт «Бориспіль» з проходженням необхідних формальностей, передбачених при переміщенні через державний та митний кордони (паспортний контроль, митний контроль та митне оформлення, контроль на безпеку), при цьому отримують свій багаж у кінцевому пункті призначення.
Згідно з п.п. 3.2. багаж пасажирів категорії INT-DOM набуває статусу внутрішнього після завершення митного контролю та доставки багажу цієї категорії до зони комплектування багажу відповідного внутрішнього рейсу.
У відповідності до п.3.3 пасажири категорії INT-DOM набувають статусу внутрішніх пасажирів з моменту залишення зони митного контролю.
19.09.2018 р. о 15 год. 20 хв. під час проведення митного контролю трансферного багажу у багажному відділенні терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» із застосуванням технічних засобів контролю за допомогою рентген-апарату, який знаходиться в тому ж багажному відділенні вищевказаного терміналу, у багажі громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), а саме, в одній дорожній валізі з багажною биркою, виписаною на ім’я KUMAR № 0566 PS 792988 було виявлено:
1) «THALIX-100» виробник «Natco Pharma Limited» ОСОБА_2 - 60 упаковок по 30 пігулок;
2) «Tenofovir Alafenamide», виробник «Mylan laboratories limited», ОСОБА_2 – 16 упаковок по 30 пігулок;
3) «Sofosbuvir Hepcinat», виробник «Natco pharma limited», ОСОБА_2 – 10 упаковок по 28 пігулок;
4) «Velpanat», виробник «Natco Pharma Limited», ОСОБА_2 – 35 упаковок по 28 пігулок;
5) «P-CARZINE», виробник «Alkem laboratories limited», ОСОБА_2 – 13 упаковок по 50 пігулок;
6) «Zoldria», виробник «Cipla», ОСОБА_2 - 24 упаковок по 1 флакону для ін’єкцій;
7) «Tenvir-EM», виробник «Cipla», ОСОБА_2 - 10 упаковок по 30 пігулок;
8) «Votrient» , виробник «Novartis Healthcare Pvt. Ltd.», ОСОБА_2 – 16 упаковок по 30 пігулок.
Всього 184 картонних фабричних упаковок. Виявлені предмети знаходилися у одній дорожній валізі громадянки (Багажна бирка виписана на ім’я KUMAR № 0566 PS 792988), без ознак приховування.
Документів, що підтверджують вартість препаратів, а також рецепту, виданого на його ім’я, на переміщувані лікарські засоби пасажир не надав.
Ввезення лікарських засобів відповідно до Закону України „Про лікарські засоби” № 123/96-ВР від 04.04.1996р. зі змінами та доповненнями, без відповідних сертифікатів заборонено. Порядок ввезення громадянами лікарських засобів, а також їх обсяги визначено Постановою КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”.
З виявлених лікарських засобів громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) було пропущено 5 упаковок кожного найменування, відповідно до Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”.
За протоколом про порушення митних правил вилучено 144 упаковки з лікарськими засобами.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) не надав, з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався. Рецепта на переміщувані ним препаратів не мав.
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Таким чином, громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), який прибув до України з ОСОБА_2, м. Делі, м. Делі, рейсом № 392, літаком а/к "МАУ", під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), що полягають у переміщенні через митний кордон України каналом спрощеного митного контролю «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв’язку з цим працівниками митниці 19.09.2018 р. складено протокол про порушення митних правил № 0745/12500/18, один примірник якого вручено під підпис громадянину ОСОБА_3 (Kumar Umesh), і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином (а.с.4), явку представника не забезпечила. У своїх письмових поясненнях, наданих ним під час оформлення протоколу про порушення митних правил, які містяться в матеріалах справи (а.с.7-8) зазначив, що ліки він придбав в м. Делі, знаходились вони в його багажі, який повинен був летіти в м. Дніпро. Митних правил України він не знає і вважав, що оскільки багаж прямує до Дніпра, то і декларувати потрібно його там. Зазначив, що вчинив дане порушення митних правил з необережності, у зв’язку з тим, що не знав митних правил України.
Представник митниці протокол підтримала, та зазначила, що громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученого товару.
Суддя, заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
В судовому засіданні встановлено, що громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), який прилетів до України з ОСОБА_2, м. делі, рейсом № 392, літаком а/к "МАУ", самостійно обрав форму спрощеного митного контролю через зону "зелений коридор", а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) та його багаж через аеропорт «Бориспіль» слідував трансфером до м. Дніпро рейсом авіакомпанії 7W105 по „Технології обслуговування пасажирів та багажу категорії INT-DOM, введеною в дію наказом ДПМА «Бориспіль» від 07.10.2014 № 01-07-1008.
Відповідно до п.п. 3.1. Технології пасажири категорії INT-DOM, які у пункті відправлення зареєстрували багаж до кінцевого пункту призначення, слідують трансфером через аеропорт «Бориспіль» з проходженням необхідних формальностей, передбачених при переміщенні через державний та митний кордони (паспортний контроль, митний контроль та митне оформлення, контроль на безпеку), при цьому отримують свій багаж у кінцевому пункті призначення.
Згідно з п.п. 3.2. багаж пасажирів категорії INT-DOM набуває статусу внутрішнього після завершення митного контролю та доставки багажу цієї категорії до зони комплектування багажу відповідного внутрішнього рейсу.
У відповідності до п.3.3 пасажири категорії INT-DOM набувають статусу внутрішніх пасажирів з моменту залишення зони митного контролю.
Відповідно до Закону України „Про лікарські засоби” № 123/96-ВР від 04.04.1996р. зі змінами та доповненнями, ввезення лікарських засобів без відповідних сертифікатів заборонено.
Порядок ввезення громадянами лікарських засобів, а також їх обсяги визначено Постановою КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”. Так, громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах: у кількості, що не перевищує п’яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини); у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров’я;
З виявлених лікарських засобів громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) було пропущено 5 упаковок кожного найменування, відповідно до Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”.
За протоколом про порушення митних правил вилучено 144 упаковки з лікарськими засобами.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації та документів, що підтверджують вартість препаратів, а також рецепту, виданого на ім’я ОСОБА_3 (Kumar Umesh), на переміщувані лікарські засоби громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh)не надав.
Таким чином, товар, ввезення якого намагалася здійснити громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) при переміщенні через митний кордон України підлягає обов'язковому декларуванню та відноситься до категорії товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України відповідно до Постанови КМУ № 458 від 23.05.2012 року „Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування”.
Відповідно до висновку експерта № 142005803-0690 від 01.11.2018 року надані на дослідження зразки товарів не зареєстровані в Україні в Державному реєстрі лікарських засобів та не підлягають реалізації в мережах аптек України.
Відповідно до вимог законодавства на території України можуть реалізовуватись лише зареєстровані лікарські засоби, крім випадків, передбачених Законом України «Про лікарські засоби» від 04 квітня 1996р. №123/96-ВР (зі змінами). Реалізація лікарських засобів здійснюється лише за наявності сертифіката якості, що видається виробником (для імпортованих лікарських засобів - імпортером (виробником або особою, що представляє виробника лікарських засобів на території України), а також їх належного маркування українською мовою.
Загальна вартість препаратів (по 1 упаковці кожного найменування), що надані на дослідження за постановою про призначення комплексної експертизи від 02.10.2018 у справі про порушення митних правил №0745/12500/18, становить 28332,00 грн.
В результаті проведених досліджень у складі всіх наданих зразків хімічні сполуки, що підпадають під дію постанови Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000р. №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» (із змінами і доповненнями) та наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17.08.2007 №490 «Про затвердження Переліків отруйних та сильнодіючих лікарських засобів» (із змінами), не виявлені.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав форму проходження митного контролю "зелений коридор", - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор".
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) перетнув "білу лінію", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор", таким чином перемістив через митний кордон України лікарські засоби, які обмежені законодавством України.
Так, вина правопорушника підтверджується, дослідженими у судовому засіданні, письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил № 0745/12500/18 від 19.09.2018 р., з яким він ознайомлений та який ним власноручно підписано (а.с.2-6), письмовими поясненнями, наданими ним під час оформлення протоколу про порушення митних правил (а.с.7-8), даними доповідної записки головного державного інспектора першого відділу оперативного реагування УПМП та МВ Київської митниці ДФС ОСОБА_5 від 20.09.2018 р. щодо складання протоколу про ПМП № 0745/12500/18 (а.с.9-11), даними доповідної записки головного державного інспектора першого відділу оперативного реагування УПМП та МВ Київської митниці ДФС ОСОБА_6 від 20.09.2018 р., багажною биркою (а.с. 19), описом предметів (а.с.20-21 ), висновком експерта № 142005803-0690 від 01.11.2018 року (а.с.31-39), іншими матеріалами справи та встановлена судом.
Своїми діями правопорушник громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh) порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення вищезазначеного товару через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.
Стаття 471 МК України, передбачає застосування до правопорушника адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосереднім предметом правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.
На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
Пом’якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. В той же час, суддею встановлено наявність обтяжуючих відповідальність обставин, визначених ст. 35 КУпАП, а саме пунктом другим частини першої указаної статті – повторне вчинення протягом року однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Так, згідно доданих митницею документів, ОСОБА_3 притягався до відповідальності за ст. 471 МК України згідно постанови Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 09.02.2018 року (справа №359/429/18), і відповідно згідно судового рішення встановлювалась його вина у вчиненні зазначеного митного правопорушення з накладенням відповідного стягнення та поверненням вилученого товару – медичних препаратів.
Суддя враховує, що останній належних висновків не зробив, протягом року повторно вчинив аналогічне порушення митного законодавства, що свідчить, на думку судді, про наявність достатніх підстав для застосування визначеного санкцією статті 471 МК України стягнення у вигляді конфіскації вилученого товару.
Зважаючи на викладене, матеріали справи, встановлені судом обставини, та зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушницю має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученого товару, оскільки лікарські препарати є обмежені до ввозу на митну територію України.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_3 (Kumar Umesh) в подальшому.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
На підставі викладеного та керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 3, 10, 197, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя -
п о с т а н о в и в :
Визнати винним громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина ОСОБА_2 серії J №4794440, виданий 03.11.2010 року, посвідка на постійне проживання в Україні серії ДП №16154, видана 20.02.2007 року, орган що видав – УМВС України), у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. на користь держави України (одержувач: Борисп. УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).
Вилучений товар, згідно з протоколом про порушення митних правил № 0745/12500/18 від 19.09.2018 р., а саме лікарські препарати:
-«THALIX-100» виробник «Natco Pharma Limited» ОСОБА_2, 55 упаковок по 30 пігулок;
-«Tenofovir Alafenamide», виробник «Mylan laboratories limited» ОСОБА_2, 11 упаковок по 30 пігулок;
-«Sofosbuvir Hepcinat», виробник «Natco pharma limited» ОСОБА_2, 5 упаковок по 28 пігулок;
-«Velpanat», виробник «Natco Pharma Limited» ОСОБА_2, 30 упаковок по 28 пігулок;
-«P-CARZINE», виробник «Alkem laboratories limited» ОСОБА_2, 8 упаковок по 50 пігулок;
-«Zoldria», виробник «Cipla» ОСОБА_2, 19 упаковок по 1 флакону для ін’єкцій;
-«Tenvir-EM», виробник «Cipla» ОСОБА_2, 5 упаковок по 30 пігулок;
-«Votrient» , виробник «Novartis Healthcare Pvt. Ltd.» ОСОБА_4, 11 упаковок по 30 пігулок - конфіскувати.
Стягнути з громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 (Kumar Umesh), ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина ОСОБА_2 серії J №4794440, виданий 03.11.2010 року, посвідка на постійне проживання в Україні серії ДП №16154, видана 20.02.2007 року, орган що видав – УМВС України) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк