МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2018 р.
№ 1440/2301/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:
Товариства з обмеженою відповідальністю «Рейдовий термінал «КОНКОРД», вул. Лягіна, 4/1, м. Миколаїв, 54001
до відповідача:
Головного управління ДФС у Миколаївській області,
вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
Державної фіскальної служби України,
Львівська площа, 8, м.Київ, 04053
про:
визнання протиправним та скасування наказу від 07.09.2018 № 1979, визнання протиправними дій ,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рейдовий термінал «КОНКОРД» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі – відповідач 1), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 2) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Миколаївській області від 07.09.2018 року №1979 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" (ЄДРПОУ 39871068)".
- визнати протиправним дії Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2018 рік, шляхом коригування в квітні 2018 року.
Ухвалою суду від 24.09.2018 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.10.2018 року до участі у справі в якості співвідповідача долучено Державну фіскальну службу України.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що винесений Головним управлінням ДФС у Миколаївській області наказ від 07.09.2018 року №1979 є протиправним та таким, що не відповідає чинному законодавству, а саме пунктам 77.1, 77.2 ст.77, п.п.75.1.2 п.75.1 cm.75 Податкового кодексу України (далі – ПК УКраїни), та вимогам розділу III Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року N° 524, а дії Головного управління ДФС в Миколаївській області щодо включення позивача до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2018 рік шляхом коригування у квітні 2018 року є протиправним, оскільки документальна планова перевірка призначена за відсутності підстав для її проведення.
Головне управління ДФС у Миколаївській області з позовними вимогами не погоджується, про що зазначило у відзиві на позовну заяву.
Відповідач 1 зазначив, що ним були дотримані всі вимоги, передбачені Податковим кодексом України, які дають право та підстави контролюючому органу проводити документальні планові перевірки.
Вимоги до основних реквізитів оскаржуваного наказу відповідно до ст. 81 ПК України , не дотримання яких є підставою для визнання його недійсним, відповідачем дотримані, а також зауважив у відзиві, що доказів спростування вищезазначеного, позивачем не надано.
Крім того, відповідач 1 зазначив, що функцією територіального органу ДФС є лише формування Проектів коригування планів-графіків, які в подальшому затверджуються ДФС України.
Тобто, позовні вимоги щодо неправомірності дій Головного управління ДФС в Миколаївській області стосовно включення позивача до коригування Плану-графіку є необґрунтованим. Позивач був включений до Плану-графіка проведення перевірок відповідно до вимог ст.77 ПК України, оскільки за результатами аналізу показників діяльності суб’єкта господарювання за 2017 рік, позивач мав 4 види критеріїв ризику несплати податків високого ступеня.
Отже, відповідачем було дотримано вимоги законодавства щодо віднесення позивача до коригування плану-графіка перевірок відповідно до вимог ст.77 ПК України, а оскаржуваний наказ виданий та оформлений відповідно до норм ПК України, тому є правомірним та таким, що відповідає чинному законодавству, а дії ГУ є законними та обгрунтованими.
Державна фіскальна служба України заперечує проти позовних вимог та зазначила у відзиві на позовну заяву, що позовні вимоги позивача стосуються лише дій та рішень Головного управління ДФС України в Миколаївській області, та не містять вимог до ДФС України, тому є безпідставними.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи та докази, що містяться в ній, суд дійшов висновку про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС у Миколаївській області видано наказ про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю «Рейдовий термінал «КОНКОРД» на підставі коригування плану графіку на 2018р.
12.09.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" отримало від Головного управління ДФС у Миколаївській області повідомлення від 12.09.2018 року №617/14-29-03-67 про проведення з 28.09.2018 року документальної планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС.
В якості підстави для проведення перевірки до повідомлення додано копію наказу ТУ ДФС від 07.09.2018 року №1979 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" (ЄДРПОУ 39871068)".
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.21 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення. Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Така перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.(пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України).
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану- графіка перевірок.
Згідно з п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно інформації розміщеної на офіційному сайті ДФС України, TOB "РТК" не було включено до плану-графіка документальних планових перевірок на поточний рік. України.
Згідно п.77.2. ст.77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Відповідно до п.77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 затверджено "Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок №524).
Згідно з п.2 розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів- графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-У цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційних систем Державної фіскальної служби України.
Відповідно до п. З та 4 розділу І Порядку №524 узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року №805, проекти планів-графіків на наступний квартал формуються територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Річні плани-графіки не потребують узгодження з органами державного фінансового контролю.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом ДСК та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
До плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу II ПК України.
У відповідності до п.3 розділу III Порядку № 524, до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Відповідно до п.2 розділу III Порядку № 524 формування переліку платників податків до розділів І та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами п.5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. При плануванні на І квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за попередній рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При формуванні річного плану- графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.
Нормами пунктів 4, 5 розділу III Порядку № 524 передбачено, що до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Судом встановлено, що позивач не був включений до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік.
Його включення відбулося в квітні 2018 року шляхом коригування, розміщеного на офіційному порталі Державної фіскальної Служби України, а сам оскаржуваний наказ винесений 07.09.2018 року, що є протиправним.
Таким чином, суд з урахуванням вищевикладеного, вважає, що оскаржуваний наказ від 07.09.2018р. є таким, що не ґрунтується на нормах Податкового кодексу України та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб’єкт владних повноважень, не довів перед судом правомірність своїх дій щодо прийнятого ним наказу та не надав суду жодного доказу підтвердження правомірності своїх дій.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 158- 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рейдовий термінал «КОНКОРД» (вул. Лягіна, 4/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39871068) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) , Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39394277) від 07.09.2018 року №1979 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" (ЄДРПОУ 39871068)".
3. Визнати протиправним дії Головного управління ДФС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39394277) щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейдовий термінал "КОНКОРД" (ЄДРПОУ 39871068) до плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2018 рік, шляхом коригування в квітні 2018 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рейдовий термінал «КОНКОРД» (вул. Лягіна, 4/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39871068) судовий збір в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 коп.), сплачений платіжним дорученням № 1818 від 19.09.2018р. та судовий збір в розмірі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень 40 коп.), сплачений платіжним дорученням № 1825 від 20.09.2018р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов