
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Справа № 201/13279/18
Провадження № 1-кс/201/7619/018
УХВАЛА
05 грудня 2018 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Федоріщев С.С., з секретарем судового засідання Максимовою О.В., розглянувши клопотання старшого слідчий з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_1, погодженого прокурором відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 32018040000000071 від 07.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшло клопотання старшого слідчий з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_1, погодженого прокурором відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 32018040000000071 від 07.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор посилався на те, що ОСОБА_3 (і.п.н.2084317926), ОСОБА_4 (і.п.н. НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (і.п.н. НОМЕР_3), здійснюючи фінансово-господарську діяльність (торгівля фармацевтичними товарами) в період 2015 - 2018 років шляхом приховування отриманого доходу, в порушення норм Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), ухилились від сплати податків на суму, яка в тисячу і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим заподіяли державі збитки у значних розмірах.
Також, від оперативного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області отримано інформацію, згідно якої встановлено, що на теперішній час фізичні особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, разом із ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 організували торгівельну мережу з роздрібної торгівлі лікарськими засобами на території Дніпропетровської області. Роздрібна реалізація лікарських засобів здійснюється через власну торгівельну мережу аптек «Віта-фарм» та «Пульс».
Встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 являються власниками та службовими особами ТОВ «Віта-фарм» (код 30268339), ТОВ «Фарматех» (код 30195617), ТОВ «РК Аптечний склад» (код 36442304).
Так, створена мережа аптек - «Віта-фарм» та «Пульс» здійснює діяльність без РРО (касових апаратів) та від імені СПД – фізичних осіб-підприємців, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування (2 група), яка передбачає дохід не більше 1,5 млн. грн. за рік та не зобов’язує встановлення РРО. Роздрібна торгівля здійснюється фізичними особами-підприємцями, а саме: ФОП ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8 (іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10).
ТОВ «Віта-фарм» (код 30268339) являється основними постачальником лікарських засобів в адреси: ФОП ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8 (іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10). Реалізація лікарських засобів в адреси вказаних фізичних осіб-підприємців здійснюється за готівку та не знаходить свого відображення в повному обсязі в бухгалтерському та податковому обліках ТОВ «Віта-фарм» (код 30268339), таким чином приховується фактична кількість реалізованого товару та отриманого доходу.
Згідно чинного законодавства, в разі перевищення фіксованої ставки при отриманні доходу, фізичні особи-підприємці повинні перейти на загальну систему оподаткування, зареєструватись платниками ПДВ, зареєструвати РРО та сплачувати до бюджету ПДФО, ПДВ. Але, з метою ухилення від сплати податків, ФОП ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8Г.(іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10) приховують реальний прибуток підконтрольних фізичних осіб-підприємців, з метою їх подальшого перебування на спрощеній системі оподаткування - 2 групі та сплачувати до бюджету лише ставку єдиного податку.
Таким чином, ОСОБА_3, ОСОБА_4, разом із ФОП ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8Г.(іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10), маючи розвинуту мережу аптек, отримують неконтрольований державними органами дохід від реалізації лікарських засобів та товарів медичного призначення.
Також, оперативним управлінням ГУ ДФС у Дніпропетровській області встановлено, що ОСОБА_3 (і.п.н.2084317926), ОСОБА_4 (і.п.н. НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (і.п.н. НОМЕР_3) та підконтрольні їм ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8Г.(іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10) здійснюють реалізацію лікарських засобів, торгівля якими заборонена Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Крім цього, оперативним управлінням ГУ ДФС у Дніпропетровській області встановлено, що на ОСОБА_3 (і.п.н.2084317926), ОСОБА_4 (і.п.н. НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (і.п.н. НОМЕР_3) та на підконтрольних їм фізичних осіб-підприємців працює понад 50 чоловік, більшість з яких офіційно не оформлена, або отримує мінімальну заробітну платню. Виплата заробітної плати здійснюється готівкою один раз в місяць.
Таким чином, здійснюючи свою діяльність, ОСОБА_3 (і.п.н.2084317926), ОСОБА_4 (і.п.н. НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_6 (і.п.н. НОМЕР_3) та підконтрольні їм ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4), ФОП ОСОБА_8Г.(іпн. НОМЕР_5), ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3), ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6), ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_7), ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_8), ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_9), ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_10) ухиляються від сплати податків, здійснюють реалізацію заборонених лікарських засобів, порушують трудове законодавство та інші норми діючого законодавства України.
На підставі вищевикладеного слідчий для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення просить суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів та їх вилучення (виїмку), що містять банківську таємницю в АТ «АЛЬФА-БАНК» у м. Києві (МФО 300346).
Слідчий надав до суду клопотання про слухання справи за його відсутністю.
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань. Національної поліції, Національному антикорупційному бюро України, Антимонопольного комітету України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.
Будь-яка інша інформація та в іншому обсязі, що стосується фізичних та юридичних осіб та містить банківську таємницю, може бути розкрита тільки на письмовий запит або з письмового дозволу власника такої інформації, оформленого відповідно до вимог нормативно-правових актів України, або за рішенням суду.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Нечипорук та Йонкало проти України" від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fох, Campbell and Hartley v. the United Kingdom), п. 32, Series A, № 182).
У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 09.06.2005), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24.03.2005), Європейський суд з прав людини зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Частиною 2 ст. 91 КПК України передбачено, що доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження. Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, а також шляхом проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим кодексом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів, як один із заходів забезпечення кримінального провадження, полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володіння якої знаходяться такі речі та документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їхні копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Як випливає з положень п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв’язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Крім того, частиною шостою вищезазначеної статті Кримінального процесуального закону також передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо стороною кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п’ятою цієї статті буде доведено можливість використання як доказів відомості, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів
Суддя, дослідивши клопотання та матеріали додані до нього, дійшов висновку, що клопотання слідчого про надання тимчасового доступу підлягає задоволенню, оскільки слідчим надано суду належні та достатні докази того, що дана слідча дія є необхідною. у даному кримінальному провадженні, так як проведення тимчасового доступу може дозволити органу досудового розслідування виявити та зафіксувати відомості щодо обставин вчинення даного кримінального правопорушення, встановити коло причетних осіб, а також для ефективного та повного досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні. Крім того, слідчим суддею враховано те, що здобути необхідну для досудового розслідування інформацію іншим шляхом, окрім як звернення до слідчого судді із клопотанням про тимчасового доступу та отримання останнього, є неможливим.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 91,93 110,131-132, 159-160 163–166, 309, 369–372 КПК України, –
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_1, слідчим слідчої групи ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 та оперативним співробітникам ГУ ДФС у Дніпропетровській області, визначених ОСОБА_1 відповідним дорученням щодо проведення слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 40, 41 Кримінального процесуального кодексу України., прокурору відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів та їх вилучення (виїмку), що містять банківську таємницю в АТ «АЛЬФА-БАНК» у м. Києві (МФО 300346), а саме:
Завірених належним чином копій документів по юридичному оформленню (відкриттю) ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_6) рахунку №26009021254201, ФОП ОСОБА_8 (іпн. НОМЕР_5) рахунку №26004021296101, ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_4) рахунку №26003021295501, ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_3) рахунку №26000021268401, а саме: заяв про відкриття рахунків, договорів на розрахунково-касове обслуговування, картків зі зразками підписів і відбитків печатки; інших документів, що надають право довіреним і іншим особам на розпорядження й використання даними рахунками; договорів банківського рахунку; договорів про використання системи «клієнт-банк», «клієнт-інтернет-банк», «телефонний банкінг» і т.д. з додатками; повідомлення про взяття рахунків на облік органами ДПІ; копії сторінок паспорта або документа, який його замінює, ідентифікаційного коду - службових осіб, довірених осіб, і інших осіб, які відкривали й використовували зазначені банківські рахунки; вхідну та вихідну кореспонденцію між банківською установою та клієнтом банку; кредитну та депозитну справи; інших документів, що свідчать про операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, містять відомості стосовно комерційної діяльності клієнта чи комерційної таємниці; і інші документи юридичної справи по відкриттю й використанню даних рахунків;
заявок на видачу готівки з вищевказаних рахунків, заяв на отримання чекових книжок; договорів, платіжних доручень, інших фінансових документів, які стали підставою для руху коштів по рахункам;банківських виписок та чеків, підтверджуючих видачу готівки за період з 01.01.2015 року по теперішній час (або до моменту закриття рахунку);
документів (в роздрукованому та електронному вигляді), що містять відомості про розрахункові банківські операції по руху грошових коштів по вищевказаним рахункам, у прибутковій і видатковій частині із вказівкою вхідних і вихідних сум платежів, дат, часу операції, відправника й одержувача коштів, даних банків відправників і одержувачів, номерів їх рахунків, призначення платежу за період з 01.01.2015 року по теперішній час (або до моменту закриття рахунку).
Строк дії цієї ухвали 30 діб з дня її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Суддя С.С. Федоріщев