
17.12.2018
Справа №489/6009/18
Провадження №2-а/489/254/18
РІШЕННЯ
Іменем України
17 грудня 2018 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі: головуючого судді Румянцевої Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови серії НК №391305 від 18.09.2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якою його притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 3, 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., оскільки постанова є необґрунтованою, незаконною та підлягає скасуванню, посилаючись на те, що він рухався автошляхом М14 та ним використовувалися засоби пасивної безпеки, зокрема він був пристебнутий ременем безпеки. Ремінь безпеки був ним відстебнутий лише після повної зупинки транспортного засобу. Також вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП є незаконним, оскільки відповідно до ст.. 35 Закону України «Про дорожній рух» легкові автомобілі не підлягають обов'язковому технічному контролю. Вага малотоннажного фургону В Mersedes Вenz 212, складає лише 2,8 тонни та згідно п. «J» свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, його автомобіль віднесено до категорії «В».
Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 16.10.2018 року прийнято справу до провадження та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до вимог ст. 178 КАС України сторони в судове засідання не викликалися, проте відповідачу було встановлено строк в п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подачу відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Посилаючись на те, що 18.09.2018 року близько 09 години 10 хвилин відповідач, здійснюючи патрулювання, виявив, що ОСОБА_2 керував автомобілем Mersedes 212, державний номерний знак НОМЕР_1, з не пристебнутим ременем безпеки, та не пройшов обов'язковий технічний контроль на автомобілі який підлягає такому проходженню,чим порушив п. 2.3.в, 31.3. «б» Правил дорожнього руху. Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, відповідачем було складено постанову у справі про адміністративне правопорушення НК № 391305 від 18.09.2018 року та надано позивачеві для ознайомлення. За результатами розгляду адміністративної справи до позивача було застосовано адміністративне стягнення - штраф, у розмірі 340 (триста сорок) гривень, шляхом винесення постанови, яку позивач підписав, та отримав на місці.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що 18.09.2018 року близько 09 години 10 хвилин, відповідач здійснюючи патрулювання виявив, що ОСОБА_2 керував автомобілем Mersedes 212, державний номерний знак НОМЕР_1, з не пристебнутим ременем безпеки, та не пройшов обов'язковий технічний контроль на автомобілі який підлягає такому проходженню,чим порушив п. 2.3.в, 31.3. «б» Правил дорожнього руху.
Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, відповідачем було складено постанову у справі про адміністративне правопорушення НК № 391305 від 18.09.2018 року та надано позивачеві для ознайомлення.
За результатами розгляду адміністративної справи до позивача було застосовано адміністративне стягнення - штраф, у розмірі 340 (триста сорок) гривень, шляхом винесення постанови, яку позивач підписав, та отримав на місці.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 ЗУ «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати та неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п. 2.3.в. ПДР - Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки.
Згідно ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивач стверджує, що рухаючись автошляхом М14, ним використовувались засоби пасивної безпеки. Ремінь безпеки був відстебнутий ним лише після повної зупинки транспортного засобу, а двигун було вимкнуто та тільки для реалізації можливості дістати документи із кишені кофти і подальшого пред'явлення поліцейським, що не забороняється.
Відповідачем не надані докази на підтвердження того, що позивач керував транспортним засобом з не пристебнутим ременем безпеки, а тому суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем правомірності своїх дій щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Крім того, щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП, суд приходить до наступного.
Відповідно до п. 31.3. «б» Правил дорожнього руху, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством:якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Згідно ч. 3 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Статтею 35 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані у підрозділах Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Обов'язковому технічному контролю не підлягають: легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років; технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
Обов'язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з вимогами Постанови КМ України № 137 від 30.01.2012 року «Про затвердження порядку проведення обов`язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу» зазначений у постанові «Порядок» проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС, за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім легкових автомобілів певної категорії та вантажних автомобілів незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, із строком експлуатації до двох років.
Водночас, періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить: для вантажних автомобілів незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки.
Згідно з Правилами дорожнього руху України, транспортні засоби належать до таких категорій: В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми, состав транспортних засобів з тягачем категорії В та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів.
Як вбачається із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, автомобіль, яким керував позивач, MERCEDES-BENZ 212, реєстраційний номер НОМЕР_1, відноситься до типу «Вантажний фургон малотоннажний-В» категорія В, повна маса 2800, маса без навантаження 1998, тобто віднесений до категорії легкових автомобілів категорії «В».
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних до нього причин.
Положеннями ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що на даний автомобіль не поширюються вимоги проведення обов`язкового технічного контролю, технічного стану транспортного засобу, передбачені вищезазначеною постановою по справі про адміністративне правопорушення, доказів на підтвердження того, що позивач порушив п. 2.3.в. ПДР, тобто керував транспортним засобом з не пристебнутим ременем безпеки суду не надано.
Приймаючи до уваги те, що у відповідача відсутні докази щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення, останнім не доведено правомірності своїх дій, та враховуючи те, що в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 242-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції України, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову серії НК №391305 від 18.09.2018 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.3 ч.5 ст.121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грнивень 00 копійок.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 - закрити.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Кодексу про адміністративне судочинство України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 297 КАС України безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2.
Відповідач: Департаменту патрульної поліції, місце знаходження: м.Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРОПУ 40108646.
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум'янцева
Повний текст судового рішення складено «17» грудня 2018 року.