Рішення № 78590724, 23.11.2018, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
363/4386/16-а
Номер документу
78590724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

23.11.2018 Справа № 363/4386/16-а

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2018 року Вишгородського районний суд Київської області в складі головуючого-судді Чіркова Г.Є., при секретарі Гавриленко Ю.С., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, Головного територіального управління юстиції у Київській області, третя особа - ОСОБА_4, про визнання рішення протиправним і скасування,

встановив:

позивачі 15.11.2016 року звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області № 879.4-36-VI від 11 грудня 2014 року, а також визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції, індексний номер: 19405212 від 17 лютого 2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області № 879.4-36-VI від 11 грудня 2014 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється» прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, порушує права позивача та підлягає скасуванню. Крім того підлягає скасуванню і рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції, індексний номер: 19405212, яке прийнято на підставі рішення Новопетрівської сільської ради.Порушення своїх прав позивачі обґрунтовують тим, що відповідач безпідставно і незаконно змінив цільове призначення земельної ділянки ОСОБА_4, де остання здійснює будівництво всупереч вимогам ДБН. Зважаючи, що будівельні роботи ведуться з порушенням норм чинного законодавства, що загрожує зсувом ґрунту та може привести до руйнування будинку позивача, останній просив позов задовольнити з викладених у ньому підстав.

Позивач ОСОБА_1 та його представник в суді просили позов задовольнити з викладених у ньому підстав.

Позивач ОСОБА_2 подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та просив позов задовольнити з викладених у ньому підстав.

Відповідач Новопетрівська сільська рада Вишгородського району Київської області в особі представника Варченко І.В. подала до суду письмову заяву розгляд справи за її відсутності, а також про визнання позову оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0987 (кадастровий номер НОМЕР_1), цільове призначення якої змінюється із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 розроблений без додержання вимог закону.

В суді представник Головного територіального управління юстиції у Київській області Сінько А.А. просив відмовити в задоволенні позову в частині скасування проведення державної реєстрації, яку здійснено правомірно.

Відповідач Головне територіальне управління юстиції у Київській області в особі представника Сінько А.А. подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.

Третя особа ОСОБА_4 в суді проти позову заперечила, оскільки подані позивачем письмові докази згідно вимог чинного законодавства України не завірені і тому не можуть бути прийняті до уваги.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 27.11.2012 року, земельна ділянка загальною площею 0,2140 га з кадастровим номером НОМЕР_2, розташована за адресою: АДРЕСА_2, на праві спільної часткової власності належить ОСОБА_1 - 0,1500 га та ОСОБА_2 - 0,0640 га.

На вказаній земельній ділянці розташований об'єкт нерухомого майна, а саме житловий будинок загальною площею 153,3 кв.м., який на праві спільної часткової власності належить позивачам, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та обтяжень № 45729068 від 16.10.2015 року та свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 16.10.2015 року.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 71834881, земельна ділянка загальною площею 0,0987 га з кадастровим номером НОМЕР_1, розташована за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 29.05.2014 року на праві приватної власності належить ОСОБА_4. Цільове призначення вказаної земельної станом на 29.05.2014 визначено для ведення особистого селянського господарства. Вказана земельна ділянка є суміжною із земельною ділянкою позивачів.

11.12.2014 року сесія Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області за результатами розгляду звернення директора ТОВ «ЛА ЗЕМГРУП» Андрійчука О.В. прийняла рішення № 879.4-36-VI, яким затвердила ОСОБА_4 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0987 (кадастровий номер НОМЕР_1), цільове призначення якої змінюється із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1. Цим самим рішенням змінено цільове призначення вказаної земельної ділянки із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та зобов'язано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 зареєструвати відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

17.02.2015 року державним реєстратором Вишгородського районного управлінням юстиції Київської області цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 змінено із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Також встановлено, що про прийняття спірного рішення сільською радою позивач дізнався 16.09.2016 року, коли отримав його копію за запитом від 15.09.2016 року, а тому шестимісячний строк звернення до суду в цій справі ним не пропущено.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною

земель є всі землі в межах території України.

Згідно ст.ст. 5, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель,

дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою

підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Так, 05.09.2016 року Державною інспекцією сільського господарства в Київській області за результатами розгляду колективної заяви мешканців с. Нові Петрівці щодо порушення вимог земельного законодавства ОСОБА_4 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області направлено клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства.

Відповідно до вказаного клопотання встановлено, що Держсільгоспінспекцією в Київській області розглянуто проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0987 (кадастровий номер НОМЕР_1), цільове призначення якої змінюється із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1, розробленого ТОВ «Ла Земгруп» у 2014 році.

Так, згідно ст. 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Так, відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Згідно ч.ч. 1,2 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Таким чином відповідно до вказаного клопотання даний проект землеустрою розроблений з допущенням ряду порушень, а саме: суміжні землевласники не були повідомлені належним чином відповідно до порядку передбаченого Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками; у проекті землеустрою відсутній висновок відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Вишгородської РДА Київської області, відповідно до викопіювання з генерального плану с. Нові Петрівці Вишгородського району, Київської області, на земельній ділянці ОСОБА_4 з кадастровим номером НОМЕР_1 не передбачено будівництво будь-яких будівель та споруд.

Згідно клопотання Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 05.09.2016 року № 04-11/23, рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області № 879.4-36-VI від 11.12.2014 прийнято всупереч ст.ст. 22, 38, 39 Земельного кодексу України, ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підлягає скасуванню.

Крім того, ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності. Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Повноваження Департаменту ДАБІ у Київській області щодо здійснення архітектурно-будівельного нагляду визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 19.08.2016 року № 698.

15.06.2016 року Департаментом ДАБІ у Київській області проведено позапланову перевірку стосовно дотримання вимог містобудівного законодавства під час будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1. Під час проведення вказаної перевірки виявлено ряд порушень, а саме: будівельні роботи з влаштування зазначених споруд виконані з відхиленням від будівельного паспорту НОМЕР_3 від 10.03.2015, інженерні споруди влаштовані на відстані менше 1 метру від межі земельної ділянки, будівельний паспорт НОМЕР_3 від 10.03.2015 виданий з порушенням та інші.

Так, відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Згідно вимог ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і

правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання

містобудівної діяльності».

За результатами вказаної перевірки Департаментом ДАБІ у Київській області складено акт від 24.06.2016, видано припис № С-2406/1 з вимогою усунути виявлені порушення та припис № С-2406/2 з вимогою зупинити будівельні роботи.

У подальшому 02.08.2016 року Департаментом ДАБІ у Київській області повторно проведено позапланову перевірку виконання вимог припису № С-2406/2 від 24.06.2016 року за результатами якої встановлено, що на вищевказаній земельній ділянці попри заборону на виконання будівельних робіт продовжується будівництво житлового будинку, господарських будівель та споруд. Власник земельної ділянки та будівлі під час виїзду відсутній у зв'язку з чим виконання припису не виконано.

Відповідно до п.п. 1-3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 294 від 09.07.2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція Україниє центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, який реалізує державну політику питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно п. 7 вказаного положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.

На підставі наказу № 110 від 01.02.2017 року, звернення ОСОБА_1 від 15.12.2016 року та направлення № 3 від 02.02.2017 року Департаментом архітектурно-будівельної інспекції України проведено позапланову перевірку Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Вишгородської РДА щодо законності видачі будівельного паспорту НОМЕР_4 від 28.11.2016 року на забудову земельної ділянки АДРЕСА_1.

Під час перевірки встановлено, що об'єктом нагляду під час провадження містобудівної діяльності, маючи підстави щодо повернення пакету документів, у зв'язку з невідповідністю намірів забудови, вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, прийнято рішення про видачу ОСОБА_4 будівельного паспорту забудови земельної ділянки від 28.11.2016 року НОМЕР_4 на об'єкт будівництва: «Індивідуальний житловий будинок та господарській будівлі» за адресою: АДРЕСА_1, чим порушено вимоги ст..ст. 23, 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимоги п.п. 2.1., 2.3., 2.4., 2.10 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі-Мінрегіон) від 05.07.2011 року № 103, розділу III «Порядку проведення містобудівного моніторингу», затвердженого наказом Мінрегіону від 01.09.2011 року № 170, вимоги п.3.21, п. 3.25*, п. 3.25а*, додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», вимоги п.п. 3.3., 3.4., 4.5., 4.11., 4.31. Положення про відділ містобудування архітектури та житлово-комунального господарства Вишгородської РДА від 28.08.2015 року № 306.

З урахуванням встановлених порушень Департаментом архітектурно-будівельної інспекції України прийнято рішення № 1 від 18.04.2017 про скасування дії будівельного паспорту забудови земельної ділянки НОМЕР_4 від 28.11.2016.

Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку про те, що генеральним планом с. Нові Петрівці Вишгородського району, Київської області, на земельній ділянці ОСОБА_4 з кадастровим номером НОМЕР_1 не передбачено будівництво будь-яких будівель та споруд.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0987 (кадастровий номер НОМЕР_1), цільове призначення якої змінюється із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1, розроблений ТОВ «ЛА ЗЕМГРУП» з допущенням ряду порушень, оскільки суміжні землевласники не були повідомлені належним чином відповідно до порядку передбаченого Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, а також відповідно до викопіювання з генерального плану с. Нові Петрівці Вишгородського району, Київської області, на земельній ділянці ОСОБА_4 з кадастровим номером НОМЕР_1 не передбачено будівництво будь-яких будівель та споруд.

Разом з тим, під час здійснення будівельних робіт на земельній ділянці ОСОБА_4 з кадастровим номером НОМЕР_1 не забезпечено дотримання норм ДБН між сусідніми земельними ділянками.

За таких умов рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області № 879.4-36-VI від 11.12.2014 прийнято всупереч ст.ст. 22, 38, 39 Земельного кодексу України, ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підлягає скасуванню.

Відтак, рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції, індексний номер: 19405212 від 17 лютого 2015 року яким цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 змінено із земель для ведення особистого селянського господарства на землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд також підлягає скасуванню.

Що стосується доводів представника третьої особи ОСОБА_4 щодо недоведеності позову на основі належно завірених копій письмових доказів, то суд зазначає наступне.

Так згідно ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

З письмової заяви від 01.12.2016 року відповідачем позов та всі обставини викладені в ньому визнано повністю. Підстав для того щоб не погоджуватися із цим судом не встановлено.

Крім того на відміну від матеріального закону, процесуальний закон про адміністративне судочинство не має зворотної дії.

Згідно ч. 3 та ч. 4 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Отже чинний на момент подачі позову, письмових доказів і заяви про визнання позову в 2016 році КАС України не вимагав від учасників справи подання копій письмових доказів в порядку ст. 94 КАС України.

За таких обставин підстав відкинути наявні в справі письмові докази, як недопустимі у суду немає.

Отже позовна заява та заява відповідача про визнання позову є обґрунтованими, відповідають вимогам закону, а тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-251 КАС України,

вирішив:

позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області № 879.4-36-VI від 11 грудня 2014 року.

Визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції, індексний номер: 19405212 від 17 лютого 2015 року.

Повний текст рішення складено 17 грудня 2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складання повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Суддя