Рішення № 78587047, 04.12.2018, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
04.12.2018
Номер справи
464/3010/17
Номер документу
78587047
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/3010/17

пр.№ 2-а/464/61/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.12.2018 року

Сихівський районний суд м. Львова

в складі: головуючої судді Бойко О.М.,

секретар судового засідання Гаврилишин О.Б.,

з участю:представника позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Папроцького І.М.

представника третьої особи ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ай.Пі.Груп», Львівське комунальне підприємство «Архітектурно-будівельний нагляд» про скасування припису та постанови та за позовом Львівського комунального підприємства «Архітектурно-будівельний нагляд» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ай.Пі. Груп», ОСОБА_5 про скасування припису та постанови, -

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 12.04.2017 щодо зобов'язання у двомісячний строк усунути порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, та скасування постанови №006-вих-2068/90 від 25.04.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 96-1 КУпАП, та накладення штрафу у розмірі 15 300 гривень. Позов обґрунтовано тим, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва „Реконструкція приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 та №2". В ході перевірки посадовими особами Інспекції ДАБК встановлено, що проектна документація ЛКП „Архбуднагляд" розроблена та передана замовнику з порушенням законодавства, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів. Зокрема, не визначено категорії готелю, основний вхід в готель не обладнано тамбуром, не створено належні умови для доступу і проживання осіб з інвалідністю, які пересуваються на кріслах-колясках, деякі номери та шахта ліфта запроектовано з порушенням будівельних норм. Вказані порушення, на думку відповідача, є підставою для адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 96-1 КУпАП. Разом з тим, позивач зазначив, що у 2013 році був розроблений проект і отримано дозвіл на будівельні роботи. У 2016 році здійснено коригування робочого проекту та усі, перелічені в акті перевірки, зауваження були виявлені ще до проведення позапланової перевірки. Крім цього, вважає, що позапланова перевірка проведена з порушенням чинного законодавства щодо підстав та порядку проведення такої. Так, Інспекцією ДАБК на виконання припису ДАБІ у Львівській області від 20.03.2017 проведено позапланову перевірку у період з 06 до 12 квітня 2017 року. Проте, зазначеним приписом було зобов'язано в тридцятиденний строк усунути порушення містобудівного законодавства, однак такий строк на час проведення позапланової перевірки ще не завершився. Крім цього, керівник ЛКП „Архбуднагляд" Юзич Н.Г. та головний архітектор проекту ОСОБА_5 не були присутні під час проведення перевірки, однак в акті зазначено протилежне. Припис останні взагалі не отримували. Вищевказані обставини, на думку позивача, свідчать про незаконність перевірки, а відтак припису та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та є підставою для їх скасування.

Позивач ЛКП «Архітектурно-будівельний нагляд» звернулося до суду з позовом, з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, до відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 12.04.2017 щодо зобов'язання ЛКП «Архітектурно-будівельний нагляд» у двомісячний строк з дати його винесення усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також скасування постанови №006-вих-2069/55 від 25.04.2017 року про притягнення ЛКП «Архбуднагляд» до відповідальності, передбаченої абз.2 ч.1 ст.2 Закону України « Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладення штрафу у сумі 144000 гривень. Підставами позову є аналогічні обставини, зазначені в позовній заяві ОСОБА_5

Ухвалою Сихівського районного суду від 19.06.2017 року вказані позови об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_5, представник позивача ЛКП «Архітектурно-будівельний нагляд»позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні змісту позовних заяв. Просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов ОСОБА_5 та ЛКП «Архбуднагляд» не визнав та пояснив, що перевірка була проведена відповідно до вимог закону, у зв»язку із виявленими порушеннями, які відображені у акті перевірки було складено протоколи про правопорушення та винесено припис. Розгляд складених протоколів відбувся із дотриманням процесуальних вимог, із належним повідомленням про час та місце розгляду. Вважає, шо підстави для скасування припису та постанов відсутні.

Представник третьої особи позов ОСОБА_5 та ЛКП «Архбуднагляд» підтримав у повному обсязі просить такі задоволити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 №208/94-ВР, Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що 01.11.2013 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано декларацію про початок виконання будівельних робіт на реконструкцію приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 і №2. Цьому передувало серед іншого затвердження Департаментом містобудування Львівської міської ради ТзОВ „Ай.Пі.Груп" 01.10.2013 вимог до архітектурно-планувальної частини проекту вказаної реконструкції, а також отримання 16.10.2013 експертного звіту філії ДП „Укрдержбудекспертиза" у Львівській області щодо розгляду проектної документації, згідно з яким робочий проект вказаної реконструкції, відповідно до вимог ДБН А.2.2-3-2012 „Склад та зміст проектної документації на будівництво", розроблений з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва. Відповідальність за проведення проектних робіт та авторський нагляд наказами директора ЛКП „Архітектурно-будівельний нагляд" покладено на головного архітектора проектів ОСОБА_5

15.11.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва „Реконструкція приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 та №2", за результатами якої встановлено, що будівельні роботи проводилися відповідно до отриманої проектної документації.

Судом також встановлено, що 27.05.2016 філією ДП „Укрдержбудекспертиза" у Львівській області видано експертний звіт щодо розгляду проектної документації, згідно з яким виконаний робочий проект „Реконструкція приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 та №2 (коригування)", відповідно вихідних даних на проектування, розроблений з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва.

12.04.2017 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові складено акт позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва „Реконструкція приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 та №2". В ході перевірки посадовими особами Інспекції ДАБК встановлено, що проектна документація ЛКП „Архбуднагляд" розроблена та передана замовнику з порушенням законодавства, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів, а саме: не визначено категорії готелю, яка позначається символом „*" (зірка), основний вхід в готель не обладнано тамбуром, не створено належні умови для доступу і проживання осіб з інвалідністю, що пересуваються на кріслах-колясках, ряд номерів, санвузли у таких, а також шахту ліфта запроектовано з порушенням вимог законодавства, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів.

Крім цього, 12.04.2017 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові видано два приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо головного архітектора проекту ОСОБА_5 та проектанта ЛКП „Архбуднагляд", якими зобов'язано останніх у двомісячний строк усунути виявлені порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також складено протоколи про вчинення адміністративних правопорушень.

Постановою у справі про адміністративні правопорушення від 25.04.2017 ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 96-1 КупАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 15300 грн. Разом із тим, протокол про адміністративне правопорушення, на підставі якого прийнято оскаржувану постанову, складений про вчинення ОСОБА_5 адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.188-42 КУпАП. Однак, цій обставині при прийнятті оскаржуваної постанови не надано жодної оцінки.

Також постановою у справі про адміністративні правопорушення від 25.04.2017 ЛКП „Архбуднагляд" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 26, ч.1 ст. 31 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 144000 грн.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.

Тобто умовою притягнення суб'єкта містобудування до відповідальності є вчинення ним саме протиправного діяння (дії чи бездіяльності), що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Відповідно до висновку будівельно-технічної експертизи №504 від 26.06.2018, проведеної за ухвалою суду, розроблена проектна документація „Реконструкція приміщень готелю в будинку АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок приєднання приміщень квартир №1 та №2" з подальшим коригуванням в 2016 році відповідає вимогам нормативно-правових актів в галузі будівництва.

Крім цього, із акту позапланової перевірки від 12.04.2017 встановлено, що в ході такої перевірки у розпорядження уповноваженої особи Інспекції ДАБК серед іншого були надані виготовлені у 2016 році робочі проекти з коригуванням, які і були предметом дослідження в ході будівельно-технічної експертизи.

Враховуючи наведені обставини, зважаючи на здійснення коригування робочого проекту реконструкції ще у 2016 році, тобто, до проведення перевірки усунуто виявлені порушення, суд приходить до висновку, що органом державного архітектурно-будівельного контролю в ході проведення позапланової перевірки суб'єкта містобудування протиправно прийнято постанови про притягнення позивачів до адміністративної відповідальності та видано приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а тому такі підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 11 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові на користь третьої особи необхідно стягнути витрати, пов'язані з проведенням експертизи. Крім цього, за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові на користь кожного з позивачів необхідно стягнути витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.

На підставі ст.ст. 9, 73-74, 77, 242, 244-246, 286 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати припис, виданий щодо головного архітектора проекту ОСОБА_5, про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.04.2017 року.

Визнати протиправним та скасувати припис, виданий щодо Львівського комунального підприємства «Архітектурно-будівельний нагляд», про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.04.2017 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові №0006-вих-2068/90 від 25.04.2017 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 та накладення штрафу.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові №006-вих-2069/55 від 25.04.2017 про притягнення до адміністративної відповідальності Львівського комунального підприємства «Архітектурно-будівельний нагляд» та накладення штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ай.Пі.Груп» 14 300 (чотирнадцять тисяч триста ) гривень витрат, пов'язаних з проведенням експертизи.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на користь ОСОБА_5 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на користь Львівського комунального підприємства «Архітектурно-будівельний нагляд» 3 760 (три тисячі сімсот шістдесят ) гривень сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Бойко О. М.