
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 грудня 2018 р. № 2040/7762/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - Геращенко Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Введенського селищного голови Геращенко Ганни Юріївни (вул. Центральна, буд. 16, с. Тернова, Чугуївський район, Харківська область, 63521), третя особа Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397655, 63521, Харківська область, Чугуївський район, с. Тернова, вул. Центральна, 16) про визнання дій протиправними та скасування рішень ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Введенського селищного голови Геращенко Ганни Юріївни, третя особа Введенська селищна рада Чугуївського району Харківської області , в якому просить суд :
- визнати дії Введенського селищного голови. Геращенко Ганни Юріївни (місцезнаходження: Харківська область. Чугуївський район, с. Тернова, вул. Центральна. 16) щодо відкриття 33 сесії 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29 травня 2018 року протиправними.
- визнати дії Введенського селищного голови Геращенко Ганни Юріївни (місцезнаходження: Харківська область. Чугуївський район, с. Тернова, вул. Центральна. 16). щодо проведення пленарного засідання 33 сесії 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29 травня 2018 року, під час якого сесією приймались рішення, винесені на її порядок денний, протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії голови Введенської селищної ради Геращенко Г.Ю., які полягають у відкритті та проведенні 33 сесії 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29 пня 2018 року і прийнятті нею рішень на засіданні сесії суперечать вимогам ч. 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ці дії є протиправними.
Позивач та його представник у судовому засіданні просили задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.
Відповідач у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов зазначив, що доводи позовної заяви є безпідставними та помилковими, а позов не підлягає задоволенню, оскільки вчинені нею дії та прийняті рішенння не мали наслідком порушення прав позивача.
Суд вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що до Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області 7 скликання обрано 22 депутати, Введенським селищним головою Чугуївського району Харківської області на підставі рішення І сесії VII скликання "Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів селищної ради та селищного голови" від 10 листопада 2015 року обрано головою Геращенко Ганну Юріївну.
29 травня 2018 року проведена 33 сесія 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області, на якій були присутні 11 депутатів Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області : ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та Голова Введенської селищної ради - Геращенко Ганна Юріївна.
Згідно додатку 4 та Рішення 33 сесії 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29.05.2018 року «Про затвердження порядку денного 33 сесії селищної ради 7 скликання», на пленарному засіданні сесією ради прийняті рішення:
1. Про внесення змін до рішення II сесії VII скликання про "Про утворення постійних комісій селищної ради, затвердження їх складу та обрання голів постійних комісій"..
2. Про внесення змін до рішення XXVII сесії VII скликання «Про селищний бюджет на 2018 рік» від 20 грудня 2017 року.
3. Про надання матеріальної допомоги мешканцям Введенської селищної ради.
4. Про затвердження переліку приміщень будівлі Введенської селищної ради, які передаються в оренду.
5. Про затвердження технічної документації із землеустрою ОСОБА_15 щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу безкоштовно у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2
6. Про затвердження технічної документації із землеустрою ОСОБА_16 щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу безкоштовно у приватну власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_3.
7. Про надання дозволу ОСОБА_17 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_5
8. Про надання дозволу ОСОБА_18 на приватизацію житлового будинку АДРЕСА_4.
9. Про прийняття на баланс вуличного освітлення.
10. Інше
Відповідно до протоколу XXXIII сесії VII скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за прийняття вищевказаних рішень депутати селищної ради проголосували одноголосно (депутати: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та голова Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області Геращенко Г.Ю.
Позивач вважає дії голови Введенської селищної ради Геращенко Г.Ю., які полягають у відкритті та проведенні 33 сесії 7 скликання Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29 липня 2018 року і прийнятті нею рішень на засіданні сесії протиправними, оскільки на думку позивача, вона не мала права голосувати за прийняття спірних рішень, оскільки для визнання вказаної сесії повноважною, необхідно було, щоб в її пленарному засіданні брало участь 12 або більше депутатів, які утворюють загальний склад ради. У розумінні статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова не є депутатом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ч.ч. 1,2,4 ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.
Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку; правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради.
Частиною 3 статті 12 вищевказаного закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Згідно з частиною 5 статті 12 Закону України №280/97-ВР на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Згідно пункту 8 частини 4 статті 42 Закону сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
У відповідності до части 4 статті 45 Закону України №280/97-ВР рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Згідно з частиною 1 статті 46 Закону України №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (ч. 4 ст.46).
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць(ч.5.ст. 46).
Відповідно до ч.ч. 11, 12 Закону України №280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос
Дослідивши матеріали справи та вказані вище правові норми, враховуючи, що 29.05.18р. на 33 сесії Введенської селищної ради були присутні 11 депутатів та сільський голова, який відповідно до ст. 59 Закону №280/97-ВР включається до загального складу селищної ради при встановлені результатів голосування та має право голосу, та на нього згідно з ст. 12 поширюється повноваження та гарантії депутатів рад, також приймаючи до уваги, що станом на час проведення вказаної сесії з 22 депутатів 5 депутатів склали повноваження, суд доходить висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв в межах та у спосіб, які передбачені вимогами чинного законодавства, та не допускав протиправних дій.
Крім того, суд зазначає, що статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, у контексті з положеннями частини 1 статті 5 та статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Згідно з вимогами частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відтак, суд звертає увагу на те, що згідно з вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позивач повинен довести факт порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваними діями (бездіяльністю) , рішеннями відповідача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що позивачем не доведено ані факту порушення саме його прав відповідачами, а судом не встановлено факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Введенського селищного голови Геращенко Ганни Юріївни , третя особа Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання дій протиправними та скасування рішень- залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14.12.2018 р.
Суддя Рубан В.В.