Рішення № 78584483, 17.12.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
1140/2785/18
Номер документу
78584483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2018 року справа № 1140/2785/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (в письмовому провадженні) адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фібр ЛТД» (далі - Товариство) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Товариство звернулося до суду з заявою до відповідача про визнання протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 05 травня 2018 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 46616,21 грн. та накладено штрафну санкцію - 11654,06 грн.

У позовній заяві зазначає, що умовами договору оренди землі не передбачено, що індексація нормативно-грошової оцінки землі безумовна підстава зміни розміру орендної плати без внесення відповідних змін до правочину.

Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.25-26).

Зазначає, що у разі індексації нормативно-грошової оцінки землі розмір орендної плати збільшується незалежно від внесення змін до договору оренди.

Ухвалою суду від 07 грудня 2018 року прийнято рішення про заміну первісного відповідача належним та розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.44-45).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, 28 грудня 2007 року Кіровоградська міська рада (орендодавець) та Товариство (орендар) уклали договір оренди землі (а.с.13-15).

Пунктом 4 правочину встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (щомісячний платіж у сумі 739,16 грн.).

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Урядом України формами, які заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження її дії.

На кожний наступний рік орендна плата переглядається протягом січня-лютого у разі зміни коефіцієнтів індексації.

Пунктом 13 договору оренди встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

03 вересня 2012 року сторони договору уклали додаткову угоду (а.с.16).

За її змістом орендна плата встановлена у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно розрахунку щомісячного розміру орендної плати, який становить 4329,76 грн., у його формуванні враховувався добуток коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки (а.с.17-18).

22 березня 2018 року Управління провело камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) Товариства з орендної плати за 2018 рік (а.с.27-28).

Податковий орган встановив, що річна сума орендної плати (51957,08 грн.) повинна бути помножена на коефіцієнти індексації нормативно-грошової оцінки землі (1,249; 1433; 1,06; 1) за 2014-2017 роки.

Керівник Управління погодився з висновками ревізорів та прийняв податкове повідомлення-рішення від 05 травня 2018 року, яким Товариству збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 46616,21 (98573,29 - 51957,08) грн. та накладено штрафну санкцію - 11654,06 грн. (а.с.11).

Юридична оцінка встановлених судом обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами пункту 288.1 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до приписів пункту 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Приписами пункту 288.5 статті 288 ПК України передбачені максимальні та мінімальні розміри орендної плати за землю.

У даному випадку сторони на виконання вимог ПК України встановили мінімальний розмір орендної плати у 3% від її нормативної грошової оцінки.

Отже, мінімальний розмір орендної плати для земельної ділянки, нормативно-грошову оцінку якої проведено, залежить виключно від грошової величини такої оцінки.

Приписами статті 289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що, якщо розмір орендної плати залежить від нормативно-грошової оцінки землі, котра підлягає обов'язковій індексації в силу приписів ПК України, то її величина у грошовому виразі є змінною і не залежить від волі сторін.

У разі індексації нормативно-грошової оцінки землі у сторін не виникає обов'язку внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, оскільки на час укладення правочину вони усвідомлювали, що вона буде змінюватись у грошовому виразі з причини, яка не залежить від їхньої волі.

Тому, законодавець зобов'язав центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та інші державні органи інформувати власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативно-грошової оцінки землі.

Такий обов'язок встановлено, щоб орендар скоригував розмір орендної плати, а орендодавець - дохід, з якого сплачується податок.

Відповідно до приписів пункту 5.2 статті 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Отже, спірні правовідносини в частині встановлення орендної плати за землі комунальної власності регулюються виключно ПК України, навіть за умови, коли інше законодавство суперечить йому.

За таких обставин Управління правомірно проіндексовало нормативно-грошову оцінку земельної ділянки і збільшило Товариству грошове зобов'язання з орендної плати.

Штрафна санкція становить 25% від суми збільшення грошового зобов'язання.

Алгоритм її обчислення відповідає приписами пункту 123.1 статті 123 ПК України.

Цією нормою права встановлено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Правовий висновок суду не узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у аналогічній справі, який міститься у постанові від 20 червня 2018 року (справа №813/3819/17) (а.с.46-48).

Верховний Суд зробив висновок, що індексація нормативно-грошової оцінки землі є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди його учасниками. Індексація не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати і донарахування податковим органом податкового зобов'язання.

Згідно змісту рішення Верховний Суд жодним чином не аналізував приписи статті 289 ПК України та не провів сукупний аналіз з приписами статті 288 цього ж Кодексу.

Відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд переконаний, що під поняттям «суд має враховувати» треба розуміти ознайомлення та осмислення.

У разі непогодження з висновком Верховного Суду, яке ґрунтується на аналізі норм права, котрі не враховувались ним, суд вправі прийняти інше рішення, детально пояснивши мотиви незгоди.

Таким правом скористався суд у даній справі.

Отже, у задоволенні позову належить відмовити.

Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 1762 грн.

Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей