
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2018 р. справа № 0940/2034/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лучко О.О.,
за участю секретаря: Королевич О.В.,
за участю сторін:
представника позивачів: ОСОБА_1
позивача: ОСОБА_2,
позивача: ОСОБА_3,
позивача: ОСОБА_4,
представника відповідача: ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12
до відповідача Калуської міської ради Івано-Франківської області
про визнання протиправними та скасування рішень Калуської міської ради Івано-Франківської області №1618 та №1629 від 24.05.2018 та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
01.11.2018 ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 звернулися до суду з позовом до Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень Калуської міської ради Івано-Франківської області №1618 та №1629 від 24.05.2018 та зобов'язання надати дозволи позивачам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а також для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачі, учасники антитерористичної операції, у травні 2018 звернулися до відповідача із відповідними заявами про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а також для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Рішенням Калуської міської ради Івано-Франківської області №1618 від 24.05.2018 відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянам пільгових категорій у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації (земельні ділянки знаходяться за межами генерального плану м.Калуша). Рішенням Калуської міської ради Івано-Франківської області №1629 від 24.05.2018 відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) громадянам пільгових категорій у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації. Вважають оскаржувані рішення протиправними, оскільки земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд згідно із генеральним планом м.Калуша визначені як територія житлово-громадської забудови, а земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно їх цільового призначення відносяться до земель сільськогосподарського призначення комунальної власності і належать до сільськогосподарських угідь - ріллі. Зазначили про порушення відповідачем порядку розгляду заяв, оскільки оскаржувані рішення були прийняті стосовно всіх заявників , а не окрема за заявою кожного із них. Вважають, що було порушено їхнє право як учасників бойових дій щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва. З цих підстав просили позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 відкрито провадження у адміністративній справі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.11.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві (а.с.117-120). Просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням того, що земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, стосовно яких позивачі подали заяви про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, згідно із генеральним планом м.Калуша визначені як територія житлово-громадської забудови, а саме: територія громадських установ, закладів та підприємств обслуговування, і на такій території не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків; а земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, стосовно яких позивачі подали заяви про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, знаходяться за межами генерального плану м.Калуша. А тому виділення таких земельних ділянок позивачам не відповідає вимогам містобудівної документації. Зазначив, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив.
В судовому засіданні позивачі та представник позивачі підтримали позовну заяву з мотивів, наведених у ній.
Представника відповідача в судове засідання, призначене на 29.11.2018, не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи. Жодних клопотань на адресу суду не надав. А тому суд продовжив розгляд справи за його відсутності.
Ухвалою суду від 29.11.2018 витребувано від Калуської міської ради засвідчену копію генерального плану міста. (а.с.49-50) та оголошено перерву у зв'язку із витребуванням додаткових доказів.
Відповідач надав суду докази, які він витребував (а.с.53-65).
В судовому засіданні, призначеному на 10.12.2018, представник відповідача заперечив проти позову з підстав, наведених у відзиві на позов.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, заслухавши сторін та їхніх представників, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, встановив наступне.
ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в травні 2018 звернулися до Калуської міської ради із заявами про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2,00 га кожному для ведення особистого селянського господарства в районі мікрорайону Підгірки (а.с.15-74).
ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 в травні 2018 звернулися до Калуської міської ради із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок кожному для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в районі вул..Євшана (а.с.32-37, 44-64).
Рішенням Калуської міської ради Івано-Франківської області №1618 від 24.05.2018 відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянам пільгових категорій, зазначених у додатку, у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації (земельні ділянки знаходяться за межами генерального плану м.Калуша) (а.с.121).
Вказаним рішенням відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у наданні такого дозволу.
Рішенням Калуської міської ради Івано-Франківської області №1629 від 24.05.2018 відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) громадянам пільгових категорій, зазначених у додатку, у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації (а.с.122).
Даним рішенням відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у наданні такого дозволу.
Вважаючи прийняті 24.05.2018 Калуською міською радою рішення №1618 та №1629 протиправними, позивачі оскаржили їх у судовому порядку.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
В ч.7 ст.118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара (ч.1 ст.121 ЗК України).
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст.122 ЗК України).
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання ж дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
Як встановлено судом, оскаржуваним рішенням №1618 від 24.05.2018 відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації (земельні ділянки знаходяться за межами генерального плану м.Калуша) (а.с.121).
З цього приводу суд зазначає наступне.
Генеральний план м.Калуша, розроблений у 1978 році Українським державним інститутом проектування міст «Діпромісто» та затверджений рішенням ради у 1979 році (а.с.123, 124,), був актуалізований рішенням Калуської міської ради №1960 від 06.06.2013 відповідно до постанови Верховної ради №2537 від 08.04.2005, якою було змінено межі м.Калуша, а саме: включено у межі міста Калуш 1435,4 гектара земель, які знаходяться у віданні Калуської міської ради та затверджено загальну площе міста - 6453,5 гектара та встановлено межі міста Калуш згідно з додатком.
Відтак, земельні ділянки, з приводу яких позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в травні 2018 звернулися до Калуської міської ради із заявами про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2,00 га кожному для ведення особистого селянського господарства в районі мікрорайону Підгірки знаходяться у межах м.Калуш та в межах актуалізованого генерального плану м.Калуш.
А тому суд вважає протиправною відмову відповідача у наданні дозволів вказаним позивачам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації, а саме: знаходження земельних ділянок за межами генерального плану м.Калуша.
Стосовно оскаржуваного рішення Калуської міської ради №1629 від 24.05.2018, яким ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації (а.с.122), суд зазначає наступне.
Відмова відповідача у наданні таких дозволів вказаним позивачам була обгрунтована тим, що згідно з діючим генеральним планом м.Калуш територія в районі вул.Євшана, яку позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 зацікавлені в одержанні та в отриманні відповідних дозволів, визначена як територія житлово-громадської забудови.
Відповідно до ст.38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм (ст.39 ЗК України).
Відповідно до генерального плану м.Калуша та есплікації ( а.с.178-179) територія в районі вул.Євшана, визначена як територія житлово-громадської забудови, а саме: територія будинків культури, клубів (п.68 експлікації) та будинків міських партійних, радянських та комсомольських організацій (п.75 експлікації). При цьому генеральний план міста був затверджений у 1979 році і станом на 2018 рік новий генеральний план міста не розроблений з урахуванням вимог сьогодення.
Як встановлено судом та вбачається з генерального плану міста поряд розміщуються багатоквартирні будинки та присадибні будинки.
Призначенням земель населених пунктів є створення територіальної основи для компактного розселення людей, обслуговування потреб мешканців населених пунктів.
Поділ земель на різні зони здійснюється відповідно до підзаконних актів. Так, зокрема, відповідно до п. 2.1 ДБН 360-92** територія міста поділяється за функціональним призначенням на сельбищну, виробничу (в т. ч. зовнішнього транспорту), і ландшафтно-рекреаційну зони. Здійснюється і дрібніший поділ: зокрема, промислові райони в місті за архітектурно-планувальними умовами і факторами формування поділяються на містобудівні категорії, для кожної з яких передбачено "функціонально-адекватний склад" підприємств, що розміщуються: промислова зона, комунально-складська зона тощо.
Відтак, виділення території для розміщення будинків міських партійних, радянських та комсомольських організацій, на переконання суду, в силу віджитого історичного пережитку не може бути покладене в основу обґрунтованого виокремлення земель громадської забудови та відмови позивачам у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
При цьому суд враховує і той факт, що відповідно до п.14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій, до яких відносяться особи, які брали безпосередню участь в антитерористичні операції, надаються, серед іншого, пільги щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.
А тому суд вважає протиправною відмову відповідача у наданні ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) у зв'язку із невідповідністю місця розташування об'єктів вимогам містобудівної документації.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання відповідача надати позивачам дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), то позов в цій частині також підлягає задоволенню, оскільки суб'єкт владних повноважень уже прийняв рішення з приводу поданих заяв та відмовив відповідачам у наданні таких дозволів.
Відтак, з метою ефективного захисту прав позивачів та дотримання гарантій того, що спір між сторонами буде вирішений, за умови реалізації відповідачем свого дискреційного повноваження у вигляді прийняття оскаржуваних рішень, суд дійшов переконання про підставність даних позовних вимог та їх задоволення.
Стосовно розподілу судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.139 КАС України).
Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Калуської міської ради Івано-Франківської області №1618 від 24.05.2018 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам пільгових категорій для ведення особистого селянського господарства", яким відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га кожному для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Калуську міську раду надати ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Визнати протиправним та скасувати рішення Калуської міської ради Івано-Франківської області №1629 від 24.05.2018 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам пільгових категорій для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)", яким відмовлено ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Зобов'язати Калуську міську раду надати ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 77300);
ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_2, АДРЕСА_2, 77300);
ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3, АДРЕСА_8 77300);
ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_4, АДРЕСА_9, 77300);
ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_5, АДРЕСА_3, 77300);
ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_6, АДРЕСА_4, 77300);
ОСОБА_9 (паспорт НОМЕР_11, виданий Калуським МВ УМВС 23.11.2010, АДРЕСА_10 77300);
ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_8, АДРЕСА_5, 77300);
ОСОБА_11 (РНОКПП НОМЕР_9, АДРЕСА_6, 77300);
ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_10, АДРЕСА_7, 77300);
Калуська міська рада (код ЄДРПОУ 04054300, вул.Івана Франка, буд.1, м.Калуш Івано-Франківська область, 77300).
Суддя Лучко О.О.
Рішення в повному обсязі складене 17 грудня 2018 р.