Рішення № 78583974, 11.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
0940/1845/18
Номер документу
78583974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2018 р. справа № 0940/1845/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лучко О.О.,

за участю секретаря: Королевич О.В.,

за участю сторін:

представника позивача: Дутчака Т.Г.

представника відповідача: Чорній О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області

до відповідача Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області

про скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-

В С Т А Н О В И В:

09.10.2018 Зеленська сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області звернулася до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій відповідача в ході проведення 22.08.2018 позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері мостобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.08.2018 та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №27/1009/m.5/2018 від 25.09.2018 у розмірі 33 138,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 26.07.2018 начальником Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області видано направлення за №692/1009/m.7/2018 про проведення позапланової перевірки нового будівництва берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в с. Явірник пр.Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області. 22.08.2018 на підставі наказу (розпорядження) Управління державного архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 26.07.2018 за №692-П відповідачем проведено позапланову перевірку щодо дотримання позивачем як суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт щодо нового будівництва берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в селі Явірник присілок Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області. За результатами перевірки складено Акт №692/1009/m.018, яким встановлено порушення норм організації будівельного виробництва ДБН А.3.1-5 2016 та ч.1 ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність». У зв'язку із виявленим порушенням відповідачем винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та надано позивачу строк до 22.09.2018 для усунення виявлених недоліків. 25.09.2018 відповідачем розглянуто справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, за результатами розгляду якої позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 за №208/94-ВР, та відповідно до постанови від 25.09.2018 за №27/1009/m.5/2018 накладено штраф в розмірі 33 138 грн. Зазначив, що позапланову перевірку уповноваженими службовими особами державного архітектурно-будівельного контролю проведено поза межами визначених строків, а рішення керівника відповідного органу про продовження перевірки не виносилось. Позивач вважає такі дії відповідача при проведенні позапланової перевірки та винесення за її результатами припису та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності незаконними та такими, що суперечать порядку проведення державного архітектурно-будівельного контролю, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2018 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Позивачем усунено недоліки позовної заяви в строк визначений судом.

19.10.2018 на адресу суду відповідачем подано заяву про зменшення позовних вимог, яка прийнята судом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 08.11.2018 (а.с.61-68). Суду пояснив, що позапланова перевірка здійснювалася відповідно до наказу від 26.07.2018 692-П, направлення на проведення планового (позапланового) заходу від 26.07.2018 № 692/1009/m.7/2018 та відповідно до листа Івано-Франківської місцевої прокуратури Івано-Франківської області від 23.07.2017 № 90- 2756-18. Зазначив, що відповідно до абз.10 п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю №553 строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державною архітектурно - будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні. Головним інспектором будівельного нагляду підготовлено відповідну службову записку від №2279/1009/1.2/2018 від 20.08.2018 щодо доцільності продовження терміну позапланової перевірки на два робочі дня з 21 по 22 серпня з причин відсутності замовника на об'єкті будівництва. Як наслідок, кінцевим терміном перевірки було 22.08.2018, про що зазначено безпосередньо в акті, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу. Окрім того, кінцевий термін перевірки, зазначений у направленні для проведення планового (позапланового) заходу, припав на 19.08.2018 -неділю (вихідний день), а тому наступний робочий день 20.08.2018 був останнім днем перевірки, зазначеним у направленні на її проведення. З приводу посилання у позові на непред'явлення особі, відносно якої проводиться перевірка службового посвідчення, то даний пункт заповнюється фізичною особою, в свою чергу інші пункти заповнюються виключно посадовою особою суб'єкта містобудування чи фізичною особою - підприємцем або уповноваженою ним особою. Аналогічно недоцільним є посилання позивача на те, що його не попереджено про проведення заходу державного нагляду (контролю) не менше як за 10 днів до його початку, оскільки проводилась позапланова перевірка, а тому обов'язку повідомляти про її проведення не передбачено. Зазначив, що головним інспектором будівельного нагляду позапланову перевірку проведено із дотриманням вимог законодавства, зокрема під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати колію направлення для проведення позапланової перевірки. Дана обставина засвідчується підписом сільського голови у направлені від 26.07.2018 №692/1009/m.7/2018, де зазначено, що 09.08.2018 ним отримано копію зазначеного направлення. У розділі VIII «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки» акту перевірки відсутні пояснення щодо можливих порушень, які позивач вважає допущеними під час перевірки. Крім того, позивачу з метою проведення перевірки у встановлений направленням строк направлено лист-повідомлення №1009/1.18/885вих від 26.07.2018, а також особисто вручено копію направлення про проведення позапланової перевірки. Вважає, що дії Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області відповідали вимогам чинного законодавства, а тому просив в задоволенні позову відмовити.

15.11.2018 на адресу суду позивач надав відповідь на відзив (а.с.77-81) у якому зазначив, що позапланову перевірку відповідач здійснив поза межами строків визначених у направленні від 26.07.2018 за №692/1009/m.7/2018. Крім того, службовою особою, яка уповноважена на проведення перевірки не пред'явлено особі, відносно якої проводиться перевірка службового посвідчення, що є порушенням законодавства та тягне за собою визнання перевірки незаконною. Зазначив, що основою для накладення на позивача штрафу у сфері містобудівної діяльності стали докази, які здобуто з порушенням вимог чинного законодавства. За таких обставин, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22 08.2018 та постанова від 25.09.2018 за №27/1009/m.5/20І8 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправними та підлягають скасуванню.

В судовому засіданні, призначеному на 20.11.2018, було заслухано представників сторін та оголошено перерву до 14.12.2018 у зв'язку із витребуванням додаткових доказів.

Розглянувши відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом Управління державного архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 26.07.2018 за №692-П/1009/1.5/2018 (а.с.92), визначено проведення позапланового заходу на об'єкті будівництва: нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в селі Явірник присілок Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.92).

Підставою для прийняття наказу про проведення позапланової перевірки слугував лист Івано-Франківської місцевої прокуратури Івано-Франківської області від 23.07.2017 № 90- 2756-18 про її проведення з метою встановлення обставин, які мають значення для кримінального провадження (а.с.69-72).

26.07.2018 на підставі наказу Управління державного архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 26.07.2018 за №692-П видано направлення для проведення позапланового заходу за №692/1009/m.7/2018, яким головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Мандрика I.I. та головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Мельник М.Я. направлено на проведення позапланової перевірки щодо нового будівництва берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в селі Явірник присілок Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.15, 40). Метою позапланового заходу є дотримання суб'єктом містобудування, Зеленською сільською радою Верховинського району, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Строк дії направлення зазначено з 09.08.2018 по 19.08.2018 (а.с.40).

20.08.2018 головним інспектором будівельного нагляду Мандриком І.І. підготовлено службову записку про продовження терміну позапланової перевірки на два робочі дня з 21 по 22 серпня з причин відсутності замовника «сільського голови» на об'єкті будівництва (а.с.93).

За результатами позапланової перевірки складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт за №692/1009/m.7/2018 (а.с.16-24, 41-52), яким встановлено порушення відповідачем норм організації будівельного виробництва ДБН А.3.1-5 2016 та ч.1 ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» №687-ХIV від 20 травня 1999 року, а саме: замовником не представлено загальних журналів робіт, журнал авторського нагляду, журнал вхідного контролю якості продукції по новому будівництві берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в с.Явірник пр.Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області, а також виконання будівництва берегозакріплювальних споруд не у відповідності до проектної документації.

22.08.2018 за результатами проведення позапланової перевірки головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області Мандриком I.I. складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.08.2018 у якому зазначено, що суб'єктом містобудування порушено норми організації виробництва (а.с.13-14, 51-52).

У зв'язку із виявленими порушеннями відповідачем 22.08.2018 винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, відповідно до якого надано позивачу строк до 22.09.2018 для усунення виявлених недоліків (а.с.12, 50).

25.09.2018 Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області розглянуто справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із врахуванням акту перевірки від 26.07.2018, припису від 22.08.2018 та протоколу від 22.08.2018 та винесено постанову №27/1009/m.5/2018 про накладення штрафу на позивача за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.10-11, 53-54). Позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 за №208/94-ВР, та накладено штраф в розмірі 33 138 грн.

Вважаючи, що позапланова перевірка проведена відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, а припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері мостобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.08.2018 та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №27/1009/m.5/2018 від 25.09.2018 у розмірі 33 138,00 грн. є протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативного правового регулювання.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.7 Закону №3038-VІ управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється, зокрема, шляхом здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, розташованих в межах та за межами населених пунктів, на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у пункті 7 частини першої цієї статті.

Згідно із ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VІ від 17.02.2011 (далі Закон №3038-VІ) державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 (далі Положення №943), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є, зокрема, здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності (п.3 Положення №943).

В ч.1 ст.41 Закону №3038-VІ передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є, серед іншого, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки (п.7 ч.1 ст.41 Закону №3038-VІ).

Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Згідно із п.п.2 п.4 Положення №943 Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить, зокрема, перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством.

Крім того, Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, видає обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності об'єктами нагляду. Скасовує чи зупиняє дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції; складає акти перевірок, протоколи про вчинення правопорушень, розглядає справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та справи про адміністративні правопорушення із прийняттям відповідних рішень, накладає штрафи відповідно до закону (пп.3 п.4 Положення №943).

Постановою Кабінету Міністрів України N 553 від 23.05.2011 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок №553), який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва (п.2 Порядку №553).

Відповідно до п.5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно із п.7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні (абз.10 п.7 Порядку №553).

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки (абз.11 п.7 Порядку №553).

Відповідно до п.9 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Згідно із п.11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право серед іншого: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт (абз.3); проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації (абз.4); проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством (абз.5).

Як встановлено судом, наказом Управління державного архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 26.07.2018 за №692-П/1009/1.5/2018 (а.с.92), визначено проведення позапланового заходу на об'єкті будівництва: нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в селі Явірник присілок Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.92).

Оскільки проводився позаплановий захід державного контролю, суд вважає необґрунтованими доводи представника позивача про неповідомлення відповідачем Зеленську сільську раду про проведення планового заходу державного нагляду за 10 днів, так як відповідно до п.12 Порядку №553 надсилання повідомлення про проведення перевірки суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не пізніше ніж за десять днів до її початку стосується планової, а не позапланової перевірки.

Стосовно доводів представника позивача щодо порушення відповідачем строків проведення перевірки, суд зазначає наступне.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні (абз.10 п.7 Порядку №553).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 26.07.2018 начальником Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області видано направлення для проведення позапланового за №692/1009/m.7/2018, яким головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Мандрика I.I. та головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Мельника М.Я. направлено для проведення позапланової перевірки нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в с. Явірник пр.Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.15, 40). Строк дії направлення визначено з 09.08.2018 по 19.08.2018.

Таким чином, в направленні для проведення позапланової перевірки Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області визначило строк проведення такої перевірки в кількості 10 календарних, а не 10 робочих днів. Строк дії направлення завершився в неділю, 19.08.2018, у зв'язку з чим головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу Мандрик I.I. 20.08.2018 подав на ім'я начальника Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області службову записку щодо продовження термінів позапланової перевірки з 21.08.2018 по 22.08.2018.

Однак, всупереч вимогам абз.10 п.7 Порядку №553 строк проведення позапланової перевірки не був продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні, оскільки рішення керівника про продовження перевірки не приймалось (абз.10 п.7 Порядку №553).

Представник відповідача не заперечив дану обставину та не надав суду на його вимогу рішення керівника про продовження позапланової перевірки позивача.

Відтак, суд дійшов висновку про порушення Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області строків проведення позапланової перевірки Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області, визначених у направленні для проведення позапланового заходу №692/1009/m.7/2018 від 26.07.2018.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи представника позивача про складання відповідачем акту перевірки з порушенням встановлених законодавством строків, а саме: не в останній день перевірки, а 22.08.2018.

Оскільки відповідно до п.18 Порядку №553 акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.

Враховуючи, що посадовими особами Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області не було дотримано порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю при проведенні позапланової перевірки позивача, суд зазначає, що відповідач діяв не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, не можна вважати, що винесені відповідачем за результатами позапланової перевірки позивача оспорюваний припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.08.2018 та оспорювана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою на позивача накладено штраф у розмірі 33138 грн. (а.с.10-13) прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У даному випадку згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, суб'єктом владних повноважень порушено принцип юридичної визначеності (legal certainty), який є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.

Як зазначив Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office, принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.

Така дія названого принципу пов'язана із іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ( "Лелас проти Хорватії" , заява № 55555/08, пункт 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" , заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (" Онер'їлдіз проти Туреччини", пункт 128, та "Беєлер проти Італії", пункт 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії", пункт 74).

Аналогічну правову позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.09.2018 у справі № №826/9374/16 (провадження №К/9901/43988/18).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог та їх задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, належить стягнути з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб'єкта владних повноважень на користь Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області сплачений судовий збір в розмірі 3 524 грн.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері мостобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 22.08.2018, винесений за результатами проведення позапланової перевірки щодо нового будівництва берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош на території Зеленської сільської ради в с.Явірник присілок Центро (біля господарства ОСОБА_5) Верховинського району Івано-Франкіської області.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області №27/1009/m.5/2018 від 25.09.2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 33 138,00 грн.

Стягнути з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб'єкта владних повноважень на користь Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області сплачений судовий збір в розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Зеленська сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357360, вул. Завій, с.Зелене, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78730);

Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 04357443, м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4, Івано-Франківська область, 76000).

Суддя Лучко О.О.

Рішення в повному обсязі складене 17 грудня 2018 р.