Рішення № 78583569, 13.12.2018, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
295/1728/18
Номер документу
78583569
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №295/1728/18

Категорія 56

2/295/1421/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.2018 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючого судді - Полонця С.М.,

секретаря с/з – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Житомиробленерго» в особі Житомирського РЕМ, третя особа – Головне управління Національної поліції в Житомирській області, про порушення права споживача – ветерана органів внутрішніх справ України на отримання 50-ти відсоткової знижки при отриманні послуг з енергопостачання,

за участю: позивача – ОСОБА_2, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок вартості наданої споживачу – ОСОБА_2 електроенергії за період з серпня 2014 року по цей час з урахуванням наявної пільги ветерана органів внутрішніх справ України – 50-ти відсоткової знижки при отриманні послуг з енергопостачання; відшкодувати позивачу різницю надлишково сплаченої ним вартості послуг з енергопостачання за вказаний період в сумі 6291,78 грн. та у подальшому здійснювати нарахування вартості послуг з енергопостачання у розмірі 50-ти відсотків від фактично спожитої електроенергії. При цьому посилається на те, що він має статус ветерана органів внутрішніх справ України та має право на 50% знижку при оплаті послуг за користування електричною енергією, однак відповідачем вказана знижка не врахована, чим порушено його права як споживача.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира Зосименка О.М. від 22.02.2018 року у справі відкрито загальне позовне провадження.

11.06.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

07.11.2018 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира Полонця С.М. від 15.11.2018 року справу прийнято до свого провадження.

В судовому засіданні позивач підтримав позов та просив його задовольнити з підстав, викладених у ньому та не заперечував щодо вирішення справи в заочному порядку.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з’явилися, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, а тому суд вважає за можливе вирішити спір без участі представника відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів згідно ч. 4 ст. 223 ЦПК України.

Вислухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п.1 Правил користування електроенергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26.07.1999 року (далі по тексту – ПКЕЕН), ці Правила регулюють відносини між побутовими споживачами та енергопостачальниками. Правила обов’язкові для виконання всіма побутовими споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності.

Згідно п.31 ПКЕЕН, побутовий споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання побутовим споживачем заяви. У разі коли декілька членів однієї сім’ї, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга надається тільки одному з членів сім’ї. Побутовий споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром пільгу. Пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються тільки за місцем постійного проживання.

27.08.2014 року на адресу відповідача надійшло звернення від ОСОБА_2 щодо надання пільгової знижки, як ветерану органів внутрішніх справ України у відповідності до вимог Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.1998 року (далі по тексту – Закон).

Відповідно до п.6 ч.1 ст.6 Закону, ветеранам органів внутрішніх справ надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

З метою упорядкування оплати житлово-комунальних послуг громадянами, які мають відповідні пільги, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №879 від 01.08.1996 року «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» (далі по тексту – Постанова №879).

Відповідно до п.п. «а» пункту 1 Постанови №879, громадянами, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 року зазначені пільги на споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби, надаються в межах таких норм: - у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) – у розмірі 75 кВт.год. на сім’ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім’ї мають право на знижку і додатково 15 кВт.год на кожного іншого члена сім’ї, а також осіб, які не належать до членів сім’ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більше як 150 кВт.год на місяць.

Згідно ст.51 Бюджетного кодексу України, до членів сім’ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені неповнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи або інвалідами 1 групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни 1 групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає з ним.

Згідно довідки №456 від 27.08.2014 року, виданої ЖБК №2, додатної позивачем до заяви від 27.08.2014 року про надання пільгової знижки за адресою: АДРЕСА_1, разом з позивачем осіб, які відповідно до положень ст.51 Бюджетного кодексу України відносяться до членів сім’ї пільговика, зареєстрованими не значаться.

Таким чином, з урахуванням вищевказаних положень законодавства, пільгова знижка на оплату електричної енергії «Ветеран ОВС України» дозволяє використовувати зі знижкою 50% - 75 кВт.год на місяць. У разі перевищення встановленого ліміту споживання електроенергії розрахунок вартості спожитої електричної енергії понад встановлених норм здійснюється по повному тарифу.

Виходячи в вищевикладених норм та на підставі звернення позивача, з 27.08.2014 року розрахунок вартості спожитої позивачем електричної енергії за вищевказаною адресою здійснювався відповідачем з урахуванням пільгової знижки «Ветеран ОВС України», з урахуванням встановлених законодавством норм.

Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року, визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються положеннями Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Статтею 9 вищевказаного Закону закріплено, що державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. До державних соціальних нормативів належать: гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від отримуваного доходу; соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам; показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг. Державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно підпунктів 6, 7 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлено такі соціальні нормативи для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 року) в житлових приміщеннях (будинках), щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому – шостому цього підпункту, - 90 кВт.год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт.год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт.год на місяць; для користування послугами з електропостачання (з 1 січня 2018 року) у житлових приміщеннях (будинках), щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому – шостому цього підпункту, - 70 кВт.год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт.год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт.год на місяць.

Враховуючи зазначене, пільгова знижка «Ветеран ОВС України» за адресою: АДРЕСА_1 надавалась відповідачем позивачу в наступному порядку та нормах: з 27.08.2014 року по 01.10.2014 року – зі знижкою 50% - 75 кВт.год на місяць, відповідно до Постанови №879; з 01.10.2014 року по 31.12.2017 року – зі знижкою 50% - 90 кВт.год на місяць, відповідно до Постанови №409; з 01.01.2018 року по 24.04.2018 року – зі знижкою 50% - 70 кВт.год на місяць, відповідно до Постанови №409; у зв’язку зі зміною складу сім’ї пільговика з 25.04.2018 року по 11.06.2018 року – зі знижкою 50% - 100 кВт.год (70+30) на місяць, відповідно до Постанови №409.

Таким чином, судом встановлено, що розрахунок вартості спожитої електричної енергії позивачу здійснювався відповідачем з урахуванням наявної пільгової знижки, як «Ветерану ОВС України» в розмірі 50% та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок вартості електроенергії з урахуванням наявної пільги та відшкодування позивачу різниці надлишково сплаченої ним вартості електроенергії в сумі 6291,78 грн.

Позовна вимога про зобов’язання відповідача у подальшому здійснювати нарахування вартості послуг з енергопостачання у розмірі 50% від фактично спожитої електроенергії, не є належним способом захисту порушеного права, оскільки законом не передбачено можливості судового захисту на майбутнє.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги не підлягають до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 82, 141, ч.3 ст.223, 259, 263, 265, гл.11 розд.3 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Житомиробленерго» в особі Житомирського РЕМ, третя особа – Головне управління Національної поліції в Житомирській області, про порушення права споживача – ветерана органів внутрішніх справ України на отримання 50-ти відсоткової знижки при отриманні послуг з енергопостачання, залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 13.12.2018 року.

Суддя: С.М. Полонець