Рішення № 78583418, 06.12.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
1940/1647/18
Номер документу
78583418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1647/18

06 грудня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Мірінович У.А.

за участю:

секретаря судового засідання Хоменко Л.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Черемшук У.М.

представника третьої особи Мурованої І.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління ДФС у Тернопільській області, та Мартюк Лариса Орестівна про зобов'язання відповідача внести зміни та уточнення до реєстру застрахованих осіб про застраховану особу за номером облікової картки платника податків НОМЕР_1, що відповідає номеру у довідці про присвоєння ід. номера, виданого на ОСОБА_1, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання відповідача внести зміни та уточнення до реєстру застрахованих осіб про застраховану особу за номером облікової картки платника податків НОМЕР_1, що відповідає номеру у довідці про присвоєння ід. номера, виданого на ОСОБА_1 ДПІ м. Тернополі від 21.04.1999, та зарахувати до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у приватного нотаріуса Мартюк Л.О.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач згідно трудової книжки з 01.10.1996 по 30.11.2009 працювала у приватного нотаріуса Мартюк Л.О. Надалі, позивач звернулась до відповідача зі заявою про призначення її пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), надавши до заяви всі необхідні документи для призначення такої пенсії. За наслідками розгляду її заяви та доданих до неї документів, відповідач 26.05.2018 призначив позивачу пенсію за віком та зарахував позивачу до страхового стажу період роботи з 01.10.1996 по 30.09.1999 в приватного нотаріуса Мартюк Л.О. При цьому, відповідач при обчисленні пенсії не зарахував позивачу до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у зазначеного нотаріуса, мотивуючи тим, що роботодавець Мартюк Л.О. подала відомості про заробітну плату на РНОКПП НОМЕР_2, що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, виданого Державною податковою інспекцією м. Тернополя від 21.04.1999, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у якій встановлено строк подання відповідачем відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідач через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву від 12.09.2018 № 14230/10, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що Пенсійний фонд України при обчисленні пенсії правомірно не зарахував позивачу до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у приватного нотаріуса Мартюк Л.О., оскільки зазначений нотаріус подала відомості про заробітну плату на РНОКПП НОМЕР_2, що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, виданого Державною податковою інспекцією м. Тернополя від 21.04.1999 (арк. справи 17-19).

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 вирішено проводити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін відповідно до статті 262 КАС України та призначено у справі судове засідання на 25.09.2018.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 розгляд даної справи відкладено на 12.10.2018 відповідно до статті 205 КАС України.

Судове засідання, призначене на 12.10.2018 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючої судді Мірінович У.А. у відпустці, розгляд справи відкладено на 25.10.2018.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Мартюк Л.О., Головне управління ДФС у Тернопільській області.

Водночас, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 12.11.2018, у зв'язку з чим продовжено процесуальні строки розгляду справи на 30 днів.

Тернопільським окружним адміністративним судом у підготовчому засіданні у даній справі, яке проводилося 12.11.2018 оголошувалась перерва до 23.11.2018 відповідно до статті 181 КАС України.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 06.12.2018.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву від 12.09.2018 № 14230/10 (арк. справи 17-19).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області в судовому засіданні суду пояснила, що в Державному реєстрі фізичних осіб не має фізичної особи, зареєстрованої під реєстраційним номером НОМЕР_2, а номер НОМЕР_1 присвоєно позивачеві.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Мартюк Л.О. у судове засідання повторно не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи судом. Про причини неявки суд не повідомила.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Допитані у підготовчому засіданні свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 суду пояснили, що за спірний період вони працювали разом із позивачем у приватного нотаріуса Мартюк Л.О. Зазначили, що за спірний період позивач виконувала свої посадові обов'язки у зазначеного нотаріуса та отримувала відповідну заробітну плату. Водночас, звернули увагу суду на те, що в приватного нотаріуса Мартюк Л.О. не працювала інша особа крім позивача, якій би належали таке ж прізвище, ім'я, по батькові, як у позивача - ОСОБА_1.

Заслухавши у судовому засіданні пояснення учасників справи та покази свідків, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, що позивач звернулась до відповідача зі заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

За результатами розгляду заяви відповідач 26.05.2018 призначив позивачу пенсію за віком та зарахував позивачу до страхового стажу період роботи з 01.10.1996 по 30.09.1999 в приватного нотаріуса Мартюк Л.О. на підставі наданих позивачем копій трудових договорів.

Однак, при обчисленні пенсії відповідач не зарахував позивачу до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у зазначеного нотаріуса.

Надалі, 12.07.2018 позивач потворно звернулась до відповідача зі заявою, в якій просила зарахувати до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 в приватного нотаріуса Мартюк Л.О. (арк. справи 21).

За результатами розгляду заяви відповідач листом від 14.08.2018 № 306/М-11 відмовив позивачу зарахувати до страхового стажу період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у зазначеного нотаріуса, мотивуючи тим, що роботодавець Мартюк Л.О. подала відомості про заробітну плату за РНОКПП НОМЕР_2, що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, виданого Державною податковою інспекцією м. Тернополя від 21.04.1999 (арк. справи 10).

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно з статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як слідує з копії трудової книжки позивача БТ-1 № 5171257, що остання працювала з 01.10.1996 по 30.11.2009 у приватного нотаріуса Мартюк Л.О., що підтверджується показами свідків та не заперечується і Мартюк Л.О. у заяві від 01.11.2018 (арк. справи 9, 55).

Відповідно до довідки від 06.12.2018 № 19-00-08-15-02, виданої ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 присвоєно РНОКПП НОМЕР_1. Водночас у зазначеній довідці вказано, що в Державному реєстрі фізичних осіб немає фізичної особи, зареєстрованої під реєстраційним номером НОМЕР_2.

Суд встановив та не заперечується сторонам у справі, що роботодавець Мартюк Л.О. подала відомості про заробітну плату позивача на РНОКПП НОМЕР_2, що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, про що свідчать індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (арк. справи 63-64).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані, зокрема забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 21 Закону № 1058-IV визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Відповідно до пункту 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1) реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 3 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 4 розділу IV Положення № 10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником. У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що наявність у системі персоніфікованого обліку (реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб є підставою для призначення та здійснення відповідній особі пенсійних виплат. Водночас, відсутність у реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Суд встановив та не заперечується сторонами у справі, що відомості про стаж роботи позивача за період з 01.01.1998 по 30.11.2009 не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв'язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача - приватним нотаріусом Мартюк Л.О., а саме така подала відомості про заробітну плату за РНОКПП НОМЕР_2, що не відповідає номеру у довідці про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу НОМЕР_1.

Водночас, як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, що згідно відомостей з реєстру страхувальників приватний нотаріус Мартюк Л.О. припинила діяльність 29.09.2013.

Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, враховуючи те, що період роботи позивача з 01.10.1996 по 30.11.2009 підтверджується відповідними записами трудової книжки останньої та показами свідків, а також те, що відомості про стаж роботи позивача за період з 01.01.1998 по 30.11.2009 не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв'язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача - приватним нотаріусом Мартюк Л.О., суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення шляхом зобов'язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 за період з 01.10.1999 по 30.11.2009, в частині виправлення помилки у ІПН, а саме: замість коду НОМЕР_2 внести НОМЕР_1 та зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи та заробітну плату з 01.10.1999 по 30.11.2009 у приватного нотаріуса Мартюк Л.О.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи та заробітну плату з 01.01.1999 по 30.09.1999 у приватного нотаріуса Мартюк Л.О., суд дійшов висновку, що така позовна вимога є безпідставною та не обґрунтованою, як наслідок не підлягає задоволенню, оскільки зазначений період роботи позивача зарахований до страхового стажу відповідачем за результатами розгляду заяви про призначення пенсії позивачу за віком.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, 47720, РНОКПП НОМЕР_1) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598), треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька,1 , м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535), та Мартюк Лариса Орестівна (паспорт серії МС671639 від 06.04.2000 виданий Тернопільським НВ) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, 47720, РНОКПП НОМЕР_1) за період з 01 жовтня 1999 року по 30 листопада 2009 року, в частині виправлення помилки у ІПН, а саме: замість коду НОМЕР_2 внести НОМЕР_1.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, 47720, РНОКПП НОМЕР_1) період роботи та заробітну плату з 01 жовтня 1999 року по 30 листопада 2009 року у приватного нотаріуса Мартюк Л.О.

В задоволені позовних вимог в частині зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, 47720, РНОКПП НОМЕР_1) період роботи та заробітну плату з 01 січня 1999 року по 30 вересня 1999 року у приватного нотаріуса Мартюк Л.О., - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.12.2018.

Головуючий суддя Мірінович У.А.

копія вірна

Суддя Мірінович У.А.