Рішення № 78561887, 06.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
826/7565/18
Номер документу
78561887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2018 року м. Київ № 826/7565/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Стринадко О.Г., представника позивача Козака А.Л., представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, у відсутність інших учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до виконуючої обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4, Національного агентства з питань запобігання корупції, треті особи які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністр екології та природних ресурсів України ОСОБА_5, директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів України ОСОБА_6, про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди) з позовною заявою до виконуючої обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 (ОСОБА_4, відповідач 1), Національного агентства з питань запобігання корупції (Національне агентство, відповідач 2) про:

- визнання протиправними дій виконуючої обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства ОСОБА_4 по підписанню листа від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18;

- визнання протиправним та скасування рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 27 квітня 2018 року №860 "Про внесення припису про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону".

Позовна заява обґрунтована протиправністю та відсутністю повноважень у виконуючої обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 на витребування документів, а також порушенням порядку прийняття оскаржуваного рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, встановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання та викликом сторін, залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 та директора Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів України ОСОБА_6.

11 червня 2018 року відповідачем 1 та 15 червня 2018 року відповідачем 2 подано до суду відзиви на позовну заяву, якими вони проти задоволення позову заперечують.

Від третьої особи директора Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів ОСОБА_6 18 червня 2018 року до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

18 червня 2018 року представником третьої особи Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 подано письмові пояснення щодо позовної заяви та відзиву відповідача 1 на позов, якими висловлено прохання позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

16 серпня 2018 року позивачем подано до суду відповідь на відзиви відповідачів, а відповідачем 1 подано додаткові пояснення до свого відзиву.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, що викладені в позовній заяві та відповіді на відзив та пояснив, що дії посадової особи Національного агентства ОСОБА_4 по збору фактичних даних, на основі яких вона має намір встановити наявність чи відсутність ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією здійснені шляхом звернення з листом без наявності відповідного рішення Національного агентства про проведення перевірки, отже у відсутність правових підстав для його підписання, а відтак, є такими, що порушують вимоги Закону України "Про запобігання корупції", Порядок проведення перевірок Національним агентством з питань запобігання корупції (Порядок) та Регламент.

Відповідно до Порядку Національне агентство проводить планові та позапланові перевірки, які можуть проводитися уповноваженою особою Національного агентства одноособово або комісією зі складу членів якої призначається керівник. Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку уповноважена особа Національного агентства або члени комісії проводять перевірку за наявності у них направлення на перевірку, службового посвідчення та документа, що підтверджує статус уповноваженої особи Національного агентства. А згідно пункту 4 розділу ІІІ Порядку у разі виникнення під час проведення перевірки необхідності одержання інформації та/або документів, уповноваженою особою Національного агентства або керівником комісії надсилається письмовий запит про надання відповідної інформації та/або завірених в установленому порядку копій відповідних документів.

Враховуючи, що в отриманому позивачем запиті відсутні будь-які посилання на рішення Національного агентства про проведення перевірки, листом від 03 квітня 2018 року №5/4.1-14/3314-18 позивач попросив надати інформацію про ініційовану перевірку. Проте, 07 травня 2018 року Мінприроди отримало рішення Національного агентства від 27 квітня 2018 року №860 "Про внесення припису про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону", яким внесено припис Міністру екології та природних ресурсів України ОСОБА_5

Також представник позивача вказав, що висновок Національного агентства про непоширення вимог Порядку на перевірки щодо дотримання особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, встановлених статтею 28 Закону України "Про запобігання корупції" суперечить положенням Закону, насамперед пункту 6 частини першої статті 12 Закону України "Про запобігання корупції", на який Національне агентство посилається в підтвердження правових підстав правомірності звернення із запитом одноособово.

Оскільки дії відповідача 1 по направленню запиту до позивача є незаконними та необґрунтованими, то відсутні порушення позивачем частини четвертої статті 13 Закону України "Про запобігання корупції" у зв'язку з чим рішення Національного агентства від 27.04.2018 року №860 про внесення припису є незаконним.

Представники відповідача 2 проти задоволення позову заперечили та пояснили, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 12 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог Закону. Стаття 13 Закону України "Про запобігання корупції" наділяє уповноважених осіб Національного агентства правами, зокрема вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень, а стаття 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладає на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Порядок проведення перевірок Національним агентством, нормами якого позивач обґрунтовує позовні вимоги, не регулює питання проведення перевірок відносно посадових осіб стосовно дотримання ними вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку об'єктами перевірки є державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, юридичні особи, у тому числі політичні партії. А з огляду на те, що об'єктом перевірки є конкретна посадова особа - Міністр екології та природних ресурсів України ОСОБА_5, то норми Порядку на такі перевірки не поширюються і, відповідно, правові підстави для їх застосування відсутні. У зв'язку з тим, що позивач не надав запитувані Національним агентством інформацію та документи у встановлений законом строк, Національним агентством відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про запобігання корупції" внесено припис.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Виконуюча обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 звернулася до Міністерства екології та природних ресурсів України з листом від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18, яким відповідно до пункту 1 частини першої статті 12, статті 13 Закону України "Про запобігання корупції" просила надати документи або належним чином засвідчені їх копії, а саме: наказ про призначення ОСОБА_5 на посаду Міністра екології та природних ресурсів України; положення про патронатну службу в Мінприроди; документ, що містить інформацію про паспортні дані ОСОБА_5; наказ про призначення/звільнення ОСОБА_6 на посаду/з посади радника Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5; подання про призначення/звільнення ОСОБА_6 на посаду/з посади радника Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5; наказ про призначення ОСОБА_6 на посаду директора Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Мінприроди; наказ про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади директора та затвердження складу конкурсної комісії з проведення цього конкурсу; результати проведення такого конкурсу; подання про призначення ОСОБА_6 на посаду директора Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Мінприроди; пояснення ОСОБА_6, адресовані Міністру екології та природних ресурсів України, про які йдеться у листі Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17.

Звертаючись із вказаним листом, відповідач 1 обґрунтовувала підстави звернення тим, що Національним агентством отримано відомості, що містять інформацію про можливе порушення Міністром екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, в зв'язку з чим Національним агентством розпочато збір фактичних даних, на основі яких буде встановлено наявність чи відсутність ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Так, Національним агентством відповідно до листа Мінприроди від 31 травня 2017 року №5/5-18/4355-17 проведено спеціальну перевірку щодо достовірності відомостей, зазначених особою у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік (кандидата на посаду директора Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів ОСОБА_6), за результатами якої у декларації ОСОБА_6 встановлено окремі розбіжності.

Листом від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17 до Національного агентства звернувся Міністр екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 за наданням роз'яснень щодо можливості вважати ОСОБА_6 таким, що пройшов спеціальну перевірку та призначення його на посаду директора, беручи до уваги те, що ОСОБА_6 у визначений строк надано відповідні пояснення щодо результатів спеціальної перевірки проведеної Національним агентством.

Враховуючи, що ОСОБА_6 протягом тривалого часу був радником ОСОБА_5, зазначені вище обставини, на думку відповідача 1, містять ознаки наявності в діях Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 приватного інтересу, що є обов'язковою складовою конфлікту інтересів.

Також, окрім запитуваних документів, відповідач 1 просив поінформувати, за яких підстав та міркувань було підготовлено лист Мінприроди від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17 про надання роз'яснень, так як відповідна позиція Національного агентства з цього приводу вже була надана Мінприроди.

Листом від 03 квітня 2018 року №5/4.1-14/3314-18 заступником Міністра Мінприроди Полуйко В.Ю. надано відповідь щодо надання інформації та копій документів.

З вказаного листа вбачається, що Мінприроди буде вжито заходів щодо надання інформації та копій документів після отримання від Національного агентства інформації (відповідного провадження у справі) стосовно ініційованої перевірки дотримання вимог Закону України "Про запобігання корупції" відносно ОСОБА_5

На обґрунтування даного листа Мінприроди посилалося на те, що наявні можливі ознаки перевищення повноважень посадової особи Національного агентства ОСОБА_4 в момент підписання запиту від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18 (користування правами уповноваженої особи Національного агентства відповідно до статті 13 Закону України "Про запобігання корупції") вказавши посаду, яку не визначено рішенням Національного агентства від 11 серпня 2016 року №09; також, що уповноважена особа Національного агентства матиме право вимагати запитувану інформацію та копії документів лише при проведенні перевірки додержання вимог антикорупційного законодавства.

Супровідним листом від 03 травня 2018 року №31-04/19411/18 Національне агентство надіслало на адресу Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 рішення Національного агентства від 27 квітня 2018 року №860 "Про внесення припису про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону", яким внесено припис Міністру екології та природних ресурсів України ОСОБА_5

Даним приписом Національне агентство вимагало усунути порушення вимог частини четвертої статті 12 Закону України "Про запобігання корупції" та надати інформацію та документи, що запитувалися листом від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18, оскільки державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов'язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію упродовж десяти робочих днів з дня одержання запиту.

Не погоджуючись із листом Національного агентства від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18 та рішенням Національного агентства від 27 квітня 2018 року №860 Міністерство екології та природних ресурсів України звернулось з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (Закон).

Частиною першою статті 4 Закону визначено, що Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Пунктом 6 частини першої статті 11 Закону визначено, що до повноважень Національного агентства належать здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має такі права: 1) одержувати в установленому законом порядку за письмовими запитами від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об'єднань інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань; 2) мати прямий доступ до інформаційних баз даних державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, користуватися державними, у тому числі урядовими системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами; 3) залучати у встановленому порядку до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань науковців, у тому числі на договірній основі, працівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування; 4) створювати комісії та робочі групи, організовувати конференції, семінари і наради з питань запобігання і протидії корупції; 5) приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; 6) отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог цього Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону; 7) проводити перевірки організації роботи із запобігання і виявлення корупції в державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, зокрема щодо підготовки та виконання антикорупційних програм; 8) вносити приписи про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених цим Законом; 9) отримувати від осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, письмові пояснення з приводу обставин, що можуть свідчити про порушення правил етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених цим Законом, щодо достовірності відомостей, зазначених у деклараціях осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 10) звертатися до суду із позовами (заявами) щодо визнання незаконними нормативно-правових актів, індивідуальних рішень, виданих (прийнятих) з порушенням встановлених цим Законом вимог та обмежень, визнання недійсними правочинів, укладених внаслідок вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення; 11) затверджувати методологію оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, проводити аналіз антикорупційних програм органів влади та надавати обов'язкові для розгляду пропозиції до таких програм; 12) ініціювати проведення службового розслідування, вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, надсилати до інших спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції матеріали, що свідчать про факти таких правопорушень; 12-1) складати протоколи про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції Національного агентства, застосовувати передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення; 13) інші права, передбачені законом.

Згідно з частиною другою статті 12 Закону у випадках виявлення порушення вимог цього Закону щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб або іншого порушення цього Закону Національне агентство вносить керівнику відповідного органу, підприємства, установи, організації припис щодо усунення порушень законодавства, проведення службового розслідування, притягнення винної особи до встановленої законом відповідальності.

Припис Національного агентства є обов'язковим для виконання. Про результати виконання припису Національного агентства посадова особа, якій його адресовано, інформує Національне агентство упродовж десяти робочих днів з дня одержання припису.

Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов'язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію упродовж десяти робочих днів з дня одержання запиту - частина четверта статті 12 Закону.

Статтею 13 Закону визначено уповноважених осіб Національного агентства.

Уповноваженими особами Національного агентства є Голова та члени Національного агентства, а також уповноважені Національним агентством посадові особи - частина перша статті 13 Закону.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону уповноважені особи Національного агентства мають право: безперешкодно входити до приміщень державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень з урахуванням обмежень, встановлених законом; отримувати в межах своєї компетенції письмові пояснення від посадових осіб та службових осіб державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування; відповідно до розподілу обов'язків складати протоколи про адміністративні правопорушення у справах, що належать до компетенції Національного агентства; представляти Національне агентство в судах у порядку, встановленому законом.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 квітня 2016 року №23-к/тр ОСОБА_4 призначено на посаду заступника директора Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції.

11 липня 2016 року за №9 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення "Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції", відповідно до додатку до якого, заступник керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції ОСОБА_4 входить до переліку уповноважених осіб Національного агентства.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19 грудня 2017 року №744-к/ти на ОСОБА_4 покладено виконання обов'язків керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції.

16 березня 2018 року виконуючим обов'язки керівника апарату Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_8 подано на ім'я голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_9 доповідну записку про необхідність ініціювання дисциплінарного провадження за ознаками перевищення службових повноважень посадовими особами Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції ОСОБА_10 та ОСОБА_11

Із доповідної записки вбачається, що посадові особи ОСОБА_10 та ОСОБА_11, з причин та мотивів, які ще підлягають з'ясуванню, розглянули лист за підписом Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17, що не стосувався їх повноважень або повноважень структурного підрозділу, в якому вони працювали, та надали протягом 4 хвилин на нього відповідь листом від 26 липня 2017 року №30-20/25415/0/2-17/17, зміст якої виходить за межі повноважень навіть Національного агентства з питань запобігання корупції. При цьому як ОСОБА_10, так і ОСОБА_11 було відомо про розгляд Департаментом фінансового контролю та моніторингу способу життя аналогічного за змістом листа.

Разом з тим, на виконання повноважень та відповідно до пункту 1 частини першої статті 12, статті 13 Закону України "Про запобігання корупції" виконуюча обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 звернулася до Міністерства екології та природних ресурсів України з листом від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18, яким просила надати документи або належним чином засвідчені їх копії, а також просила поінформувати, за яких підстав та міркувань було підготовлено лист Мінприроди від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17 про надання роз'яснень, оскільки відповідна позиція Національного агентства з цього приводу вже була надана Мінприроди.

Проте, листом від 03 квітня 2018 року №5/4.1-14/3314-18 заступник Міністра Мінприроди Полуйко В.Ю. повідомив, що Мінприроди буде вжито заходів щодо надання інформації та копій документів після отримання від Національного агентства інформації (відповідного провадження у справі) стосовно ініційованої перевірки дотримання вимог Закону України "Про запобігання корупції" відносно ОСОБА_5

Суд погоджується із доводами відповідачів, що позивачем всупереч частини четвертої статті 12 Закону протягом десяти робочих днів з дня одержання запиту не надано документи та належним чином засвідчені їх копії, і не надано роз'яснень.

Посилання ж позивача на порушення відповідачем 1 Порядку проведення перевірок Національним агентством з питань запобігання корупції під час підготовки та направлення запиту не заслуговують на увагу та спростовуються наступним.

Так, рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року №2 затверджено Порядок проведення перевірок Національним агентством з питань запобігання корупції.

Згідно пункту 1 розділу І Порядку, Порядок визначає механізм проведення Національним агентством з питань запобігання корупції перевірок дотримання вимог Законів України "Про запобігання корупції" та "Про політичні партії в Україні", а також оформлення і розгляду результатів таких перевірок.

Об'єктами перевірки є державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, юридичні особи, у тому числі політичні партії, у випадках, передбачених Законами України "Про запобігання корупції" та "Про політичні партії в Україні".

Суд констатує, що посадові особи, як об'єкт перевірки, вказаним Порядком не визначені, а тому його дія не розповсюджується на проведення Національним агентством перевірок стосовно таких осіб.

Як вбачається із листа від 22 березня 2018 року №41-11/11178/18, Національним агентством розпочато збір фактичних даних, на основі яких буде встановлено наявність чи відсутність ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, в діях Міністра екології та природних ресурсів ОСОБА_5 по підписанню листа від 25 липня 2017 року №5/1-10/6258-17.

Пунктом 6 частини першої статті 11 Закону встановлено, що до повноважень Національного агентства належать здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Пункт перший та шостий частини першої статті 12 Закону передбачає, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону та одержувати в установленому законом порядку за письмовими запитами від державних органів інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Згідно частини другої статті 13 Закону уповноважені особи Національного агентства мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень з урахуванням обмежень, встановлених законом; отримувати в межах своєї компетенції письмові пояснення від посадових осіб та службових осіб державних органів.

Таким чином, направлення відповідачем 1 листа із запитом про надання документів та інформації не суперечить вимогам чинного законодавства України.

Враховуючи той факт, що позивач у встановлений частиною четвертою статті 12 Закону строк не надав запитувані документи, Національним агентством в межа повноважень, визначених законом, та відповідно до пункту 8 частини першої та частини другої статті 12 Закону правомірно внесено припис.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з відповідачів відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255 КАС України,

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову Міністерства екології та природних ресурсів України до виконуючої обов'язки керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4, Національного агентства з питань запобігання корупції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністр екології та природних ресурсів України ОСОБА_5, директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів України ОСОБА_6, про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статі 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Міністерство екології та природних ресурсів України (місцезнаходження юридичної особи: 03035, місто Київ, вулиця Митрополита В. Липківського, будинок 35; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37552996).

Відповідач 1 - керівник Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції - уповноваженої особи Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 (місцезнаходження посадової особи: 01103, місто Київ, бульвар Дружби Народів, будинок 28).

Відповідач 2 - Національне агентство з питань запобігання корупції (місцезнаходження юридичної особи: 01103, місто Київ, бульвар Дружби Народів, будинок 28, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40381452).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністр екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 (місцезнаходження посадової особи: 03035, місто Київ, вулиця Митрополита В. Липківського, будинок 35; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів України ОСОБА_6 (місцезнаходження посадової особи: 03035, місто Київ, вулиця Митрополита В. Липківського, будинок 35; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2).

Повний текст рішення складено 11 грудня 2018 року.

Суддя О.М. Чудак