Ухвала суду № 78560135, 12.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
480/4279/18
Номер документу
78560135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

12 грудня 2018 р. Справа № 480/4279/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання – Провозіна О.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Суми заяву представника відповідача про закриття провадження у справі №480/4279/18

за позовом ОСОБА_3

до Виконавчого комітету Охтирської міської ради

про визнання дій протиправними та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3М.) звернулась з позовною заявою до Виконавчого комітету Охтирської міської ради (далі по тексту - відповідач, Виконком Охтирської МР), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Охтирської міської ради в особі Комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам при розгляді матеріалів щодо збитків, заподіяних ОСОБА_3 територіальній громаді м. Охтирка, при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 4 та при складанні Акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №02-09/25 від 12.09.2018 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради від 28.09.2018 №132 в частині затвердження Акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №02-09/25 від 12.09.2018.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 20.10.2018 отримала Повідомлення від 12.10.2018 №0113/3231 за підписом голови комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам Охтирської міської ради ОСОБА_4, в якому зазначено, що комісією 12.09.2018 розглянуті матеріали про розрахунок збитків, які нанесені ОСОБА_3 бюджету м. Охтирка внаслідок неправомірного використання земельної ділянки без оформлення документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку площею 0,0831 га в м. Охтирка, вул. Незалежності, 4. Акт про визначення збитків власнику землі (землекористувачу) від 12.09.2018 №02-09/25 затверджений рішенням виконавчого комітету Охтирської міської від 28.09.2018 №132.

На переконання ОСОБА_3 комісія з визначення розміру збитків діяла протиправно та з порушенням норм чинного законодавства, а отже, відповідно рішення виконавчого комітету Охтирської міської від 28.09.2018 №132 в частині затвердження акту є незаконним. В зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 20.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/4279/18, розгляд справи призначено на 12.12.2018 о 10 год. 00 хв.

11.12.2018, відповідачем до канцелярії суду подано клопотання про закриття провадження у справі (а.с.40-41). Вказане клопотання обґрунтовано тим, що предметом спору є рішення щодо затвердження акту про визначення позивачу фактичних збитків за використання земельної ділянки за відсутності належним чином оформлених документів. Тобто, фактично спір у даній справі стосується незгоди позивача з нарахуванням йому відповідачем збитків, який є розпорядником (власником) земельної ділянки комунальної власності, що свідчить про відсутність ознак публічно-правового спору та підстав для розгляду справи за правилами адміністративного судочинства.

Представник позивача проти заявленого клопотання про закриття провадження у справі заперечував з тих підстав, що спір у даній справі є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, у зв’язку з чим, просив суд в його задоволенні відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.

Заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об’єктивно оцінивши їх в сукупності, суд вважає клопотання Виконавчого комітету Охтирської МР про закриття провадження у справі №480/4279/18 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Акти, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність) можуть бути оскаржені до суду відповідно до статті 55 Конституції України.

Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері публічно-правових відносин, в Україні діють адміністративні суди (стаття 125 Конституції України).

Конституційний Суд України у Рішенні від 14.12.2011 по справі № 1-29/2011 надав конституційне тлумачення положень частини другої статті 55 Конституції України. Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

При цьому, Конституційний Суд України зазначив, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

Крім того, Конституційним Судом України у Рішенні від 25.11.1997 по справі № 18/1148-97 сформульовано правову позицію, за якою удосконалення законодавства в контексті статті 55 Конституції України має бути поступовою тенденцією, спрямованою на розширення судового захисту прав і свобод людини, зокрема судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень (пункт 2 мотивувальної частини). Ця правова позиція кореспондується з положеннями статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ефективного засобу юридичного захисту від порушень, вчинених особами, які здійснюють свої офіційні повноваження.

Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Публічно-правовим спором є спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Вичерпний перелік публічно-правових справ, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів, визначено в частині 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

З аналізу наведених норм права вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.

При розмежуванні юрисдикційних форм захисту порушеного права основним критерієм є характер (юридичний зміст) спірних відносин.

Визначальні ознаки приватноправових відносин – це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб’єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб’єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб’єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з пунктом 10 частини першої статті 16 ЦК одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

З наведених норм можна зробити висновок, що в порядку цивільного судочинства може бути оскаржене таке рішення органу місцевого самоврядування, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, і за результатами його реалізації у фізичної чи юридичної особи виникають цивільні права чи обов’язки.

В даному випадку, з матеріалів справи убачається, що спір полягає у незгоді позивача з нарахуванням йому власником земельної ділянки збитків за фактичне використання цієї ділянки без документів, які надають право такого використання. При цьому, позовні вимоги, заявлені у дані справі, спрямовані не на оскаарження статутних та/або процедурних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері публічно-правових відносин, а на оскарження правомірності визначення позивачу збитків цим органом як власником (розпорядником) земельної ділянки комунальної власності. Тобто в основу спору покладені цивільні відносини власності та відшкодування збитків, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №676/223/17, від 12.06.2018 у справі №742/1503/17, яка згідно ч.4,5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України є обов’язковою для всіх суб’єктів владних повноважень та враховується іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у справі, яка розглядається, існує спір про право, а дослідженню підлягають виключно процедурні рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради, який у межах спірних відносин діє як розпорядник (власник) земельної ділянки комунальної власності, що свідчить про поширення на цю справу цивільної юрисдикції та позбавляє можливості її розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

У Х В А Л И В:

Заяву представника відповідача про закриття провадження у справі №480/4279/18 - задовольнити.

Провадження у справі №480/4279/18 за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Охтирської міської ради про визнання дій протиправними та скасування рішення - закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складений 14.12.2018.

Суддя С.В. Воловик