
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2018 р. № 2040/7949/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1), в якому просить суд: стягнути до бюджету України з фізичної особи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, податкова адреса: АДРЕСА_2, суму податкового боргу в загальному розмірі 2228,04 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач станом на дату звернення до суду має податковий борг в сумі 2228,04 грн. по сплаті податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов. Ухвалу про прийняття адміністративного позову до розгляду та відкриття спрощеного провадження від 08.10.2018 року отримати відповідач відмовився, що підтверджується відміткою "отказ" на конверті з вкладенням, що повернувся на адресу суду (а.с. 33-35).
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З ідентифікаційних даних (а.с. 13-14) встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець Куп'янською районною державною адміністрацією Харківської області 20.05.2013 року.
Підприємницьку діяльність припинено за рішенням ОСОБА_1, але з обліку не знято. Розрахункові рахунки відкриті.
З матеріалів справи встановлено, що фахівцем позивача на підставі п.п.78.1.1 та п.п.78.1.2 п.78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України та наказу ГУ ДФС у Харківській області від 10.11.2017 року №6593 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
Результати перевірки оформлені актом №81/20-40-13-05-2612200913 від 09.01.2018 року, яким зафіксовано порушення: п.п.164.2.17 п.164.2 ст. 164, абз. "2" п.167.1 ст. 167 та п.п. "а", п.п. "в" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, у результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за період, що перевірявся на суму 1645,32 грн., в тому числі за 2016 рік у сумі 1645,32 грн. (а.с. 20-23).
На підставі акту перевірки №81/20-40-13-05-2612200913 від 09.01.2018 року винесено податкові повідомлення - рішення:
- №0000141305 від 24.01.2018 року, яким відповідачу донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 2056,65 грн., з яких: податкове зобов'язання 1645,32 грн., штрафна (фінансова) санкція 411,33 грн. (а.с. 17);
- №0000151305 від 24.01.2018 року, яким відповідачу донараховано військовий збір на загальну суму 171,39 грн., з яких: податкове зобов'язання 137,11 грн., штрафна (фінансова) санкція 34,28 грн. (а.с. 17).
Приписами п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
За правилами п.п.54.3.1 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до положень ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган реалізовує своє право щодо визначення суми грошового зобов'язання платнику податків при порушенні останнім податкового законодавства шляхом надіслання йому податкового повідомлення - рішення.
За визначенням пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника), за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу та за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як встановлено з матеріалів справи, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області відповідачу засобами поштового зв'язку направлялась податкова вимога форми "Ф" №12643-17 від 07.02.2018 року на суму 2228,04 грн., яка отримана уповноваженою особою ОСОБА_1 27.04.2018 року, про що свідчить підпис у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 25).
На момент розгляду справи у суді, відповідно до довідки позивача (а.с. 26), судом встановлено, що податковий борг відповідача з 07.02.2018 року не переривався.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до розрахунків суми податкового боргу у відповідача рахується борг з податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 2228,04 грн. (а.с. 15-16).
На момент розгляду справи у суді сума боргу у розмірі 2228,04 грн. непогашена, доказів самостійної сплати відповідачем наявного у нього боргу з податку на доходи фізичних осіб та військового збору до суду також не надано.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що на момент звернення до суду податковим органом вжито всі заходи на погашення суми заборгованості, проте остання відповідачем не сплачена.
Пунктом 95.1 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Приймаючи до уваги вище наведене, беручи до уваги відсутність самостійної сплати відповідачем податкового боргу у розмірі 2228,04 грн., що безпосередньо свідчить про невиконання ОСОБА_1 свого податкового обов'язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених Головним управлінням ДФС у Харківській області вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути до бюджету України з фізичної особи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, податкова адреса: АДРЕСА_2, суму податкового боргу в загальному розмірі 2228,04 (дві тисячі двісті двадцять вісім гривень 04 коп.) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.