Ухвала суду № 78559076, 13.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
1340/5948/18
Номер документу
78559076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5948/18

У Х В А Л А

з питань вжиття заходів забезпечення позову

13 грудня 2018 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М., розглянув в порядку письмового провадження заяву малого підприємства «Гафса» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про забезпечення позову у справі за позовом малого підприємства «Гафса» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Львівської міської ради, управління житлово-комунального господарства Львівської міської ради, департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Львівського комунального підприємства «Збиранка», Львівського комунального підприємства «Зелене місто» про визнання протиправними та скасування рішень виконавчого комітету Львівської міської ради,

В С Т А Н О В И В:

10.12.2018 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява малого підприємства «Гафса» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до відповідачів - Львівської міської ради, управління житлово-комунального господарства Львівської міської ради, департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Львівського комунального підприємства «Збиранка», Львівського комунального підприємства «Зелене місто», з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1023 від 21.09.2018 «Про проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області»;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1167 від 26.10.2018 «Про затвердження конкурсної документації зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області».

Водночас позивач подав клопотання про забезпечення позову шляхом:

- зупинення дії рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1023 від 21.09.2018 «Про проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області» та рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 1167 від 26.10.2018 «Про затвердження конкурсної документації зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області» до набрання законної сили рішенням суду у справі;

- заборони Львівській міській раді (ідентифікаційний код юридичної особи: 04055896), Львівському комунальному підприємству «Збиранка» (ідентифікаційний код юридичної особи: 13807617), Львівському комунальному підприємству «Зелене місто» (ідентифікаційний код юридичної особи: 13838331) вчиняти будь-які дії щодо проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області.

Заявник обґрунтовує необхідність вжиття заходів до забезпечення позову такими доводами:

19.05.2004 управління житлово-комунального господарства Львівської міської ради (Замовник) та мале підприємством «Гафса» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (Виконавець) за участю Інституту геології та геохімії горючих копалин ПАН України та ПАК «Нафтогаз України» (надалі Інститут) підписали ОСОБА_1 про співпрацю на виконання комплексу робіт по дегазації міського сміттєзвалища, а 12.04.2005 - Доповнення до цього договору. Пунктами 9.1 та 2.2.6 Договору визначено, що такий вступає в дію з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов’язань, а в частині утилізації звалищного газу до завершення процесу утилізації - 15 років (п. 9.1). Замовник зобов’язується не укладати на протязі дії даного договору аналогічних договорів з третіми особами на виконання робіт по дегазації Львівського полігону ТПВ, на використання біогазу, отриманого з полігону (п.2.2.6).

Заявник виступив українським партнером проекту Спільного провадження «Технічна рекультивація та активна дегазація Львівського полігону ТВП». Проект був частково реалізований за рахунок інвестицій іноземного інвестора на загальну суму понад 2,5 млн.євро, пробурена мережа моніторингових та 150 газовідвідних свердловин, прокладено 10 км системи газопроводів та змонтована дегазаційна установка з газогенераторними установками сумарною потужністю 120 кКт/год., проведено терасування схилів сміттєзвалища технічну рекультивацію більшої частини його поверхні тощо. Відповідачі не були зацікавлені у наведені порядку на сміттєзвалищі, в період з 2010 по 2012 роки техніка ЛКП «Збиранка» знищила згадану систему свердловин і дегазації, її залишки та накрито десятиметровим шаром сміття. Протягом 9 років Виконавець був позбавлений можливості повноцінно працювати за Договором у відповідності до його терміну – до 2019 року.

З сайту Львівської міської ради заявнику стало відомо про прийняте рішення №79 від 06.02.2017, відповідно до якого ЛКП «Збиранка» доручено функції замовника на проектування та виконання будівельних робіт, необхідних для реалізації комплексного проекту з рекультивації полігону, що знаходиться в с. Грибовичі, Жовківського району Львівської області. Згідно інформації, отриманої із сайту публічних торгів «Prozorro», 19.12.2017 відбувалися відкриті торги із предметом закупівлі «Моніторинг концентрації метану (та інших звалищних газів)». За результатами публічних торгів, укладено ОСОБА_1 № 01/18 від 30.01.2018 між ЛКП «Збиранка» та ТОВ «НВФ «ІНГАЗ». Надалі виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв оскаржувані рішення № 1023 від 21.09.2018 «Про проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області» та № 1167 від 26.10.2018 «Про затвердження конкурсної документації зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області». За викладених обставин МП «Гафра» стверджує, що відповідачами порушено вимоги п. 9.1 та п.2.2.6 Договору про співпрацю на виконання комплексу робіт по дегазації міського сміттєзвалища від 19.05.2004 та додаткових угод до нього, у Львівської міської ради відсутні потреби у закупівлі робіт із спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів, оскільки згаданий ОСОБА_1 діє до 20.05.2019.

Заявник стверджує, що можливість подальшого проведення публічних торгів на закупівлю робіт зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів утруднить та зумовить неможливість виконання у майбутньому виконання рішення суду в разі задоволення позову, оскільки фактичне проведення торгів та укладення з переможцем договору призведе до недотримання принципу «правомірного очікування» та не буде змоги захистити права та законні інтереси заявника щодо відновлення прав та виконання зобов’язань, передбачених Договором про співпрацю на виконання комплексу робіт по дегазації міського сміттєзвалища від 19.05.2004 та додаткових угод.

Суд, вирішуючи питання про обґрунтованість клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, керується таким:

статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.

Відповідно до положень статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з приписами частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Частиною 2 статті 151 КАС України визначено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Суд визнає загальновідомими такі обставини:

- полігон твердих побутових відходів (сміттєзвалище) на території Грибовицької сільської ради Жовківського району Львівської області діє з 1958 року та останні десятиліття обслуговувався ЛКП «Збиранка». Починаючи з 2006 року цей об’єкт систематично попадав в рейтинги «ТОП-100 найбільших підприємств-забруднювачів» в Україні та в Львівській області, що складалися за участі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства екології та природних ресурсів;

- 30 травня 2016 року підчас гасіння пожежі на сміттєзвалищі відбувся зсув сміття, внаслідок якого під завалами загинули троє пожежників, експлуатація сміттєзвалища в частині прийому твердих побутових відходів припинена;

- проблема рекультивації Грибовицького сміттєзвалища та будівництва заводу з переробки твердих побутових відходів є предметом широкого обговорення та суспільної дискусії як на місцевому, так і на державному рівні.

Оцінюючи доводи заявника, суд керується такими міркуваннями.

Суд звертає увагу на те, що предметом оскарження за позовом малого підприємства «Гафса» є рішення виконавчого комітету Львівської міської ради - суб’єкта владних повноважень, якого в позовній заяві не залучено як відповідача по справі.

Оскаржуваними рішеннями виконавчий комітет Львівської міської ради восени 2018 року вирішив провести конкурс зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області, при цьому визначив умови, порядок його проведення, кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу та критерії оцінки конкурсних пропозицій зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області.

Повідомлені заявником обставини свідчать про те, що укладений за участі позивача ОСОБА_1 про співпрацю на виконання комплексу робіт по дегазації міського сміттєзвалища від 19.05.2004 фактично не виконується починаючи з 2010 року (впродовж дев’яти років), а термін його дії завершується в травні 2019 року; споруджені на першому етапі реалізації проекту елементи системи дегазації сміттєзвалища, як стверджує МП «Гафса», до 2012 року було знищено та засипано десятиметровим шаром сміття. Наведені заявником обставини можуть свідчити про неналежне виконання сторонами Договору своїх зобов’язань та завдання МП «Гафса» та/або інвестору проекту матеріальної шкоди (як у формі реальних збитків, так і упущеної вигоди). В цьому контексті доводи заявника про втрачені інвестиції та порушення принципу «правомірного очікування» на одержання прибутку внаслідок реалізації проекту з дегазації сміттєзвалища є доречними в спорі про стягнення матеріальної шкоди, що належить до юрисдикції господарських судів.

Оскільки ОСОБА_1 про співпрацю на виконання комплексу робіт по дегазації міського сміттєзвалища від 19.05.2004 не виконується сторонами дев’ять років (тобто фактично заходи з дегазації сміттєзвалища не проводяться) і до завершення терміну його дії залишило півроку, факт прийняття виконавчим органом місцевого самоврядування рішення про проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації сам по собі не свідчить про очевидну протиправність оскаржених рішень. Суд вважає, що доводи та аргументи позивача та належного відповідача щодо протиправності оскаржених рішень потребують дослідження та перевірки на предмет їх достовірності при розгляді судової справи по суті. Наведені заявником аргументи також не доводять того, що у випадку скасування оскаржених рішень виконавчого комітету Львівської міської ради виконання рішення суду буде неможливим чи суттєво утрудненим.

Суд також вважає, що наслідки вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Львівській міській раді, Львівському комунальному підприємству «Збиранка» Львівському комунальному підприємству «Зелене місто» вчиняти будь-які дії щодо проведення конкурсу зі спорудження та експлуатації системи дегазації міського полігону твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області можуть бути неспівмірними із заявленими позивачем вимогами. У випадку скасування судом рішень виконавчого комітету про проведення конкурсу згадані ймовірні дії щодо проведення конкурсу не матимуть наслідків для охоронюваних інтересів позивача.

З огляду на це суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів забезпечення позову малого підприємства «Гафса».

З огляду на висновок суду по суті розглянутого клопотання витрати представника позивача по сплаті судового збору слід покласти на нього.

Керуючись ст.ст. 132, 143, 150, 151, 154, 248, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

У Х В А Л И В:

відмовити у задоволенні клопотання малого підприємства «Гафса» у формі товариства з обмеженою відповідальністю про забезпечення позову.

Судовий збір у сумі 528,61 грн., сплачений у зв’язку із поданням клопотання про забезпечення позову, покласти на позивача.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п’ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Москаль Р.М.