
Р І Ш Е Н Н Я№ 127/19103/18
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
З А О Ч Н Е
12 грудня 2018 р.м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Медяної Ю.В.,
секретар – Подоляк М.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,
в с т а н о в и в:
03.08.2018 р. ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які надають соціальні послуги за період з жовтня 2015 р. по січень 2017 р. у розмірі 2127 грн. 69 коп.
В позовній заяві зазначено, що 22.06.2015 р. відповідач звернулася до управління соціального захисту населення (Правобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги інваліду, у якій зобов’язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг повідомити про це органи праці та соціального захисту населення у 5-ти денний термін.
Відповідача було попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати компенсації та поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради від 01.07.2015 р., відповідно до заяви ОСОБА_3 про призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги від 22.06.2015 р. було призначено компенсацію.
Проте, як згодом з’ясувалося ОСОБА_3 у період отримання компенсаційних виплат працювала у ТОВ «Білінга» на посаді гардеробника РК «Амагама» у період з 29.10.2015 р. по 15.06.2016 р.,а також з 20.10.2016 р. по 10.05.2017 р., про що не повідомила управління соціального захисту населення .
Відповідно до проведеного спеціалістами управління соціального захисту населення перерахунку, поверненню підлягає надмірно виплачена сума компенсації відповідачу за період з жовтня 2015 р. по січень 2017 р. у розмірі 2170 грн. 69 коп.
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради 13.02.2018 р. та 28.03.2018 р. було надіслано листи ОСОБА_3 щодо необхідності повернення надміру виплачених коштів, але у добровільному порядку вони повернуті не були.
З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача кошти, незаконно виплачені за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у сумі 2127 грн. 69 коп.
17.08.2018 р. у даній справі відкрито провадження.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради – ОСОБА_2 вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив її задоволити, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся, про причини своєї неявки суду не повідомляла, від неї до суду не надходило відзиву або заяви про розгляд справи у її відсутності.
Враховуючи вищезазначене та положення ч. 4 ст. 223 ЦПК і ст.. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558.
Згідно п. 1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим,які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що призначається щомісячна компенсаційна виплата (компенсація).
Абз. 2 п. 2 Порядку встановлено, що компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 10% фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, інвалідам ІІ групи та дітям-інвалідам.
Відповідно до ч. 6 п. 4 Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування та перебувають у трудових відносинах, у тому числі на умовах неповного робочого дня (крім роботи вдома).
Згідно з п. 8 Порядку компенсація призначається на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду. Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що 22.06.2015 р. ОСОБА_3 звернулася до управління соціального захисту населення (Правобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги інваліду. (а.с. 7-8)
Соціальні послуги відповідач надавала ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який відповідно до акту огляду МСЕК від 26.12.2006 р. №210463 є інвалідом ІІ групи. (а.с. 9)
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради від 01.07.2015 р. призначено компенсацію: з 22.06.2015 р. по 31.08.2015 р. у сумі 121 грн. 80 коп., з 01.09.2015 р. по 24.05.2026 р. у сумі 137 грн. 80 коп.; рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради від 31.01.2017 р. призначено компенсацію: з 22.06.2015 р. по 31.08.2015 р. у сумі 121 грн. 80 коп., з 01.09.2015 р. по 30.04.2016 р. у сумі 137 грн. 80 коп., з 01.05.2016 р. по 30.11.2016 р. у сумі 145 грн. 00 коп., з 01.12.2016 р. по 31.12.2016 р. у сумі 160 грн. 00 коп. (а.с. 10-11)
В результаті здійснення контролю за діяльністю фізичних осіб, які надають соціальні послуги, управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради було встановлено, що ОСОБА_3 перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Білінга» у період з 29.10.2015 р. по 15.06.2016 р.,а також з 20.10.2016 р. по 10.05.2017 р (а.с. 17) та отримувала заробітну плату, що підтверджується довідками про доходи. (а.с. 18-19)
У зв’язку з неповідомленням відповідачем обставин, які впливають на призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради було проведено розрахунки переплати надміру виплачених коштів по о/р №502095 і зафіксовано, що сума надміру виплачених коштів ОСОБА_3 становить 2170 грн. 69 коп. (а.с. 20)
Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради 13.02.2018 р. та 28.03.2018 р. на адресу відповідача було надіслано листи про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 21, 23), запропоновано надміру виплачені кошти у розмірі 2170 грн. 69 коп. перерахувати у місячний термін на рахунок ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради, було попереджено ОСОБА_3, що у разі несплати вищевказаних коштів у зазначений термін, питання про їх стягнення буде вирішуватись у судовому порядку. Однак відповідач ніяких заходів щодо повернення надміру виплачених грошових коштів не вживала.
За приписами п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у місті Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у місті Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надмірно виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної в місті Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача незаконно виплачену їй компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги в розмірі 2127 грн. 69 коп. за період х жовтня 2015 р. по січень 2017 р. суд вважає доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн. 00 коп., підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558, керуючись ст. ст. 4,5, 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 280 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів, задовільнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради незаконно виплачену компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги за період з жовтня 2015 р. по січень 2017 р. у розмірі 2127 (дві тисячі сто двадцять сім) грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду.
Згідно вимог п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
позивач ОСОБА_1 соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження юридичної особи: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 38782790;
відповідач ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суддя Ю.В. Медяна