
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2645/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
03 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.) про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету Сєвєродонецької міської ради податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 61459,70 грн, у тому числі: 61296,36 грн - основний платіж за період з 19.08.2017 по 20.05.2018, 190,34 грн - пеня, яка виникла у період з 18.11.2017 по 20.02.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку, є платником єдиного податку третьої групи.
За період з 19.08.2017 по 20.05.2018 за відповідачем утворився податковий борг по сплаті єдиного податку у сумі 61269,36 грн. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового боргу контролюючим органом відповідачу нарахована пеня на суму 190,34 грн за період з 18.11.2017 по 20.02.2018.
Позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 29.01.2018 № 964-17, яку останнім отримано 09.02.2018.
На час звернення до суду з позовом податковий борг відповідачем не сплачений.
Керуючись положеннями підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 61459,70 грн.
Ухвалою суду від 05.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-2).
Представником позивача 18.10.2018 подано клопотання, в якому зазначено, що у прохальній частині позову допущено технічну помилку в зазначенні суми недоїмки, яка є складовою частиною податкового боргу (арк. спр. 48).
Представником позивача 01.11.2018 подано уточнений адміністративний позов, в якому зазначено, що відповідачем частково сплачено податкове зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 30000,00 грн. У зв'язку з цим, сума податкового боргу відповідача змінилася. Сума позовних вимог ГУ ДФС у Луганській області змінилася та становить 31458,20 грн, з яких: 31267,86 грн - основного платежу (недоїмки) та 190,34 грн - пеня (арк. спр. 52).
Представником відповідача 01.11.2018 подано клопотання про продовження строку підготовчого провадження у справі до 90 днів (арк. спр. 59).
Ухвалою суду від 01.11.2018 клопотання представника відповідача задоволено, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять календарних днів (арк. спр. 60).
Ухвалою суду від 20.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті після закінчення підготовчого судового засідання (арк. спр. 67).
У судовому засіданні 26.11.2018 представником позивача подано уточнений адміністративний позов, в якому зазначено, що 13.11.2018 відповідачем платіжним дорученням від 13.11.2018 № 1762 частково сплачено податкове зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 2040,00 грн. З огляду на часткове погашення податкового боргу, сума позовних вимог ГУ ДФС у Луганській області змінилася та становить 29418,20 грн, з яких 29227,86 грн - основного платежу (недоїмки) та 190,34 грн пеня. Позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету Сєвєродонецької міської ради податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 29418,20 грн, у тому числі: 29227,86 грн - основний платіж за період з 19.11.2017 по 19.08.2018; 190,34 грн - пеня, яка виникла у період з 18.11.2017 по 20.02.2018. (арк. спр. 70).
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 85).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 81, 82).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 20.01.1994, про що 06.02.2006 за № 23790170000002499 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань включено відомості про фізичну особу-підприємця, перебуває на обліку у ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області, є платником єдиного податку третьої групи, обрана ставка єдиного податку - 5 % доходу, що підтверджено витягом з реєстраційних та облікових даних платника податків та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.09.2018 № НОМЕР_2 (арк. спр. 10-11, 26-27).
ФОП ОСОБА_1 подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області звітні податкові декларації платника єдиного податку з фізичних осіб, а саме:
- звітна податкова декларація за півріччя 2017 року від 19.07.2017 № 9139877960 (по строку сплати 19.08.2017), у якій визначено податкове зобов'язання у сумі 39320,00 грн (арк. спр. 19);
- звітна податкова декларація за три квартали 2017 року від 13.10.2017 № 9212820437 (по строку сплати 19.11.2017), у якій визначено податкове зобов'язання у сумі 45887,50 грн (арк. спр. 20);
- звітна податкова декларація за 2017 рік від 08.01.2018 № 9287115576 (по строку сплати 19.02.2018), у якій визначено податкове зобов'язання у сумі 2098,93 грн (арк. спр. 21);
- звітна податкова декларація за І квартал 2018 року від 18.04.2018 № 9071013299 (по строку сплати 20.05.2018), у якій визначено податкове зобов'язання у сумі 3225,00 грн (арк. спр. 22);
- звітна податкова декларація за півріччя 2018 року від 25.07.2018 № 9152998238 (по строку сплати 19.08.2018), у якій визначено податкове зобов'язання у сумі 8,5 грн (арк. спр. 55).
За даними витягу з інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 по єдиному податку з фізичних осіб за вказаний період відповідачем сплачено податковий борг у загальній сумі 32040,00 грн, а саме: 30000,00 грн згідно з квитанцією Борщагівської філії ПАТ «КБ «ПриватБанк» від 04.10.2018 та 2040,00 грн згідно з платіжним дорученням від 13.11.2018 № 1762 (арк. спр. 71-72).
З вищевикладеного судом встановлено, що на час розгляду справи за відповідачем обліковується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб за період з 19.11.2017 по 19.08.2018 у сумі 29227,86 грн.
Розмір податкового боргу, що утворився за відповідачем за період з 19.11.2017 по 19.08.2018 у сумі 29227,86 грн, також підтверджено розрахунком податкового боргу (арк. спр. 73).
Головним управлінням ДФС у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 29.01.2018 № 964-17, якою повідомлено, що станом на 28.01.2018 сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 60945,43 грн (арк. спр. 12).
Податкову вимогу форми «Ф» від 29.01.2018 № 964-17 відповідачу надіслано поштою з повідомленням про вручення та отримано останнім 09.02.2018, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправленні із відміткою про вручення (арк. спр. 12).
Також, за даними інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 по єдиному податку з фізичних осіб через несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань за період з 18.11.2017 по 20.02.2018 відповідачу нарахована пеня у сумі 190,34 грн (арк. спр. 71-72).
На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг у загальній сумі 29418,20 грн, у тому числі: 29227,86 грн - основний платіж за період з 19.11.2017 по 19.08.2018; 190,34 грн - пеня, яка виникла у період з 18.11.2017 по 20.02.2018 не погашений.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1).
Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються, зокрема, на другу групу платників єдиного податку - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень (підпункт 2 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 293.1 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Пунктом 293.3 статті 293 Податкового кодексу України передбачено, що відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Відповідно до пункту 293.5 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 цієї статті:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпункті 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу;
2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;
3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (абзац другий пункту 294.1 статті 294 Податкового кодексу України).
Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду (абзац перший пункту 294.2 статті 294 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 295.3 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Згідно з пунктом 295.4 статті 295 Податкового кодексу України сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.
Пунктом 296.3 статті 296 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Судом встановлено, що в порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено самостійно визначені грошові зобов'язання з єдиного податку за період з 19.11.2017 по 19.08.2018 у сумі 29227,86 грн.
Також, згідно із підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (підпункти 129.3.1, 129.3.4 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно з пунктом 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Через несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу за період з 18.11.2017 по 20.02.2018 нарахована пеня у розмірі 190,34 грн, розмір якої підтверджено інтегрованою карткою платника податків (арк. спр. 71-72).
Таким чином, на час розгляду справи за відповідачем обліковується податковий борг у загальній сумі 29418,20 грн, у тому числі: 29227,86 грн - основний платіж за період з 19.11.2017 по 19.08.2018, 190,34 грн - пеня.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Оскільки податкова вимога від 29 січня 2018 року № 964-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної адміністративної справи податковий борг в сумі 29418,20 грн не сплачений, суд вважає уточнені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Уточнений адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: 93400, АДРЕСА_1) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету Сєвєродонецької міської ради податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 29418,20 грн (двадцять дев'ять тисяч чотириста вісімнадцять гривень 20 коп.), у тому числі: 29227,86 грн (двадцять дев'ять тисяч двісті двадцять сім гривень 86 коп.) основного платежу, несплаченого за період з 19.11.2017 по 19.08.2018, 190,34 грн (сто дев'яносто гривень 34 коп.) пені, нарахованої за період з 18.11.2017 по 20.02.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова