
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/4341/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Колодій О.Р.,
за участю:
позивач ОСОБА_1,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Мостиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Б.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Мостиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Мостиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо не внесення змін до актового запису № 13 про шлюб ОСОБА_1, складений 02.11.1968 виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області, шляхом виправлення у графі “відомості про нареченого” з “українець” на “поляк”;
- зобов'язати Мостиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни до актового запису № 13 про шлюб ОСОБА_1, складений 02.11.1968 виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області, де в графі “відомості про нареченого”, виправити з “українець” на “поляк”.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача з заявою про внесення змін щодо національності в актовий запис № 13, шляхом виправлення у графі “відомості про нареченого” з “українець” на “поляк”. Однак, позивачу відмовлено у внесенні змін у зв’язку з відсутністю документів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 поляк. Стверджує, що у нього наявні документи, які підтверджують польське походження, відтак відповідач проявив бездіяльність у внесенні змін до актового запису про шлюб.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримв з мотивів, вказаних в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача, у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника відділу та зазначає, що вирішення питання про внесення змін до актового запису про шлюб ОСОБА_1 від 02.11.1968 № 13, складеного виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області, покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 звернувся до Мостиського районного відділу ДРАЦ ГТУЮ у Львівській області з заявою від 30.08.2018, у якій просив внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 від 02.11.1968 № 13, складеного виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області, а саме виправити національність нареченого з «українець» на «поляк».
Висновком від 31.08.2018 про внесення змін до актового запису цивільного стану відмовлено у внесенні виправлень до актового запису про шлюб від 02.11.1968 № 13 складеного виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області у строфі «відомості про нареченого» виправити з «українець» на «поляк» у зв’язку з відсутністю документів, які б стверджували, що ОСОБА_1Б – поляк.
Вважаючи бездіяльність щодо внесення змін до актового запису протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, повязані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 01.07.2010 № 2398-VI, що діє з 27.07.2010 (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 2.1 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
При цьому, згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п. 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми п .1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Відповідно до п. 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Аналіз викладених норм свідчить про те, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази. Внесення змін до актового запису про народження не можливе за відсутності документів, що підтверджували допущену помилку у графі національність батьків. При цьому, Правила не передбачають можливості змінювати національність особи в актових записах.
Згідно матеріалів справи, у актовому записі запису про шлюб від 02.11.1968 № 13, складеного виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області на ОСОБА_1 зазначена національність - "українець".
Судом встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача з заявою щодо внесення змін до актового запису про шлюб додав:
- копію паспорта КВ № 747090, виданий Мостиським РВ УМВС України у Львівській області11.09.2001;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 Броніславовича РП № 622730 – а/з № 60 від 13.09.1943;
- копію актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 02.11.1968 № 13, складеного виконавчим комітетом Арламівськоволянської сільської ради Мостиського району Львівської області.
Відтак, при зверненні з заявою про внесення змін до актового запису не надано доказів, для встановилення приналежность позивача чи батька позивача до польської національності.
Отже, Мостиський районний відділ ДРАЦ ГТУЮ у Львівській області дійшов обґрунтованого висновку про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб позивача стосовно зазначення національності «поляк», оскільки неможливо відслідкувати пряму вказівку на національність позивача у наявних документах.
Суд зазначає, що позивач не вказує на помилку, допущену відповідачем під час складання документу (про шлюб) позивача, а аргументує свій позов лише бажанням реалізації права на самовизначення за етнічним походженням.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.
Вищий адміністративний суд України в Довідці про результати вивчення та узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану (постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України № 12 від 29.09.2016 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану") вказав, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не спір про наявність в особи особистого немайнового права. Як випливає з вимоги частини третьої статті 2 КАС України, при цьому суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення останньої характеристики (обґрунтованості) прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи; такі справи належать до цивільної юрисдикції.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому відмовляє у їх задоволенні повністю.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись статтями 9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Мостиського районного відділу ДРАЦ ГТУЮ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії - відмовити.
2. Судовий збір стягненню не підлягає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 14.12.2018.
Суддя Костецький Н.В.