Рішення № 78558144, 07.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2018
Номер справи
810/4606/18
Номер документу
78558144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2018 року № 810/4606/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Київської області, в якому позивач просить суд:

- визнати бездіяльність ОСОБА_2 районної державної адміністрації Київської області щодо невнесення змін до виборчої адреси ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) на підставі її заяви - протиправною;

- зобов'язати ОСОБА_2 районну державну адміністрацію Київської області внести зміни до виборчої адреси ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) з виборчої адреси: АДРЕСА_2 на виборчу адресу: АДРЕСА_1.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що справа буде розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання по справі на 18.10.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, має постійне місце проживання у Київській області, зокрема, у приватному будинку, який на праві приватної власності належить їй. У зв`язку із тим, що позивач не може реалізувати свої виборчі права на непідконтрольній Україні території, вона звернулась до відповідача із заявою про зміну виборчої адреси, однак, отримала відповідь з відмовою у зміні виборчої адреси, яка на її думку не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Відповідач письмових заперечень проти позову чи відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Присутні у судовому засіданні 18.10.2018 позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про розгляд справи у його відсутність не подавав.

В судове засідання, призначене на 26.10.2018 сторони не прибули. Представник позивача подав письмове клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, приймаючи до уваги неприбуття відповідача у судове засідання, який був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За даними довідки від 14.09.2015 № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, яка видана Управлінням соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації, ОСОБА_1 з 30.08.2014 року перемістилася з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_5.

Згідно штампу про місце перебування за зареєстрованою адресою, який міститься на звороті зазначеної довідки, позивач з 16.09.2015 проживає за адресою: АДРЕСА_3.

Місцем реєстрації позивача у паспорті з 26.11.2004 є: АДРЕСА_4.

Відповідно до довідки, складеної на підставі відомостей домової книги про склад сім'ї та прописки, від 20.09.2018 № 2230-02-28-18, виданої виконавчим комітетом Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області, ОСОБА_1 з 2014 року зареєстрована в АДРЕСА_6, який належить їй на праві приватної власності.

Так, 14 травня 2018 року позивач звернулась до Відділу ведення Державного реєстру виборців апарату ОСОБА_2 районної державної адміністрації Київської області із заявою про внесення змін до виборчої адреси, а саме просила внести до виборчої адреси такі зміни: поштовий індекс 08324, країна проживання Україна, АДРЕСА_1, яка є її постійним місцем проживання. До заяви позивач додала копію паспорту, копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та копію ідентифікаційного номеру.

ОСОБА_2 районної державної адміністрації Київської області від 17.05.2018 № 48/07-58-565 позивачу відмовлено у внесенні зміни до її виборчої адреси. Вказана відмова мотивована тим, що згідно з пунктом 8 статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист. Однак, у вказаному переліку документів відсутня довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Подані позивачем документи - паспорт громадянина України та довідка взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не підтверджують зареєстроване місце проживання на території Гірської сільської ради, відтак правові підстави щодо внесення зміни до виборчої адреси відсутні.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до виборчої адреси протиправною та з метою відновлення порушених прав, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами суд зазначає наступне.

Закон України «Про Державний реєстр виборців» від 22.07.2007 №698-V (далі - Закон №698-V) визначає правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні, що являє собою автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему, призначену для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створену для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Відповідно до частин першої-другої статті 20 Закону №698-V кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру.

У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.

Згідно з частиною четвертою вказаної статті у разі звернення виборця із заявою щодо зміни виборчої адреси орган ведення Реєстру вивчає обґрунтованість заяви.

За підсумками вивчення керівник органу ведення Реєстру може прийняти таке рішення:

1) видати наказ про внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця (якщо зміна виборчої адреси виборця відбувається в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу ведення Реєстру);

2) звернутися за допомогою засобів автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстру до органу ведення Реєстру за попередньою виборчою адресою виборця про необхідність внесення змін щодо виборчої адреси виборця (якщо попередня виборча адреса виборця не належить до території, на яку поширюються повноваження цього органу ведення Реєстру);

3) відмовити виборцю у внесенні зміни до його виборчої адреси.

Як свідчать матеріали справи, позивач звертаючись з заявою від 14.05.2018 до відповідача просила внести зміни щодо її виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та включити її до списку виборців на місцевих виборах за виборчою адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до частини другої Закону №698-V виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

З матеріалів справи вбачається, та підтверджено позивачем що згідно паспорту громадянина України ОСОБА_1 зареєстрована в Автономній Республіці Крим, Сімферопольський район, селище Молодіжне, СТ "Садовод", вул. Персикова, буд. 35. Зняття з реєстрації за вказаною адресою не відбулось.

Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа реалізує своє право голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, місцевих виборах та референдумах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

Отже, у разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», має змогу реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.

За правилами пункту 1 частини п'ятої статті 14 Закону № 698-V органом ведення Реєстру є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації.

Статтею 26 Закону № 698-V визначено порядок складання попередніх списків виборців, а статтею 28 вказаного Закону передбачено порядок складання уточнених списків виборців.

При цьому, у відповідноcті до частин першої-другої статті 8 Закону № 698-V виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

У свою чергу, згідно статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» під реєстрацією слід розуміти внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

У відповідності до частин другої-третьої статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах є: 1) паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

Частиною третьої статті 7 Закону № 698-V визначено, що за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються і видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. Такі довідки видаються громадянам у день звернення на підставі паспорта громадянина України чи іншого документа, до якого згідно із Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, та письмової заяви, в якій зазначається адреса, за якою громадянину може бути вручена офіційна кореспонденція. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.

Доводи позивача про те, що довідка про склад сім'ї та наявність на праві власності будинку засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а тому відповідач повинен внести зміни до виборчої адреси у Державному реєстрі виборців, суд не може прийняти до уваги, оскільки місце проживання внутрішньо переміщеної особи не є місцем реєстрації такої особи, а місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями.

З огляду на вказане, є вірним висновок відповідача про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не підтверджує факт реєстрації позивача за вказаною адресою, оскільки місцем її реєстрації в паспорті громадянина України зазначена інша адреса.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 липня 2018 року № 161/16573/16а, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.05.2017 № К/800/17163/17, та постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2018 року № 711/11077/17.

Крім того, суд зазначає, що незалежно від того чи відбувається на даний час виборчий процес у громаді, де фактично мешкає внутрішньо переміщена особа чи ні, позивач не має право на зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, при цьому в разі оголошення початку виборчого процесу, позивач, з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», має право реалізувати своє виборче право за місцем тимчасового проживання без зміни виборчої адреси у Державному реєстрі виборців.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.