
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
07 грудня 2018 року №810/1862/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області ОСОБА_2 про відкриття виконавчого провадження ВП №53891392 від 11.05.2017.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2017 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправною та скасовано постанову Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про відкриття виконавчого провадження №53891392 від 11.05.2017.
Стягнуто судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: 09112, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (ідентифікаційний код 34846021, місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, 94).
21.12.2017 Київським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист у справі №810/1862/17.
16.11.2018 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі від 13.11.2018 б/н, у якій позивач просить суд замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 у справі №810/1862/17 з Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 зазначено, що позивач звернувся до Білоцерківського управління Державної казначейської служби України Київської області із заявою про виконання рішення суду у частині стягнення судового збору в сумі 640,00 грн. та надав відповідний виконавчий лист.
Як вказує позивач, листом від 27 лютого 2018 року № 07-27/235 Білоцерківське управління Державної казначейської служби України Київської області повернуло ОСОБА_1 зазначений виконавчий лист без виконання, посилаючись на те, що фінансування боржника здійснюється Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, яке є розпорядником коштів боржника, а безпосередньо на боржника відкрито лише небюджетний рахунок 3731 «Депозитний рахунок розпорядників бюджетних коштів», звернення стягнення на кошти якого чинним законодавством не передбачено.
У зв’язку із цим ОСОБА_1 було рекомендовано звернутися до суду із заявою про заміну боржника на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
За наслідками автоматизованого розподілу, заяву передано до розгляду судді Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 призначено до розгляду у судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі від 13.11.2018 б/н в адміністративній справі №810/1862/17.
У судове засідання, призначене на 07.12.2018, учасники виконавчого провадження та Головне територіальне управління юстиції у Київській області не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.
Відповідно до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання про заміну сторони у виконавчому провадженні по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі – Закон №1404-VIII), який набрав чинності 05.10.2016, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону №1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 5 статті 15 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений у Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 (далі – Порядок №845).
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 вказаного Порядку №845 боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Як встановлено вище, 21.12.2017 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №810/1862/17 про стягнення судового збору у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: 09112, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області (ідентифікаційний код 34846021, місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, 94).
Судом встановлено, що вказаний виконавчий лист ОСОБА_1 було пред'явлено до виконання до Білоцерківського управління Державної казначейської служби України Київської області.
Листом від 27.02.2018 №07-27/235 Білоцерківське управління Державної казначейської служби України Київської області, розглянувши заяву ОСОБА_1 про виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 №810/1862/17 про стягнення з Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби ГТУЮ у Київській області (далі – боржник) 640,00 грн. судового збору, повідомило, що при розгляді даного виконавчого листа з’ясовано, що на ім'я боржника в управлінні Казначейства відкрито небюджетний рахунок 3731 «Депозитний рахунок розпорядників бюджетних коштів» відповідно до наказу Державного казначейства України від 28.11.2000 №19 «Інструкція по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів». Фінансування даного органу здійснюється Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, яке є розпорядником коштів Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Київській області.
Білоцерківське управління Державної казначейської служби України Київської області вищевказаним листом зазначило, що чинним законодавством не передбачено повноважень управління Казначейства щодо стягнення грошових сум з депозитних рахунків органів виконавчої служби, що надійшли від боржників для виплати стягувачам, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто.
Таким чином, Білоцерківське управління Державної казначейської служби України Київської області листом від 27.02.2018 №07-27/235, враховуючи те, що управління Казначейства не має права проводити стягнення з депозитного рахунку боржника, повернуло виконавчий лист у справі №810/1862/17 без виконання та рекомендувало звернутися до суду для заміни боржника на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
Згідно з пунктом 12 Типового положення про відділ державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства юстиції України 20.04.2016 № 1183/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2016 р. за № 618/28748, відділ є юридичною особою, має рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам та окремий небюджетний рахунок для зарахування авансових внесків стягувачів, а також рахунки для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам в іноземній валюті в банках, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Пунктом 1.2 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 №372, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2014 р. за № 426/25203, передбачено, що депозитні рахунки - рахунки, які відкриваються в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) та/або установах банків для обліку депозитних сум, які з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.
Відповідно до п. 1.2 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 р. за № 1206/21518, небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпорядникам бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприємствам, установам, організаціям та фізичним особам - підприємцям за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів. До небюджетних рахунків відносяться депозитні рахунки, рахунки для зарахування коштів єдиного соціального внеску, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, рахунки державних цільових фондів, рахунки для операцій з коштами від приватизації майна, коштами фінансового резерву та інші рахунки клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів.
Таким чином суд зазначає, що у Білоцерківському міському відділі Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області відкрито один депозитний небюджетний рахунок №3731, який використовується для зарахування, обліку коштів, що надійшли від боржників в процесі виконання функцій Білоцерківським МВ ДВС ГТУЮ, а такі кошти, відповідно до вимог законодавства, використовуються виключно для виплати їх стягувачам за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто.
У той же час суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 № 1403-VIII (далі - Закон № 1403-VIII) примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Згідно із статтею 6 Закону № 1403-VIII систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про відділ державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 20.04.2016 № 1183/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2016 р. за № 618/28748, відділ державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Відділ) є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, є структурним підрозділом та підпорядковується головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне територіальне управління юстиції) через відповідні управління державної виконавчої служби Головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління).
Пунктом 1 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 за № 1707/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 р. за № 759/19497 (далі – Положення № 1707/5), Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне територіальне управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.
Пунктом 13 Положення № 1707/5 передбачено, що Головні територіальні управління юстиції утримуються за рахунок Державного бюджету України. Структуру Головних територіальних управлінь юстиції затверджує Міністр юстиції України. Штатний розпис та кошторис Головних територіальних управлінь юстиції затверджує державний секретар Міністерства юстиції України.
Відповідно до підпункту 5.5 пункту 5 Положення № 1707/5 Головне територіальне управління юстиції з метою організації своєї діяльності: здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних відділів державної виконавчої служби, Відділів, нотаріальних контор.
Таким чином суд зазначає, що Білоцерківський міський відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області є територіальним органом ДВС Міністерства юстиції України та безпосередньо підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Київській області.
Судом встановлено, що Білоцерківський міський відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області не є розпорядником бюджетних коштів.
У той же час, Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань є розпорядником бюджетних коштів (бюджетних асигнувань), які в тому числі спрямовані на забезпечення діяльності Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, а тому стягнення судового збору у сумі 640,00 грн. за виконавчим листом Київського окружного адміністративного суду у справі №810/1862/17, виданого 21.12.2017, безпосередньо з Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області є неможливим.
Відповідно до ч.1 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналізуючи в сукупності вищевикладене та з метою забезпечення виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду у справі №810/1862/17, виданого 21.12.2017, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 задовольнити та замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 у справі №810/1862/17 з Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області на Головне територіальне управління юстиції у Київській області.
Керуючись статтями 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №810/1862/17- задовольнити.
2. Замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 у справі №810/1862/17 з Білоцерківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області на Головне територіальне управління юстиції у Київській області (ідентифікаційний код: 34481907, місцезнаходження: 02002, м.Київ, вулиця Євгена Сверстюка, будинок 15).
3. Копію ухвали видати (надіслати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Текст ухвали підписаний 07.12.2018 р.
Суддя Кушнова А.О.