
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 грудня 2018 року Справа № 0840/3464/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 служба України з безпеки на транспорті
про скасування розрахунку,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 служба України з безпеки на транспорті (далі - третя особа) в якому позивач просить суд скасувати розрахунок від 24 липня 2018 року плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, складений відповідачем.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що автомобіль позивача був зупинений посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області для здійснення габаритно-вагового контролю. Відповідно до акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0004773 від 24.07.2018 відповідачем здійснено розрахунок від 24.01.2018 плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 542,16 євро. Позивач вважає, що розрахунок плати здійснено протиправно в зв'язку з тим, що фактична маса транспортного засобу не перевищувала встановленої норми, а помилкові дані про навантаження на ось могли стати результатом неточного вимірювання. Крім того, звертає увагу на відсутність Методики проведення габаритно-вагового контролю. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача та третьої особи у поданому відзиві (вх. №28748 від 14.09.2018) проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що в діях Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області та його посадових осіб Управління жодних порушень вимог ОСОБА_3 України "Про автомобільний транспорт", Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та інших нормативно-правових актів, регламентуючих діяльність державного органу з питань контролю на автомобільному транспорті не вбачається. Акт про перевищення нормативів вагових параметрів складено обґрунтовано, за порушення які мали місце та із дотриманням процедури, визначеної законодавством про автомобільний транспорт. Вважає розрахунок правомірним, а посилання позивача на відсутність Методики зважування вважає безпідставним з урахуванням практики Верховного суду України в аналогічних спорах. Враховуючи зазначене, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду в засіданні 26.09.2018 без виклику сторін.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами/
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
24.07.2018 при проведенні рейдової перевірки, на автомобільній дорозі М 14 “Одеса- Мелітополь-Новоазовськ» державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено зважування автомобіля (тягача) марки VOLVO, модель F10, р.н. НОМЕР_1, який належить на праві приватної власності ОСОБА_1. За кермом перебував ОСОБА_4 Перевіркою встановлено перевищення транспортним засобом встановлених вагових обмежень осьових навантажень (на одиночну вісь). Результат перевірки був зафіксований в акті № 0004773 від 24.07.2018 (а.с.11).
Відповідно до Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.07.2018 та акту № 0004773 від 24.07.2018 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів встановлено, що повна маса автомобіля склала 20740 кг., однак навантаження на одиночну вісь склала 14,320 кг. замість допустимих 11 т. (а.с.12).
Відповідно до акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004773 від 24.07.2018 (а.с.11) Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 542,16 євро (а.с.13).
Вважаючи оскаржуваний розрахунок протиправним та таким, що був прийнятий з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся з відповідним позовом до суду, за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року затверджено Положення про ОСОБА_2 службу України з безпеки на транспорті.
Відповідно до п.1 Положення ОСОБА_2 служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Відповідно до п.4 вказаного Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до 28 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок №879) плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Пунктом п.30 Порядку №879 визначено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
З довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.07.2018 вбачається, що повна маса транспортного засобу становила 20740 т., а фактичні осьові навантаження становили: 1) 6420 т (при нормативно допустимій 11 т.) 2) 14320 грн. (при нормативно допустимій 11 т.)
Отже, фактичне навантаження на одиночну ось складало 14320 кг., що на 1,320 т перевищує допустиме.
Суд не бере до уваги посилання позивача, що, за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень, оскільки відсутність такої методики не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу та від обов’язку по внесенню плати за таке перевищення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 02.08.2018 у справі №820/1420/17.
Таким чином наявне порушення позивачем ОСОБА_3 України “Про автомобільні дороги” оскільки навантаження на вісь перевищує норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, що в свою чергу дозволяється лише за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки, показники перевищення навантаження знайшли своє підтвердження, суд вважає вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 71116, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (вул. Академічна, 11-1, м.Краматорськ, Донецька область, 84333), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 служба України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування розрахунку - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295 КАС України.
Рішення у повному обсязі виготовлено 13.12.2018 року.
Суддя Н.В.Стрельнікова