
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2337/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ Волинської області, відповідач) про визнання дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для перерахунку пенсії періоду роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року протиправними та зобов’язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року на Державному підприємстві “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” (далі – ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”) для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату такої пенсії з врахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового (пільгового) стажу, починаючи з 01 жовтня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою та підтверджуючими документами про перерахунок пенсії згідно із Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, в якій просив зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року на ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”. Проте листом від 23.10.2018 року № 6453/02-20-15 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, так як зараховувати до пільгового стажу період його роботи з 02.07.2018 року по 05.10.2018 року на посаді гірничого майстра ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” немає підстав у зв'язку з відсутністю сплати підприємством страхових внесків, а також непідтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення атестацією робочих місць за умовами праці.
Позивач вважає, що рішенням про відмову у призначенні йому пільгової пенсії відповідач порушив законне його право на отримання пенсійного забезпечення, в тому числі і відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Вказує на те, що трудовою книжкою та довідкою ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” від 05.10.2018 року №9.1/647 “Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” підтверджено наступне: факт його роботи з 02.07.2018 року по 05.10.2018 року на даному підприємстві, що зараховуються до спеціального стажу; посаду (гірничий майстер підземної дільниці); характер виконуваної роботи (повний робочий день на шахті, виконував підземні роботи в шахті), а також розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи (Список №1 розділу І підрозділу І згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461). Крім того, пільговий стаж роботи за вказаний період підтверджується наказом про результати атестації робочих місць, а саме включення його посади до Списку №1. Також звертає увагу на те, що за період з червня 2018 року по жовтень 2018 року йому була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку, в свою чергу, нараховувалися страхові внески.
Враховуючи наведене, вважає, що у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до спеціального (пільгового) страхового стажу вказаний період його роботи, а тому просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року відкрито провадження у даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позовну заяву від 29.11.2018 № 7165/06-06 (а.с.24-27) відповідач позовних вимог не визнає та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що у системі персоніфікованого обліку ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” не сплачено страхові внески за період з червня 2018 року по вересень 2018 року, що не дало можливості зарахувати цей період до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22.05.2007 року отримує пенсію за віком, що підтверджується довідкою Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України від 09.11.2018 року № 2384 (а.с.18).
Позивач 08.10.2018 року звернувся до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ із заявою та підтверджуючими документами про перерахунок пенсії за віком, а саме у зв’язку із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року на ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” на посаді гірничого майстра підземної дільниці (а.с.29).
Рішенням від 17.10.2018 року Нововолинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Нововолинсько-Іваничівсього об’єднаного управління Пенсійного фонду України та листом відповідача від 23.10.2018 № 6453/02-20-15 позивачу відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 02.07.2018 року по 05.10.2018 року на посаді гірничого майстра ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” (а.с.9, 29).
Відмова мотивована тим, що за період роботи позивача з 02.07.2018 року по 05.10.2018 року у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків, а також у зв’язку з непідтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення атестацією робочих міць умовами праці.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.
Як слідує із записів наявних у трудовій книжці позивача серії АО №934561, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 05.10.2018 року №9.1/647, а також з довідки про доходи ОСОБА_1 від 07.11.2018 року №7.3.1/720, виданих ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”, у спірний період з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року позивач працював у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” на посаді гірничого майстра, за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, та в подальшому з якої нараховувався єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с.10-11, 17). При цьому, довідкою ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” підтверджено виконання позивачем нормативу спуску в шахту за цей період та зайнятість повний робочий день (а.с.16).
Водночас із індивідуальних відомостей про застраховану особу слідує, що страхові внески ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” за позивача за липень – жовтень 2018 року не зараховано (а.с.36-40).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV – застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев’ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує з рішення відповідача від 17.10.2018 року та листа від 23.10.2018 року № 6453/02-20-15, останній, відмовляючи позивачу в зарахуванні до страхового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”, крім іншого, виходив з того, що роботодавцем не сплачено страхові внески за вказаний період.
З такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.
З матеріалів справи слідує, що позивачу з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за цей період у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” не може бути підставою для незарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу періоду його роботи з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”.
Проаналізувавши вищенаведене суд зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв’язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що за період з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та не проводити перерахунок призначеної позивачу пенсії.
Щодо зарахування позивачу спірного періоду до пільгового стажу то суд зазначає таке.
Згідно з пунктом “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу десятого частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно із статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі – Порядок № 383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (вказана постанова набрала чинності з 03.08.2016, далі – Список N 1).
Розділ І Списку №1 має назву “Гірничі роботи” (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Підрозділом 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень” (далі - підрозділ 1) розділу І “Гірничі роботи” Списку N 1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Згідно з пунктом 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі – Порядок № 637).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637.
Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.
З копії трудової книжки позивача вбачається, що позивач з 02.07.2018 року по 10.10.2018 року працював у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” на посаді гірничого майстра (а.с.10).
Довідками ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.10.2018 №9.1/647 та про норму спусків в шахту підтверджено те, що позивач працював повний робочий день під землею з 02.07.2018 року по 10.10.2018 року та виконував гірничі підземні роботи за професією гірничого майстра підземної дільниці, що передбачено Списком №1 розділом 1 підрозділом 1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (а.с.11, 16).
Крім того, позивачем було надано відповідачу копію витягу з наказу по ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” від 02.10.2017 року “Про затвердження результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці”, додатком 1 якого затверджено перелік робочих місць, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за роботу в шкідливих і важких умовах праці (згідно з постановою Кабінету Міністрів України №442 від01.08.1992 року) по ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська”, в якому передбачено, що майстер гірничий відноситься до Списку №1 професій, яким у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначене пільгове пенсійне забезпечення (а.с.12-15).
Отже, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 02.07.2018 року по 05.10.2018 року був зайнятий повний робочий день на підземних роботах за Списком №1, при цьому, несплата роботодавцем страхових внесків за вказаний період роботи позивача не може бути підставою для відмови позивачу у зарахуванні до пільгового страхового стажу вказаного періоду роботи.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови позивачу у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для перерахунку пенсії періоду роботи у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року, а тому такі дії слід визнати протиправними.
Суд також вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу період роботи у ДП “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року для перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу, з 08 жовтня 2018 року, тобто, з дня звернення позивача до відповідача за проведенням перерахунку з усіма необхідними документами.
Відтак, з наведених вище підстав позов слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, будинок 7, код ЄДРПОУ 40442724) щодо відмови ОСОБА_1 (45400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для перерахунку пенсії періоду роботи у Державному підприємстві “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року.
Зобов’язати Нововолинсько-Іваничівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, будинок 7, код ЄДРПОУ 40442724) зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 (45400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) період роботи у Державному підприємстві “Передпускова дирекція шахти №10 “Нововолинська” з 02 липня 2018 року по 05 жовтня 2018 року для перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу, з 08 жовтня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук