
3/330/703/2018
Справа № 330/2619/18
П О С Т А Н О В А
іменем України
"13" грудня 2018 р. Суддя Якимівського районного суду Запорізької області Гусарова В.В., розглянув матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з ГТЮ у Запорізькій області відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.код НОМЕР_1, громадянина України, працюючого державним реєстратором відділу з питань надання адміністративних послуг Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 166-23 ч.1 КпАП України,
встановив:
Вказана справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 29.11.2018 р. ( протокол був складений 22.11.2018 р. по результатам перевірки, що проводилась за скаргою Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області від 08.10.2018 р.).
Відповідно до протоколу, 17.07.2018 представником ТОВ «Приморський» було подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №29194546 для проведення державної реєстрації іншого речового права - права постійного користування земельною ділянкою площею 122.9134 га. кадастровий №2320355400:08:005:0008 за ТОВ «Приморський». Разом із заявою було подано наступні документи: державний акт на право постійного користування землею, серія ЗП №000723 від 15.05.1995: свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 15.12.1997: розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації №150 від 30.03.2000. Відповідно до державного акту на право постійного користування землею, серія ЗП №000723 від 15.05.1995, земельну ділянку площею 122,9134 га. кадастровий №2320355400:08:005:0008 було передано в постійне користування КСП «Приморський». Проте, в результаті реорганізації КСП «Приморський» утворилася нова юридична особа, а саме: ТОВ «Приморський».
Ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ст..141 Земельного кодексу України, однією з підстав; припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Отже, у разі припинення діяльності суб'єкта, припиняється (відповідно до статті 141 Земельного кодексу України) і право користування земельною ділянкою, яке йому було надано.
Відтак, у разі переходу речового права від одного суб'єкта до іншого: вбачається необхідним проведення державної реєстрації відповідного речового права за новим суб'єктом.
Проведення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою площею 122.9134 га. кадастровий №2320355400:08:005:0008 за новоствореною юридичною особою, а саме ТОВ «Приморський» на підставі державного акту на право постійного користування землею, серія ЗП №000723 від15.05.1995 не є можливим, оскільки даний документ не дає змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження саме за новоутвореною юридичною особою.
Відповідно до ст 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
В свою чергу, державним реєстратором ОСОБА_1, всупереч вимог законодавства, не було належним чином перевірено відповідність документів вимогам законодавства та було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №42092451, щодо державної реєстрації права постійного користування за ТОВ «Приморський» на земельну ділянку площею 122,9134 га, кадастровий №2320355400:08:005:0008 всупереч вимог частини 3 статті 10, статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень» та пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.
У відповідності до п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», до повноважень державного реєстратора належить перевірка документів на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», одним з етапів проведення державної реєстрації, серед іншого, є перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Згідно з п.12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державно реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
З урахуванням вищевикладеного, державним реєстратором ОСОБА_1Г рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.07.2018 №42092456 прийняте за відсутності правових підстав та з суттєвими порушеннями порядку проведення державної реєстрації речових прав та їх обтяжень.
Рішення державного реєстратора ОСОБА_1 є таким, що винесено з порушенням порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а саме з порушенням перелічених вище ч. 3 ст. 10, п. 4 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127.
Відповідно до протоколу, вищезазначеним ОСОБА_1 вчинено дії, які підпадають під ознаки адміністративного правопорушення у сфері державної реєстрацій відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 166 - 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
В судове засідання з’явився ОСОБА_1 який заперечував проти протоколу по суті правопорушення та вважав, що сплинули строки притягнення до адміністративної відповідальності, просив справу закрити в зв’язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності та надав до суду письмові заперечення.
Відповідно до заперечень, 17.07.2018 року для державної реєстрації іншого речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 2320355400:08:005:0008 звернувся представник ТОВ «Приморський» ОСОБА_2, який згідно даних державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником ТОВ «Приморський», заява № 29194546, та надав наступні документи: Державний акт на право постійного користування землею ЗП № 000723 від 15.05.1995 року; Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 15.12.1997 року; Розпорядження № 150 від 30.03.2000 року.
Згідно ст.. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Так відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи КСП «Приморський» зареєстроване 18 грудня 1997 мало код ЄДРПОУ 03750434.
У відповідності до п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Керуючись зазначеною нормою Закону, ним було направлено запит до відділу в Якимівському районі Головного управління ОСОБА_3 у Запорізькій області за № 133 від 17.07.2018 року щодо зареєстрованих до 01.01.2013 року інших речових прав на зазначену земельну ділянку. Так,відповідно до листа за № 0-8-0.36-1771/115-18 органом, який забезпечував проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки було повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320355400:08:005:0008 знаходиться у постійному користуванні ТОВ «Приморський», як правонаступника КСП «Приморський» Якимівського району Запорізької області відповідно до державного акту на право постійного користування землею серія ЗП № 000723, номер запису № 09 від 15.05.1995 року.
Згідно п. 8 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі державного акту на право приватної власності на землю, державного акту на право власності на землю, державного акту на право власності на земельну ділянку або державного акту на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Так у відповідності до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 18 Постанови КМУ № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» мною було прийнято рішення за № 42092451 щодо державної реєстрації іншого речового права, а саме права постійного користування на зазначену земельну ділянку та проведено державну реєстрацію.
Слід зазначити, що власниками земельних ділянок державної власності за межами населених пунктів є Держава в особі територіальних органів ОСОБА_3.
Згідно даних державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 2320355400:08:005:0008 належить державі в особі Головного управління держгеокадастру у Запорізькій області код ЄДРПОУ: 39820689, територіальному органу якої, тому права Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області порушено не було.
Слід зазначити, що у відповідності до ч. 1 ст. 38 КупАП Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Згідно ч. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв’язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу
При розгляді справи були вивчені наступні документи:
-Протокол засідання комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації ( а.с.6-9)
-Висновок комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації ( а.с.10-16)
-Скарга Кирилівської селищної ради на дії державного реєстратора ( а.с.18-19)
-Протокол засідання комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації ( а.с.20-22)
-Пояснення ОСОБА_1 ( а.с.26-27)
-Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ( а.с.28)
-Витяг з державного реєстру речових прав ( а.с.29 -30)
-ОСОБА_3 ( а.с.31)
-Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ( а.с.33-34)
Розгляд вищевказаних матеріалів, та пояснень показав наступне:
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею, серія ЗП №000723 від 15.05.1995, земельну ділянку площею 122,9134 га, кадастровий №2320355400:08:005:0008 було передано в постійне користування КСП «Приморський».
Проте, в результаті реорганізації КСП «Приморський» утворилася нова юридична особа, а саме: ТОВ «Приморський».
Відповідно до ч. 1 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичної особи майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. З викладеного вище вбачається, що реорганізація юридичної особи є одним із способів її припинення.
Ч 5 ст 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», у разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення» та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи,
Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України, однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Згідно із ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
У відповідності до ст.. 123 Земельного кодексу України, якою визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, право постійного користування виникає на підставі рішення компетентного органу щодо передачі відповідної земельної ділянки у право постійного користування конкретному суб'єкту, з урахуванням обмежень, передбачених ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України.
Отже, у разі припинення діяльності суб'єкта, припиняється (відповідно до ст.. 141 Земельного кодексу України) і право користування земельною ділянкою, яке йому було надано.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відтак, у разі переходу речового права від одного суб'єкта до іншого, вбачається необхідним проведення державної реєстрації відповідного речового права за новим суб'єктом.
Аналогічна позиція щодо проведення права постійного користування на земельні ділянки за правонаступниками реорганізованої юридичної особи викладені в роз'ясненнях Міністерства юстиції України від 09.10.2017 №39291/22100-0-32-17/8.4.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 7 Закону, Міністерство юстиції України, у межах наданих законом повноважень, надає узагальнені роз'яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відтак, проведення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою площею 122,9134 га, кадастровий №2320355400:08:005:0008 за новоствореною юридичною особою, а саме ТОВ «Приморський» на підставі державного акту на право постійного користування землею, серія ЗП №000723 від 15.05,1995 не є можливим, оскільки даний документ не дає змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження саме за новоутвореною юридичною особою,
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку, з урахуванням обмежень, визначених ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України.
В свою чергу, п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Відтак, відповідно до вищевказаних норм законодавства, ТОВ «Приморський» не може мати на праві постійного користування земельні ділянки державної та комунальної власності та, відповідно до п. 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, повинно було здійснити переоформлення права власності або права оренди на земельну ділянку площею 122,9134 га, кадастровий №2320355400:08:005:0008.
У відповідності до п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», до повноважень державного реєстратора належить перевірка документів на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», одним з етапів проведення державної реєстрації, серед іншого, є
перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Таким чином судом було встановлено, що державним реєстратором ОСОБА_1, всупереч вимог законодавства, не було належним чином перевірено відповідність документів вимогам законодавства та було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №42092451, щодо державної реєстрації права постійного користування за ТОВ «Приморський» на земельну ділянку площею 122,9134 га, кадастровий №2320355400:08:005:0008.
Тобто, за думкою суду у діях ОСОБА_1 маються ознаки та склад правопорушення, передбаченого ст. 166-23 ч.1 КУпАП, тобто порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень) і на цих підставах аргументи про відсутність складу адміністративного правопорушення суд відхиляє.
Крім того, ОСОБА_1 було заявлено клопотання про закриття справи в зв’язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст. 38 ч.2 КУпАП якщо справа про адміністративне правопорушення відповідно до цього кодексу та інших законів підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніше як через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніше як через 3 місяці з дня його виявлення. Тобто, по вказаній справі судом було встановлено, що було вчинене триваюче правопорушення, бо незаконна реєстрація прав користування земельною ділянкою тривала до її скасування в передбаченому законом порядку. Розгляд матеріалів показав, що реєстрація права була здійснена 17.07.2018 р., датою виявлення вказаного правопорушення суд вважає 08.10.2018 р. ( дата подання скарги Кирилівською селищною радою) і саме з 08.10.2018 р., за думкою суду необхідно рахувати строк накладення адміністративного стягнення, який спливає 08.01.2019 р., тобто у клопотанні щодо закриття справи в зв’язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності необхідно також відмовити.
На підставі ч.2ст 38 ,166-23 ч.1, 283- 285 КУпАП, суд
Постановив:
У клопотанні ОСОБА_1 щодо закриття справи в зв’язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 166-23 ч.1 КпАП України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що складає 3400 гривень. (21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції ", рахунок 31114106008016, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України, отримувач УК у Якимів.р-ні/Якимів.р-н/21081100, код ЄДРПОУ отримувача 37997243).
Стягнути з ОСОБА_1, судовий збір на користь держави у розмірі 352,40 грн. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку отримувача (МФО): 899998 Рахунок отримувача: 31211256026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
У разі несплати правопорушником штрафу у п’ятнадцятиденний строк постанова буде виконуватися у примусовому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом 10ти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках,передбачених ч.5 ст. 7, ч.1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку,повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також в поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Якимівський районний суд Запорізької області.
Суддя: