
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 1640/3169/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
головуючого судді: Русанової В.Б.
суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 року, (суддя Є.Б. Супрун, повний текст складено 17.10.2018 року по справі № 1640/3169/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% на 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018р. у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2018р. позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.
ОСОБА_1 (далі позивач), не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» про право пенсіонера на вибір виду пенсії і взагалі та не врахування ст. 23, за якою пенсія по інвалідності може призначатися у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги, не вірне встановлення обставин справи, що призвело до невірного вирішення справи.
Зазначає, що внаслідок, протиправних дій відповідача, розмір пенсії позивача з 01.01.2018р. складає 70 % грошового забезпечення, замість 90%.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надало відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому вказує на відсутність підстав для перерахунку пенсії за віком як військовослужбовцю, оскільки починаючи з 11.06.2018 позивач отримує пенсію по інвалідності, яка призначена на підставі його особистої заяви від 08.06.2018. При цьому заперечує право позивача на 90% розміру грошового забезпечення з огляду на те, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії чинною є редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення, тому просить відмовити позивачу у задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, з 23.11.2004р. перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з 11.06.2018р. одержує пенсію по інвалідності відповідно до цього ж Закону в розмірі 80% сум грошового забезпечення, що підтверджується довідкою МСЕК , грошовим атестатом, розрахунком на пенсію за вислугу років. (а.с. 10,16, 29, 32-33).
З 01 січня 2018р. відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. " Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та виплата пенсії проводиться з розрахунку 70% відповідних сум грошового забзпечення.
07.08.2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою, в якій просив надати інформацію про розмір та складові його пенсії, яку він отримував з дати призначення та після отримання безстрокової групи інвалідності по сьогоднішній день (серпень 2018 року), а також прийняти рішення про призначення пенсії по інвалідності з 01.01.2018 у зв'язку з тим, що ГУ ПФУ у Полтавській області не повідомило його нарахування пенсії за вислугу років в розмірі 70% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с. 30).
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 15.08.2018 №1322/О-03 повідомило позивача, що з 01.01.2018р.при проведені перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 пенсійним органом застосовано ч.2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( в редакції що діє на момент проведення перерахунку), за якою максимальний розмір пенсії за вислугу років становить 70% від грошового забезпечення . Також зазначили про відсутність підстав для призначення пенсії по інвалідності з 01.01.2018 , оскільки такий вид пенсії з 11.06.2016р. був призначений за власною заявою ОСОБА_1 в порядку, визначеному постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 31).
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач вважає своє право на перерахунок пенсії порушеним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні правові підстави для перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018р.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх в разу повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я -55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років-3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ: за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.( зазначена редакція діє з 01.05.2014р. та є чинною на час здійснення перерахунку пенсії позивачу)
Посилання пенсійного органу на Закон України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (який набрав чинності в цій частині 01.05.2014 року), яким ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено у такій редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів», колегія суддів не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, слід виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд виходить з того, що при перерахунку пенсії відповідним категорія військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зазначені зміни щодо розміру пенсії у відсотках, внесені Законами № 3668-УІ та № 1166 -УІІ до ч.2 ст.13 Закону України № 2262-ХІІ стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Зазначене відповідає правовій позиції, викладеній в постановах Верховного Суду від 03.03.2018р. у справі № 175/1665/17 та від 24.04.2018р. у справі № 686/12623.
Судом встановлено, що позивачу в 2004р. призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, в період з 01.01.2018р. по 11.06.2018р. позивач отримував цей же вид пенсії, проте в розмірі 70% грошового забезпечення.
З огляду на все вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на здійснення перерахунку його пенсії розмірі 90 % суми грошового забезпечення в редакції ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії позивачу, а тому дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру з 90% на 70% в період з 01.01.2018р. до 10.06.2018р. вчинені не в межах повноважень та не у спосіб встановлений законом, а тому в цій частині позов підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги щодо наявності у позивача права після зміни виду пенсії на отримання її в розмірі 90%, а не 80%, та неправомірну виплату пенсії по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення, колегія суддів не розглядає, оскільки таких позовних вимог не було заявлено до суду першої інстанції.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 по справі № 1640/3169/18 скасувати.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% на 70%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова Судді Л.В. Курило О.В. Присяжнюк