Рішення № 78527215, 12.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
826/11044/18
Номер документу
78527215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ

12 грудня 2018 року м. Київ № 826/11044/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про винесення додаткового судового рішення у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2018 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 86% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 86% від відповідних сум грошового забезпечення.

05.10.2018 до суду надійшла заява про винесення додаткового судового рішення, в якій позивач просить: ухвалити додаткове рішення, яким задовольнити позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 01.01.2018 пенсії із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених ОСОБА_1 при виході на пенсію.

В обґрунтування поданої заяви посилається на те, що судом при винесенні рішення не було вирішено питання про включення усіх належних позивачу надбавок і доплат для перерахунку пенсії, встановлених при виході на пенсію.

23.10.2018 до суду надійшло доповнення до заяви щодо ухвалення додаткового судового рішення від 05.10.2018, в якому позивач з урахування уточнених вимог просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині відтермінування виплат у 2018 та 2019 роках;

- зобов'язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 01.01.2018 пенсії із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат встановлених ОСОБА_1 при виході на пенсію, без відтермінування виплат.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд вважає за можливе ухвалити додаткове судове рішення, з огляду на таке.

Відповідно до статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.

Додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2018 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 86% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 86% від відповідних сум грошового забезпечення. Стягнуто на користь ОСОБА_1 (02099, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), сплачений судовий збір в сумі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 коп.) згідно квитанції від 16 липня 2018 року №132, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача та ухвалення додаткового рішення.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в частині відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», суд вважає, що вказана вимога задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.

Приписами статті 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій, а тому відповідач діяв в рамках, встановлених законом.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 02.05.2018 по справі №818/1076/18.

Щодо вимоги позивача визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку №45).

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

В матеріалах справи наявна копія довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 11.04.2018, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням полковник, надбавки за вислугу років 50%. Вказана довідка була видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 та використана відповідачем для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018.

Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Службою безпеки України.

За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії та в частині відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках, задоволенню не підлягають.

Враховуючи відмову в задоволенні вищезазначених позовних вимог та похідний характер позовної вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити новий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат встановлених ОСОБА_1 при виході на пенсію, суд дійшов висновку, що вказана вимога також не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 252, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії;

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в частині відтермінування виплат у 2018 та 2019 роках;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити новий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат встановлених ОСОБА_1 при виході на пенсію, без відтермінування виплат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Аверкова