
Справа № 1540/5056/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - не з’явився
представника відповідача - ОСОБА_1 (по довіреності)
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області, зобов’язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзиви.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позов, обґрунтований позивачем тим, що відповідач незаконно та безпідставно відмовляв у клопотаннях позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться за межами населеного пункту в межах території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Земельна ділянка, яка зазначена позивачем в клопотаннях, на торги не виставлялася, іншим особам не надавався дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо цієї земельної ділянки, а тому відмова Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є безпідставною та неправомірною.
Представник відповідача в судове засідання з’явився. Відзив на адміністративний позов (аркуші справи 28-37) обґрунтований тим, що на момент розгляду клопотання позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, ця земельна ділянка вже була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних аукціонах. Головне управління, реалізуючи державну політику в сфері земельних відносин, діяло на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією, Законами України та на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 правомірно наказом №129 від 15.12.2014 року включило спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, а тому Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області позивачу надана вмотивована відмова у наданні зазначеного дозволу.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає позов ОСОБА_2 не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
ОСОБА_2 21 червня 2017 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області (за межами населених пунктів).
За результатами розгляду зазначеного клопотання, ГУ Держгеокадастру в Одеській області на адресу позивача направило лист №Г-14315/0-7319/6-17 від 08.08.2017 року, в якому зазначено про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та запропоновано придбати право на бажану земельну ділянку на земельних торгах ( аркуш справи 14).
Позивач 17 листопада 2017 року знов звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області (за межами населених пунктів).
За результатами розгляду зазначеного клопотання, ГУ Держгеокадастру в Одеській області на адресу позивача направило лист №Г-25726/0-12739/6-17 від 21.12.2017 року, в якому зазначено, що дані про земельну ділянку, яку позивач бажає отримати у власність не внесені до Державного земельного кадастру, а відтак не можливо встановити належність цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутність встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства. При цьому, позивачу запропоновано визначитися з іншим місцем розташування земельної ділянки, обравши відповідну земельну ділянку в переліку, висвітленому на сайті Головного управління та подати клопотання відповідно до вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України ( аркуш справи 15).
ОСОБА_2 06.06.2018 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області (за межами населених пунктів) (аркуші справи 46-47).
За результатами розгляду зазначеного клопотання, ГУ Держгеокадастру в Одеській області на адресу позивача направило лист №Г-1202/0-4984/0/37-18 від 18.07.2018 року, в якому зазначено про відмову позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та запропоновано придбати право на бажану земельну ділянку на земельних торгах ( аркуш справи 16).
Відмова обґрунтована тим, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 та наказу Держземагентства України від 15.10.2014 року №328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014», Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом від 18.09.2014 року №77, із змінами від 15.12.2014 року №129, затверджений перелік земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, до якого вже включена земельна ділянка, що вказана позивачем у клопотанні, а тому, у відповідності до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України така земельна ділянка не може відчужуватися, надаватися у користування до завершення торгів.
Позивач вважає неправомірною відмову ГУ Держгеокадастру в Одеській області у наданні йому бажаної земельної ділянки, а тому звернувся до суду з цим.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно із п. 1, 7 «Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, тощо.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області діє на підставі Положення, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року №308.
Відповідач в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, Дорученнями Прем’єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації, та органами місцевого самоврядування, Положенням.
Відповідно до положень ст. 81, 116 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно із положеннями ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, в якому зазначають цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри з доданням графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, тощо.
При цьому, у відповідності до ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Так, з метою забезпечення децентралізації влади, збільшення повноважень органів місцевого самоврядування з управління територіями, подолання корупції та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, підвищення ефективності територіального планування та якості управлінських рішень органів місцевого самоврядування, Віце-прем'єр-міністром – Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_3 видане Доручення від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 з проханням забезпечити: обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою; надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурсній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів; затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держземагентства переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.
Відділом Держземагентства у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області 05.12.2014 року на адресу ГУ Держгеокадастру в Одеській області надісланий лист №16.15-01/6393, яким на виконання Доручення Віце-прем'єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_3 від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 та п. 2.2 Протоколу №2 засідання колегії Держземагенства України від 14 жовтня 2014 року, введеного в дію на підставі наказу Держземагенства України від 15.10.2014 року №328, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернення фізичних та юридичних осіб, зокрема, щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва, було надано перелік земель сільськогосподарського призначення державної власності для формування земельних ділянок, як об’єктів цивільних прав, що не надані у власність чи у користування та підлягають продажу на земельних торгах, які розташовані на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області (за межами населених пунктів) (аркуш справи 43).
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області наказом №129 від 15.12.2014 року доповнило перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно Додатку №1, затвердженого Наказом Головного управління Держземагентства в Одеській області №77 від 18.09.2014 року, земельними ділянками, зокрема, місце розташування Одеська область, Любашівський район, Іванівська сільська рада (за межами населеного пункту) лот №282, кадастровий номер – 5123381800:01:001, цільове призначення – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовна площа земельної ділянки (га) – 2,00 га (аркуші справи 40-42).
Відповідно до ст. 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Таким чином, реалізуючи державну політику у сфері земельних відносин, на виконання Доручення Віце-прем'єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_3 від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 та враховуючи лист Відділу Держземагентства у Любашівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №16.15-01/6393 від 05.12.2014 року, відповідачем включено спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами.
При цьому, враховуючи включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, права на які виставлені на земельні торги, у відповідності до ст. 136 Земельного кодексу України, така земельна ділянка не може відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, а тому відповідачем правомірно відмовлено позивачу у задоволенні його клопотання від 06.06.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться за межами населеного пункту на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області. (Така позиція відповідає позиції Верховного Суду, викладеній в рішенні від 3 квітня 2018 року у справі №815/3059/17, в рішенні від 2 жовтня 2018 року у справі №806/3708/15).
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, про правомірність дій Головного управління Держгеокадастру в Одеській області при відмові ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області.
Представник позивача в судовому засіданні зазначав, що земельна ділянка, яка виставлена на торги не є тою самою земельною ділянкою, на яку позивач просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, оскільки за довідкою 6 - зем, виданою позивачу (аркуш справи 21) та довідкою 6- зем, направленою Відділом Держземагентства у Любашівському районі на адресу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (аркуш справи 44) ці земельні ділянки містять різні номери рядку (94 та 95).
Разом з цим, суд не приймає до уваги зазначені твердження представника позивача, оскільки за відомостями з документації із землеустрою (аркуші справи 19-20, 45, 51-52) мова в цих довідках йде про одну ділянку, яка виставлена на торги та на яку претендує позивач. Крім того, відповідачем до суду наданий лист про внесення змін до довідки від 03.10.2014 року №16-16-05/4986, з якого вбачається помилкове внесення в довідку 6- зем, видану позивачу, даних про земельну ділянку із зазначенням рядку 95-землі резервного фонду (аркуш справи 75).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області, зобов’язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2 га за рахунок земель сільськосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Іванівської сільської ради Любашівського району Одеської області – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13.12.2018 року.
Суддя Л.І. Свида
.