Рішення № 78526238, 13.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
520/9515/18
Номер документу
78526238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2018 р. № 520/9515/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, з підстав протиправної бездіяльності, просив суд:

- визнати бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій від 30.05.2017 р. № 100/32721 та з 18.09.2017 р. з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 р. № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2011 р. протиправними;

- зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. пенсію в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій від 30.05.2017 р. № 100/32721 та з 18.09.2018 р. з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 р. № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2011 р., здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.01.2016 р. з урахуванням раніше виплачених сум; подати протягом п’ятнадцяті днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не перерахунку пенсії позивача.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХII від 09.04.1992 року.

Позивачу оформлено довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/32721 від 30.05.2017 року.

Згідно листа Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області №115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року раніше надані довідки вважаються не дійсними.

Так, позивачу оформлено нову довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/32721-2003008841 від 24.03.2018 року про те, що відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов КМУ №103 від 21.02.2018 року та №988 від 11.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції“ розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Інспект.ДПС взводу ДПС 1 м.Х-в батал. ДПС по Обсл.дор.держ.зн. ГУМВСУ Х.О – інспектор патрульної поліції становить: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за спец.званням ст. сержант поліції 1000,00 грн., надбавка за вислугу років 1388,00 грн., всього – 4923,58 грн.

Відповідачем на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/32721-2003008841 від 24.03.2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії.

Крім того, позивачу видано довідку відділу фінансово-економічного забезпечення УДАІ ГУМВС України в Харківській області № 712 від 02.04.2018 року про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунку пенсії від 17.09.2018 року, в якій просив перерахувати пенсію за вислугу років у зв'язку із поданням додаткових документів (довідки ліквідаційної комісії УДАЇ ГУ МВС України в Харківській області від 02.04.2018 року №712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року) та невірним обчисленням розміру пенсії при її призначенні, а саме обчислення розміру пенсії з грошового забезпечення без урахування матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, які ОСОБА_1 отримував під час проходження служби та з яких нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 5136/Т-14 від 17.10.2018 року позивачу було повідомлено, що одноразова допомога при звільненні не входить до додаткових видів грошового забезпечення, яка повинна враховуватись при обчисленні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Крім того, зазначено, що довідку про додаткові види грошового забезпечення №712 від 02.04.2018 року надану ОСОБА_1 було залучено до пенсійної справи.

Також, відповідачем надано до суду рішення від 17.10.2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1, в якому зазначено, що підстави для перерахунку пенсії за наданими пенсіонером ОСОБА_1 документами відсутні.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із вищевказаними позовними вимогами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Харківській області довідку № 100/32721 від 30.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У порушення вимог вказаної статті відповідачем, з наступного місяця після надходження довідки не перераховано пенсію позивачу.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на постанову Кабінета Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, як на підставу для відмови позивачу в задоволенні позовної заяви, оскільки вказана постанова не звільняє відповідача від обов'язку перерахувати та виплатити належну пенсію позивачу з 01.01.2016 року.

Також суд зазначає, що у справах щодо оскаржування рішень та дій суб'єкта владних повноважень суд перевіряє їх відповідність вимогам законодавства діючого на час вчинення таких дій чи винесення рішень.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвеція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії" від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, бездіяльність відповідача порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном.

Аналогічна правова позиція зазначена Верховним Судом в рішенні від 15 лютого 2018 року по справі № 820/6514/17.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність (дії) ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій № 100/32721 від 30.05.2017 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсію в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій від 30.05.2017 року № 100/32721, суд зазначає наступне.

Відповідно до листа № 115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року та реєстру №005 від 24.03.2018 року Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надано до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, зокрема і довідку ОСОБА_1.

Також в листі Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області №115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року зазначено, що раніше надані довідки вважаються не дійсними.

В рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року по зразковій справі № 820/6514/17 зазначено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Зокрема в п. 57 мотивувальної частини вказаного рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Під час розгляду даної справи по суті, судом встановлено, що відповідно до листа № 115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/32721 від 30.05.2017 року для перерахунку пенсій стосовно позивача визнано недійсною.

За таких обставин, довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/32721 від 30.05.2017 року для перерахунку пенсій на час розгляду даної справи по суті не має законної сили, а отже здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі такої довідки неможливе.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсію в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій від 30.05.2017 року № 100/32721.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності (дій) ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 18.09.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 року № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року та зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 18.09.2018 року з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 року № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі по тексту – Порядок №3-1) регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”.

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Статтею 63 Закону України №2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Відповідно до ст. 66 Закону України №2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Отже, законом встановлено результат розгляду заяв про перерахунок пенсії, а саме за результатом розгляду таких заяв пенсійний орган приймає рішення про задоволення або про відмову в задоволенні проведення перерахунку пенсії.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунку пенсії від 17.09.2018 року у визначеній Порядком №3-1 формі.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 5136/Т-14 від 17.10.2018 року позивачу було повідомлено, що одноразова допомога при звільненні не входить до додаткових видів грошового забезпечення, яка повинна враховуватись при обчисленні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Крім того, зазначено, що довідку про додаткові види грошового забезпечення №712 від 02.04.2018 року надану ОСОБА_1 було залучено до пенсійної справи.

Аналізуючи лист-відповідь ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 5136/Т-14 від 17.10.2018 року, суд не вбачає у його змісті суті рішення, яке прийнято відповідачем за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії позивача від 17.09.2018 року.

Щодо наданого відповідачем до суду рішення від 17.10.2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1, в якому зазначено, що підстави для перерахунку пенсії за наданими пенсіонером ОСОБА_1 документами відсутні, суд зазнчає наступне.

Зі змісту вищевказаного рішення не можливо встановити, яка саме заява про перерахунок пенсії ОСОБА_1 розглядалась та які надані позивачем документи взято до уваги при прийнятті такого рішення.

За таких обставин, суд не може вважати надане відповідачем рішення від 17.10.2018 року таким, що вирішило питання щодо перерахунку пенсії позивача зазначене в його заяві від 17.09.2018 року.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що фактично ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснено розгляду заяви позивача та не прийнято з цього питання належного рішення передбаченого Законом України №2262-XII та Порядком №3-1.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 17.09.2018 року.

З тих підстав, що відповідачем під час розгляду заяви позивача не приймалось належного рішення передбаченого Законом України №2262-XII та Порядком №3-1, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності (дій) головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 18.09.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 року № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року та зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 18.09.2018 року з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди, розмір яких зазначений у довідці від 02.04.2018 року № 712 про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на протиправні дії відповідача щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 та для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за доцільне визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.09.2018 року про перерахунок пенсії та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2018 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов’язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (61184, АДРЕСА_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під’їзд, 2-й поверх) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах зазначених у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій № 100/32721 від 30.05.2017 року.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.09.2018 року про перерахунок пенсії.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2018 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під’їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61184, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.