
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/286
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2018 року № 826/8580/18
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди при обчисленні розміру основної пенсії з 05.05.2018 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області включити до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби: грошову допомогу на оздоровлення в сумі 8554,50 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8834,00 грн., щомісячну додаткову грошову винагороду в сумі 17 840,70 грн., індексацію грошового забезпечення в сумі 7843,82 грн., премію в сумі 7133,50 грн. у відповідності до довідки військової частини А 0105 від 16.04.2018 року № 116/43 та довідки військової частини А0105 від 12.01.2018 року № 116/2/12/414 та провести у зв'язку з цим перерахунок розміру пенсії з врахуванням вказаних вище складових вимог грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби з 05.05.2018 року та відповідні виплати.
Ухвалою суду від 08.06.18 р. відкрито провадження у справі та справу призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
04.07.2018 року представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 07.03.2014 р. та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" отримує пенсію за вислугу років.
У квітні 2018 року позивачу стало відомо, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області нарахування та виплата пенсії, його розмір обчислюється, виходячи з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та премії.
У квітні та у травні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявами про перерахунок пенсії з урахуванням довідок Військової частини від 16.04.2018року № 116/43 та від 12.01.2018 року № 116/12/414 для нарахування додаткових виплат, які слід було включити для обґрунтування пенсійної виплати.
18.05.2018р. Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь за №1225/В-11,1227/В-11, згідно якої повідомлено, що проводити перерахунок пенсії відповідно до наданих довідок підстав не має.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення до грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії позивача, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зокрема, позивач посилається на те, що вказані складові входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, тому мали бути враховані при визначенні розміру його пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що всі складові грошового забезпечення, зазначені позивачем є одноразовими і не входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, а тому не можуть бути враховані для здійснення перерахунку пенсії.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.91 р.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) врегульовано питання структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу.
Згідно п. 1.2 р. І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.08 р. №260 (чинна станом на час проходження позивачем служби та призначення пенсії) грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 30.1 р. ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно п. 31.1 р. ХХХ Інструкції командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.
Згідно п. 32.1 р. ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода.
Згідно п. 33.1 р. ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил.
Згідно наданої позивачем довідки, наданої згідно листа Військової частини А0105 від 12.02.2018 р. 116/2/12/414, за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивача (з березня 2012 р. по лютий 2014 р.) ОСОБА_1 отримував одноразові види грошового забезпечення - грошову допомогу на оздоровлення 8 554, 5 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань 8 834 грн.
Згідно наданої позивачем довідки про фактично виплачені одноразові виплати за період з 01.03.2012 р. по 28.02.2014 р. №43 від 16.04.2018 р., виданої Військовою частиною А0105, за вказаний період ОСОБА_1 отримував також премію в розмірі 7 133, 5 грн., а також щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 17 840, 7 грн.
Відповідачем у наданому листі від 18.05.2018 р. №1225/В.11, 122/В-11 підставою для відмови у врахуванні вказаних видів грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії позивача стало посилання відсутність підстав; у відзиві відповідач посилається на зміст ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.92 р. та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92р. №393.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Згідно загального положення ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. №1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 4 вказаного Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.
Згідно загального положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 5 вказаного Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Тобто, згідно спеціальних Законів України, що регулюють питання пенсійного забезпечення, передбачено включення до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії всіх видів доходу, з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, і вказаний Закон також поширюється і на військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
В той же час, відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) як закону спеціального щодо визначення статусу військовослужбовців та прирівняних до них осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Тобто, ч.3 ст. 43 Закону №2262-XII та п. 7 Порядку №393 звужують коло складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і які враховуються для обчислення пенсії, обмеживши їх лише щомісячними додатковим видами грошового забезпечення та виключивши одноразові.
Вирішуючи питання конкуренції вказаних норм законів, суд виходить з того, що положення спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення підлягають переважному застосуванню перед положеннями Закону № 2262-XII.
Окремо суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 5 Закону №1058-IV вказаного Закону з моменту набрання ним чинності виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
При цьому, суд враховує, що наявність у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII вказаного обмеження у порівнянні з положеннями спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення може мати місце, проте, має бути обґрунтоване для відповідності вимогам щодо якості закону як складової принципу верховенства права, що відсутнє в даному випадку.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 10.03.15 р. №21-70а15 http://reyestr.court.gov.ua/Review/43310877, і суд враховує її під час розгляду справи.
З врахуванням викладеного суд вважає дії щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправними та задовольняє позовні вимоги в цій частині.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Верховний Суд України в постанові від 25.11.2014 у справі №21-322а14 вказав, що за змістом положень пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу наведено в додатках 25-28 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Наведені правові норми вказують, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія та щомісячна додаткова грошова винагорода, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Щодо включення до грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється нарахування пенсії, суми індексації грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація за своєю правовою природою не є видом і складовою частиною грошового забезпечення, а є механізмом підвищення доходів населення, що застосовується не лише до пенсій і здійснюється у встановленому порядку.
Оскільки індексація не є складовою частиною грошового забезпечення, то вона не може бути використана для розрахунку пенсії, тому в задоволення позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно, відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно додатково наданих довідок.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у врахуванні грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, при обчисленні ОСОБА_1 розміру основної пенсії з 05.05.2018 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди та премії з 05.05.2018 р.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 352,40 грн. судового збору.
6. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 13.12.18 р.