Рішення № 78525989, 13.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
520/10024/18
Номер документу
78525989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2018 р. № 520/10024/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1 у призначенні та виплаті державної допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1 державну допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв`язку із тим, що 26.09.2016 у позивача народилась дочка, у вересні 2018 року позивачем подано до відповідача заяву щодо виплати допомоги при народженні дитини. Проте, відповідачем відмовлено у призначенні такої допомоги, з посиланням на пропуск 12 календарних місяців з дня народження дитини. Позивач стверджує, що не мав об`єктивної можливості вчасно подати заяву щодо виплати допомоги, оскільки через відсутність реєстрації місця проживання, не мав можливості оформити паспорт громадянина України.

Відповідач подав відзив на позов, в якому вказує, що його дії щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини є правомірними, так як позивач звернувся із відповідною заявою після спливу 12 місяців після народження дитини, а статтею 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Ухвалою суду від 15.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, від 01.11.2016, громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, народила дочку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).

Дитина зареєстрована Торецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

У 12.09.2018 року позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про отримання державної допомоги при народженні дитини.

За результатами розгляду заяви, позивач отримав лист від 19.09.2018 № Г-491.01-39 про відмову у призначенні державної допомоги при народженні дитини, у зв'язку із пропущенням 12 календарних місяців строку на звернення після народження дитини, які передбачені п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Кабінетом Міністрів України (а.с. 27).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно зі статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 (далі Порядок).

Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінюстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі не підписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Пунктом 13 Порядку, окрім іншого, передбачено, що виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев'ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі Інструкція), визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.

Пунктом 2.2 Інструкції, зокрема, визначено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 квітня 2015 року № 441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за № 475/26920.

Таким чином, із аналізу вищевказаних норм діючого законодавства слідує, що в даному випадку для призначення виплати допомоги при народженні дитини позивач повинна була особисто звернутися до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради з заявою, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики. За результатами розгляду такої заяви відповідач повинен був прийняти відповідне рішення, оформлене протоколом.

Як свідчать матеріали справи, позивач звернулася до відповідача з заявою довільної форми, а не в один із способів, визначених пунктом 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини. До вказаної заяви не надано визначеного Порядком пакету документів, а саме: копію свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу), документи, що посвідчують особу одного з батьків.

Станом на час розгляду справи судом жодних належних та допустимих доказів звернення ОСОБА_1 до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення виплати допомоги при народженні дитини, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, позивачем суду надано не було.

Заяву позивача, викладену у довільній формі, розглянуто відповідачем у передбачений Законом України "Про звернення громадян" строк.

Оскільки, ОСОБА_1 не зверталася до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення виплати допомоги, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, тому у суду відсутні підставі для визнання дій відповідача щодо відмови у прийнятті рішення про отримання допомоги при народженні дитини незаконними та зобов'язання УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради зробити призначення та відповідну виплату допомоги при народженні дитини.

Щодо доводів відповідача, викладених у відповіді на звернення ОСОБА_1 про те, що позивачем не дотримано строки звернення за призначенням допомоги, які не підлягають поновленню, суд зазначає таке.

Згідно вимогами статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини та за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Судом установлено, що дитина позивача народилася 26.09.2016 на тимчасово окупованій території. ОСОБА_1 не змогла звернутися за отриманням державної допомоги з поважних об'єктивних причин, а саме тяжкий стан здоров'я її: бабусі - ОСОБА_3 та діда - ОСОБА_4, за якими вона здійснювала догляд. Дані обставини підтверджуються висновками медичних закладів.

У постанові Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 591/610/16-а зроблено висновок, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. В даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини. Тому, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи із завдань адміністративного судочинства, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача призначити позивачу соціальну допомогу при народженні дитини.

Таким чином, за умови звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини за формою, встановленою Мінсоцполітики, відповідач при прийнятті рішення мав би враховувати наведені висновки Верховного Суду та оцінювати обставини недотримання позивачем строку звернення з заявою.

Проте в даному випадку звернення позивача за призначенням допомоги відбулося у невизначений законодавством спосіб.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61099, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48, м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин