
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1340/4840/18
10 грудня 2018 року
зал судових засідань №9
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною відмови, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79022, м.Львів, вул.Виговського, 34), в якому просить суд визнати протиправною відмову у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг позивачу.
У судовому засіданні 21.11.2018 задоволено клопотання представника ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та допущено заміну первинного відповідача належним - ОСОБА_2 районною адміністрацією Львівської міської ради. При цьому, відповідно до ст.49 КАС України ОСОБА_2 відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок коштів державного бюджету з 01.05.2018. Рішенням комісії з питань призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачу відмовлено у призначенні субсидії відповідно до абз.2 п.п.3 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 з підстав відсутності у ДФС інформації про доходи ОСОБА_3О.(сина), а також те, що ПФ України немає інформації про сплату ним єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Вважає таку відмову необґрунтованою, просить позов задовольнити.
ОСОБА_2 відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивачем до заяви про призначення субсидії було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії. В декларації, крім себе, ОСОБА_1 зазначив також дружину ОСОБА_4, сина ОСОБА_5 та онука ОСОБА_3 У поданій декларації ОСОБА_1 вказав, що його син та онук з ними не проживають, а перебувають за кордоном. Просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча повідомлявся належним чином про час, дату і місце проведення судового засідання. Клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого його представника до суду не надходило.
Заслухавши вступне слово позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з таких підстав.
Суд встановив, що 27.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою позивачем була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, у якій, окрім себе, він також зазначив дружину ОСОБА_4, сина ОСОБА_5 та онука ОСОБА_3 При цьому, в декларації позивач вказав на те, що син та онук фактично в квартирі не проживають, оскільки проживають за кордоном.
Рішенням від 14.08.2018 відповідачем відмовлено у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії. При цьому підставою такої відмови зазначено, що син ОСОБА_5 та онук ОСОБА_3 не проживають за вказаною адресою по місцю реєстрації, а проживають за кордоном. Проте, згідно з отриманої інформації з ДФС у ОСОБА_5 відсутні доходи, не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у призначені субсидії, звернувся до суду із позовом.
При прийнятті рішення суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848).
З 01.05.2018 до вищезазначеного Положення про порядок призначення житлових субсидій постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022» було внесено зміни.
Відповідно до пункту 2 Положення №848 (у новій редакції) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п.3 Положення №848).
Пунктом 4 Положення №848 (у новій редакції) визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.8 Положення №848 (у новій редакції) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Відповідно до пп. 3 п.6 Положення №848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Згідно з п.7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
У м. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи, зокрема, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
Відповідно до п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Пунктом 3 частини 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Рішенням від 14.08.2018 відповідачем відмовлено у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії. При цьому підставою такої відмови зазначено, що син ОСОБА_5 та онук ОСОБА_3 не проживають за вказаною адресою по місцю реєстрації, а проживають за кордоном. Проте, згідно з отриманої інформації з ДФС у ОСОБА_5 відсутні доходи, не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Як убачається з листа ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.08.2018 №260306-7711, в призначенні житлової субсидії на період з травня 2018 року по вересень 2018 року ОСОБА_1 було відмовлено відповідно до п.6, пп.3 абз.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, у зв'язку з несплатою єдиного соціального внеску протягом трьох місяців.
Судом встановлено та визнається сторонами, що син позивача - ОСОБА_5 та онук позивача - ОСОБА_3, зареєстровані в квартирі, де проживає позивач, не отримували доходу та не сплачували ЄСВ у період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Водночас, доказами, що є у матеріалах справи, підтверджено, що син позивача постійно проживає у ОСОБА_6 і має статус довгострокового резидента Європейського Союзу. Дозвіл на проживання у ОСОБА_6 на підставі статусу довгострокового резидента Європейського Союзу надається на невизначений час особі, котра, зокрема, має стабільний і постійний дохід у цій державі та проживала перед отриманням цього дозволу у цій державі щонайменше п’ять років. Такі відомості є доступними у загальновідомих джерелах інформації.
Судом також встановлено, що внук позивача є особою неповнолітньою.
Таким чином, син позивача та внук позивача, хоча і зареєстровані у квартирі позивача, але фактично в ній не проживають.
Отже, зазначене свідчить про те, що відповідачем безпідставно не було взято до уваги те, що син позивача дійсно фактично не проживає з позивачем і не є членом його домогосподарства.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення не врахував всіх обставин, які могли вплинути на його прийняття.
З урахуванням викладеного, суд уважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «По судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від у призначенні ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг від 14.08.2018.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 13.12.2018.
Суддя Лунь З.І.