Постанова № 78522989, 12.12.2018, Рахівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
305/2261/18
Номер документу
78522989
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 305/2261/18

Номер провадження 3/305/592/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.12.2018 року суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Бліщ О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,

гр-на України, українця, уродженця та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, № 638 А, Рахівського району, Закарпатської області, спеціаліста з режиму секретності Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області, –

за п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

В період з 16 по 17 жовтня 2018 року, на підставі ст.37 Закону України «Про державну таємницю» відділом охорони державної таємниці Управління СБ України в Закарпатській області було здійснено планову комплексну перевірку стану охорони державної таємниці у Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області.

В результаті перевірки, комісією СБУ було виявлено численні факти порушення вимог чинного законодавства України про державну таємницю (Закону України «Про державну таємницю», «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013р. № 939 - далі «Порядок № 939»), з боку відповідального працівника режимно секретного органу (далі - РСО) Рахівського ВП Тячівського ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1, який згідно ст.21 Закону України «Про державну таємницю», п.41, 42, 35, 116 «Порядку №939» відповідає за здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності в установі та постійного контролю за їх дотриманням.Зокрема встановлено, що відповідно до функціональних обов'язків відповідальний працівник ОСОБА_1 здійснює контроль за станом режиму секретності у Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області.

Під час перевірочних заходів, комісією СБУ встановлено:

- у порушення вимог п.5 «Порядку №939» в перспективному плані роботи щодо забезпечення режиму секретності в органі (від 02.01.2018 року № 29/2/1дск) відсутні відмітки про результати його виконання; у порушення вимог п.п.42 (15), 117 «Порядку №939» наявна в РСО установи;

- відомість про ознайомлення з нормативно-правовими актами законодавства про державну таємницю працівниками Рахівського ВП Тячівського ВГ1 ГУНП в Закарпатській області (від 17.08.2018р. № 5076) вказує на формальний підхід вивчення нормативних та законодавчих актів України, які регламентують вимоги з режиму секретності, оскільки відсутні документальні матеріали (тести, білети, довідки, протоколи заслуховування тощо), які підтверджують рівень знання секретоносіїв установи; номенклатура секретних справ на 2018 рік №29/2/4дск від 02.01.2018 року, схвалено протоколом експертної комісії Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області 02.01.2018 року, погоджено архівною установою вищого рівня (ГУНП в Закарпатській області) 07.03.2018 за №2 та затверджено начальником відділення поліції 02.01.2018 року. Однак, у порушення вимог п.349 «Порядку №939» графи №4, №13 номенклатури не відповідають вимогам додатку 50 до «Порядку №939»: згідно поіменного списку працівників Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області (затверджений 12.10.2018 року) в робочу зону РСО (каб.№11; допущено 21 особа, що є порушенням вимог п.п.98, 212,234 «Порядку №939»; у порушення вимог п.161 «Порядку №939» в РСО (протягом 2017-2018р.р.) відсутні переліки матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНСІ), грифи секретності яких підлягають перегляду; у порушення вимог п.163 «Порядку №939» в РСО (протягом 2017-2018р.р.) відсутні акти за результатами перегляду грифів секретності матеріальних носіїв інформації (далі - МНІ), Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області; у порушення вимог п.247 «Порядку №939» РСО Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області здійснює подвійну реєстрацію підготовлених документів (до прикладу: документ «Щодо порядку дій посадових осіб під час здійснення заходів із забезпеченням режиму секретності", підготовлений РСО установи за №167/106/1/1-18 року після погодження, зареєстрований у канцелярії установи за вх.№22дск від 17.04.2018 року); - у порушення вимог п.253 «Порядку №939» МНІ, які створюються Рахівським ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області, що стосується режиму секретності реєструються у журналах обліків канцелярії установи (РСО обліковує та зберігає всі МНІ, що стосуються охорони державної таємниці). Зокрема: «Перелік режимних приміщень» облікований у канцелярії установи за підготовленим №29/2/67 від 04.04.2018 року (виконавець ОСОБА_1І.); «План заходів на особливий період» зареєстрований у канцелярії відділення поліції за №29/2/1098дск від 20.02.2018 року.

Також, у порушення вимог п.253 «Порядку №939» МНІ, які надходять до Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області, що стосується охорони державної таємниці реєструються у журналах обліку вхідних документів канцелярії установи, а не в РСО відділення поліції. До прикладу: документи обліковані у канцелярії установи за вх.№320/106/1/1-17 від 28.12.2017 року, вх.№18дск від 20.03.2018 року та вх.№38дск від 13.06.2018 року.

Вищеперераховані порушення щодо обліку підготовлених та вхідних документів, що стосується охорони державної таємниці є наслідком грубого порушення ведення секретного діловодства з боку відповідального працівника Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1, та невиконання останнім вимог ст.ст.21, 28 Закону України «Про державну таємницю», п.п.41, 42 «Порядку №939», Також, зазначені порушення можуть призвести до витоку інформації з обмеженим доступом в канцелярії установи, оскільки останні не провадять діяльність щодо забезпечення режиму секретності в установі. Окрім цього, у порушення вимог п.363 «Порядку №939» в номенклатурній секретній справі №3цт «Листування з питань організації оперативно-розшукової діяльності та агентурно-оперативної роботи», розпочата І7.01.2017року, закрита 30.12.2017року (інв.№43цт) до внутрішнього опису внесено та підшито більше 250 аркушів (у вказаній справі знаходиться 276 аркушів).

Також, у порушення вимог п.434 «Порядку №939» у наявних актах перевірок секретних документів та інших МНСІ РСО установи: за 3 місяці 2018 року від 10.04.2018 року №29/2/231 дск, за 6 місяці 2018 року від 20.07.2018 року № 29/2/415дск та за 9 місяці 2018 року від 01.10.2018р. № 29/2/529 дск не вказуються загальна кількість взятих на облік секретних документів, а також інших МНСІ за квартал окремо за кожним видом обліку та їх наявність.

Водночас, щоквартальні перевірки робочих місць не здійснюється, у зв'язку відсутності записів у спеціальному робочому зошиті від 10.01.2015 року №3 відповідального працівника РСО ОСОБА_1, що є також порушенням вимог п.438 «Порядку №939» У зв'язку із вищезазначеним, вбачається неналежне виконання вимог ст.ст. 21. 28 Закону України «Про державну таємницю», п.п.41, 42, 116 «Порядку 939», з бою відповідального працівника РСО установи в частині забезпечення контролю за станом режимом секретності в Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області.

Наведені вище порушення задокументовано комісією СБУ в акті комплексної перевірки стану охорони державної таємниці в Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області та поясненні ОСОБА_1

Вищезазначені порушення вимог чинного законодавства України про державну таємницю, містять ознаки адмінправопорушення передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП, що є наслідком невжиття заходів щодо забезпечення режиму секретності в установі з боку відповідального працівника РСО Рахівського відділення поліції Тячівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_1 (визначено ст.ст. 21, 28 Закону Україну «Про державну таємницю», п.п.41, 42, 116 «Порядку №939»). В результаті організованої, згідно ст.ст. 37, 39 Закону України «Про державну таємницю" офіційної перевірки, встановлено.

- відповідно до витягу з наказу ГУНП в Закарпатській області від 24.01.2017 року №15/ос «По особовому складу» ОСОБА_1 було призначено на посаду спеціаліста з режиму секретності (відповідальний працівник РСО) Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області;

- відповідно до функціональних обов'язків спеціаліст з режиму секретності (відповідальний працівник РСО) Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області і (від 02.01.2018 року обл.№29/2/3 дск - додається) ОСОБА_1 здійснює контроль за забезпеченням режиму секретності в установі;

- 30.08.2018 року, відповідно до характеру роботи, ОСОБА_1 надано доступ до інформації із ступенем секретності «цілком таємно» і «таємно» (витяг з наказу Рахівського ВПТячівського ВП ГУНП в Закарпатській області від 30.08.2018 року №92о/с дск - додається);

- 04.07.2017 року, відповідно до характеру роботи з попередньо погодженою з СБ України номенклатурою посад працівників Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області наказом У СБУ в Закарпатській області від 04.07.2017 року № 37-д дск І ОСОБА_1 надано допуск до державної таємниці за формою - другою (копія облікової картки громадянина про надання допуску та доступу до державної таємниці (форма-6) від 04.01.2018 року № Здск - додається);

- витяг з акту перевірки стану охорони державної таємниці у Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області органу СБУ (акт від 26.10.2018 року №58/26 - 4478 - додається);

- перед отриманням допуску до державної таємниці ОСОБА_1 свідомо підписав передбачене ст. 22 Закону України «Про державну таємницю» письмове зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка їй довірена, зобов'язавши сь також дотримуватись вимог законодавства про державну таємницю та режиму секретності. Останнє, документально засвідчує факт ознайомлення громадянином ОСОБА_1 із законодавчими та нормативними актами України, які регламентують вимоги з режиму секретності тощо.

На підставі викладеного, в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки скоєння адміністративного правопорушення, визначеного п.6 («невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці») ч.1 статті 212-2 ("Порушення законодавства про державну таємницю" Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».

Суттєвою обставиною правопорушення є той факт, що як відповідальний працівник режимно-секретного органу Рахівського відділення поліції Тячівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_1 повинен вимагати від всіх працівників установи неухильного виконання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємниці (п. «а»' ч.9 ст.21 Закону України «Про державну таємницю») та здійснювати контроль за станом режиму секретності в установі (п.«є» ч,8 ст.21 Закону України «Про державну таємницю»), однак, як було встановлено, - особисто порушує чинне законодавство України у сфері охорони державної таємниці.

З врахуванням того, що ОСОБА_1 призначений на посаду відповідальної особи РСО Рахівського відділення поліції Тячівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській область а також того, що функціонування режимно-секретного органу вищезазначеного ; правоохоронного органу здійснюється в м.Рахів, - місцем скоєння адмінправопорушення слід вважати м. Рахів, а часом скоєння адмінравопорушення - термін проведення відділом охорони державної таємниці УСБУ в Закарпатській області комплексної перевірки і стану охорони державної таємниці у Рахівському ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області, а саме - 17 жовтня 2018 року.

В суд ОСОБА_1 не з'явився, однак надав заяву, в якій просить справу щодо нього розглянути в його відсутності, вину свою визнає.

Правопорушення стверджено протоколом про адміністративне правопорушення № 27 від 04.12.2018, витягу з акту перевірки стану охорони державної таємниці Управління СБУ в Закарпатській області від 26.10.2018 № 58/26-4478 від 26.10.2018.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як порушення законодавства про державну таємницю, а саме: невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин в суді не встановлено, оскільки ОСОБА_1 не з'явився до суду.

З огляду на викладене приходжу до висновку, що у відношенні ОСОБА_1, слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу, оскільки саме таке стягнення буде достатнім для точного і неухильного додержання законів України громадянином ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Згідно ч.4 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

У зв'язку з наведеним з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України слід стягнути судовий збір в сумі 352 гривні 40 копійок.

Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним за п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001 код класифікації доходів бюджету:22030106.

Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до ч.1 ст.307, ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений ним не пізніш, як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати, штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суду Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.

Суддя Рахівського районного суду: Бліщ О.Б.